Wanhat markkinat ja koirat

On se kumma kun pitää se ihmisen paras kaveri ottaa mukaan hemmetinmoiseen ihmispaljouteen ja tungokseen! Kyllä se koira pärjää net muutamat tunnit ko oot markkinoilla. Ei näyttänyt koira riepu juuri nauttivan lyhyessä hihnassa oloa ja ja sitä tempomista jota sai isännältään. Kuumakin oli ko mikä ja montako kertaa läheltä piti ettei tullut poljetuksi tai joku sotkeutunut / kompastunut hihnaan. Pitäkää ne piskit pois markkinoilta!
15348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Puhumattakaan että tungoksessa koira voi puraista. Tai ihmisissä olla allergisia tai koirapelkoisia.

Äänestä

Aivan samaa ajattelin eilen ja sanoinkin ääneen, että aivan aivotonta ottaa hurtta mukaan tuollaiseen tapahtumaan. Voi koira parkaa, säälittävää. Ja taas jälleen kerran se ääliö oli siellä taluttavassa päässä. Itse kyllä älysin jättää collieni kotiin. Se käy kipeää hauvankin tassuun jos joku vahingossa polkaisee. Puhummattakaan sen älykääpiön tempomisesta. Aika paljon on koiria nytkin siellä mukana kiusattavana.

Äänestä
  • Meitsin koira ainaskin haluaa käydä markkinoilla.
    Näkee tyttökoiria ja uusia juttuja.

    Äänestä

Allergiset ja koirapelkoiset vois pysyä pois nillittämästä tapahtumissa. Ei teidän ehdoilla voi aina elää.

Äänestä
  • Sie se vasta toope taidat olla.....ei koirat kuulu yleisötapahtumiin. EI TODELLAKAAN!
    Teillehän on ne koiranäyttelyt ja agilityradat. Koirapuistot. Kumma kun mikään ei riitä. Se on koiranrääkkäystä tuoda väentungokseen ihmisten jakoihin pyörimään.

    Mikä tässä on niin vaikeaa käsittää????? Ymmärrys hoi, äly älä jätä!!!!!!

    Äänestä

  • Pareen varmaan kun sie ite pysyt pois .
    Mene vaikka mustikoita keräämään ja hermoja lepyyyttämään.
    Männöö vähätkin voimavaras ku rupeet stressaamaan toisten koirien mielentiloja.
    Kyllä me Tessun kans ihan hyvin pärjätään .
    Syödään kimpassa Henttusen makkaroita ja naatitaan mailmanmenosta.
    Kohta tulee talvi ja lumet ja pakkaset.
    Sitten sulla varmaan huolet paisuvat äärimmilleen kun rupeat kelaamaan jotta miten nuo hauvat tuolla ulkona kylmässä .
    Mene hoitoon kun vielä kerkiit.

    Äänestä

  • Vänkytä vain sitä potaskaas siellä. Et tainnut käsittää, että koiralle on kärsimys tuoda väentungokseen. Minulla itsellänikin on koira, tällä kertaa vain yksi, joskus ollut kaksikin. Ei tulis mieleenikään mennä koiran kanssa aivan joka paikkaan ....kas järkeä saa ja voi sekä pitääkin käyttää.

    Mustikat on poimittu ja poimitaan puolukatkin. Liikun paljon ja ulkoilen koirani kanssa. Talvella hauva kyllä pärjää hyvin jos omistajllaan on järkeä. Sullahan tuo vanne puristaa, kun et halua käsittää itsestään selviä asioita. Laitettaisiinko ensi vuoden markkinoille koirien aluelle viemis kielto, kun ei muuten mene jakeluun???

    Äänestä

Koira on turvana , ettei mamu raiskaa .

Äänestä

Tulihan se rassukka-reppanan kommentti tähänkin avaukseen. Etkö parempaa keksinyt?

Äänestä

Mikä se yksi ryhmä oli siinä Valtakadun kerrostalon pihalla. Nuoria ulkomaalaisia miehiä, leikittivät lapsia tms. Olivatko ehkä mamuja? Miten he kuuluivat Wanhan ajan Markkinoihin?

Äänestä

Eivät ne koirat kuulu markkinoille eikä ihmistungokseen ollenkaan. Pysykää poissa, jos ei rakkiaan saa muualle. Täytyykö ne olla jokapaikassa. Ottakaa järki käteen koiranomistajat. Koirille on omat leikkikentät menkää sinne niiden kanssa, ettei tartte ihmisvilinään niitä ihmisten vastuksi tuoda!!

Äänestä

Jos siellä oli muutama koira narun nokassa niin mitä noista hernettä nenuun vetää? Tuskin siellä ketään on purtu?

Äänestä
  • jollain markkinoilla oli kuulutus jossa kehoitettiin ettei alueella tuotaisi koiria.näihän se menee

    Äänestä

  • Hieno idea. Se täytyy ottaa huomioon tulevissa yleisötapahtumissa.

    Koiran omistajat ovat useimmiten vieläpä erityisen pihejä.

    Äänestä

  • Muutama???? Jos katsotaan vaikkapa noin 10 v ajassa taaksepäin, ei moista koiraongelmaa ollut lainkaan. Aika vaan on muuttunut niin paljon, että koira pitää olla melkin kaikilla vaikka sen kanssa ei osata elää taajamassa. Sitten nuo ihmisparat joilla ei ole tietämystä koiran hoidosta, luulevat että koiran kanssa voi mennä aivan joka paikkaan. Ei se niin mene - koira kärsii kun se viedään sellaisiin tapahtumiin jossa koira ei oikeasti tiedä paikkansa, eikä asemaansa ja vielä enemmän koira kärsii kun omistaja tempoo sitä pois ihmisten jaloista. Vaikka koira olisi tottunut elämään kaupungissa ja sopeutunut, on markkinoiden kaltainen väentungos liikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntynyt kirjoitti:

On se kumma kun pitää se ihmisen paras kaveri ottaa mukaan hemmetinmoiseen ihmispaljouteen ja tungokseen! Kyllä se koira pärjää net muutamat tunnit ko oot markkinoilla. Ei näyttänyt koira riepu juuri nauttivan lyhyessä hihnassa oloa ja ja sitä tempomista jota sai isännältään. Kuumakin oli ko mikä ja montako kertaa läheltä piti ettei tullut poljetuksi tai joku sotkeutunut / kompastunut hihnaan. Pitäkää ne piskit pois markkinoilta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu