Oikeudenmukaistako selostamista?

Kilpasisko

Olisiko mahdollista että selostajat eivät huutaisi niin paljon esim. juoksioden maaliintulotilanteissa? Huutaminen on usein ylimitoitettua. Toivoisin myös,että kilpailioden TAUSTOJA kerrottaisiin enemmän, kuin vain numeraalisia aikoja ja saavutuksia.Ja noin yleisesti, naisten yleisurheiluselostus on huomattavasti heikonpaa kuin miesten,miksi?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anteroanatero

      Millä ajalla aletaan ketomaan mitään taustoja. Hetkinen laji, huutaa pitää. Mene kirkkoon jos halaut lässytystä.

    • Hegrgrgrgrggrg

      Jyyyysain palvominen menee överiksi.

    • Liirum_Laarum

      Yleisurheilua selostattaessa ei paljon ehdi kilpailijoiden taustoja kertoilla. Suoritusten kestot ovat niin hetkellisen lyhyet. Jossain 10 000 m juoksussa ja maratonin osalta on aikaa kertoilla niitä näitä juoksijoiden perheistä ja lapsuudesta ja syksyn punaisista pihlajanmarjoista, jos niin halutaan. Kun kyse on vaikkapa 110 m aitajuoksusta, niin se on niin lyhyt räppäys ettei mitään pitkää liirumlaarum historiikkia ehdi kertoilla.
      Ilman muuta maaliin tultaessa selostajan täytyy kohkata maksimaalisesti. Repäistä oikein kunnolla takki halki. Mesoaahan jääkiekkoselostajakin vallan puuta heinää, kun tulee MAAAAALIIIIIIIIIII......iiiiii ! Jääkiekko on sentään vain mitätön musta kumiseosteinen eloton lätkä. Miksei yleisurheilussa saisi selostaja riehkata kunnolla.

      Ei miesselostaja voi nykymaailmassa mitenkään naisurheilijoiden suorituksista yms. isommin meuhkata. Saa vielä syytteen seksuaalisesta häirinnästä ja ahdistelusta ja sen sellaisesta. Useat yu-naiset kun eivät ole pelkästään radalla urheilun takia. Esiintyvät tiukat narubikinit yllä ja paklattuina kentällä. Itseänsä ja avujansa siellä esittelevät. Monen naisen urheilusuoritus paranisi kummasti jos urheilisivat kunnolliset urheilutamineet päällänsä. Silloin mieselostajakin uskaltaisi avautua enemmän saamatta sovinistin viittaa harteillensa. Naiselostajiakin on, mutta jostain kumman syystä naisselostajan selostuksista puttuu dynamiitti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe