GEENISEKVENSSIT MENETTÄVÄT ASEMANSA BIOLOGIASSA

Tähän mennessä on tullut jo selväksi, että geenit ovat vain dynaamisia kirjastoja RNA-välitteisille solun prosesseille. Uusin käsitys geeneistä on, että solun mekanismit voivat valita geenejä ja jopa osia geeneistä eri puolilta tuman kromosomeja rakentaakseen vaaditun proteiinityypin.

Ymmärrämme myös vaihtoehtoisen silmukoinnin merkityksen. Ihmisen kehossa on jopa yli 2 miljoonaa erilaista proteiinia, mutta geenejä, joiden pohjalta nämä koodataan, on vain n. 19 600. Suurin osa proteiineja koodaavista geeneistä on siis monitoimisia, mikä aiheuttaa sen, että virheellinen sekvenssi on erittäin ongelmallinen. Siksi solussa on varmistusmekanismit, jotka kykenevät ohittamaan virheelliset sekvenssit ja varmistamaan tarvittavien proteiinien tuotannon. Tähän tehtävään solu käyttää sekä lyhyitä että pitkiä ei-koodaavia RNA-molekyylejä.

Tuorein havainto aiheuttaa lisää tuskaa pseudotieteilijöille. Tutkijat havaitsivat, että yksi kodoni voi koodata kahta aminohappoa käännösprosessissa. Tähän mennessä on tiedetty, että tietyn aminohapon rakentamiseen solu kelpuuttaa useampia kodonikombinaatioita, mutta nyt tutkijat havaitsivat että yksi ja sama kodoni voikin johtaa kahteen eri aminohappoon.

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/46830/title/Exploring-Alternative-Codon-Usage-in-Yeast/

Solun prosessit osoittavat monimutkaisuutensa ja molekyylibiologia muuttuu sitä monimutkaisemmaksi, mitä enemmän tiedämme. Tämä kaikki osoittaa, että luonnon takana on tarkka suunnitelma. Jumala on meidät suunnitellut ja luonut.

6

90

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surkeaa-pseudoilua

      Osaat varmaan laittaa linkin tieteelliseen artikkeliin, jossa on todettu geenisekvenssin menettävän asemaansa biologiassa.
      Kun harrastelijat lueskelevat tieteellisiä artikkeleja, on väärintulkinnan vaara suuri. Kun uskonnolliset fanaatikot lueskelevat tieteellisiä artikkeleja, on väärintulkinta lähes varmaa. Linkittämässäsi artikkelissa ei mitenkään kyseenalaistettu genomin tärkeyttä, puhumattakaan evoluutioteorian oikeellisuudesta. Luet artikkelin, jonka tausoja et ymmärrä ja ja vedät hatusta uskomuksiasi tukevia johtopäätöksiä.
      Evoluutioteorian kutsuminen pseudotieteeksi, on kreationistilta surkea hätäpaskaselitys. Tiedät aivan varmasti, että alan ammattilaiset ovat täysin eri mieltä kanssasi.
      Älykkäästä suunnittelijasta ei näy merkkiäkään ja jos sellainen olisikin, kyseessä olisi sadistinen hirviö, ei kristittyjen kuvaama rakastava jumala. Luonto on julma.

      • hehhhh

        Aloittaja on kreationismipalstan pölvästi, joka suoltaa sinne vastaavia mukamas luulojaan tukevia tiedeartikkeleja. Tähän päivään mennessä yksikään artikkeli ei ole tukenut aloittajan väitteitä. Vaan päin vastoin.


      • luen.mielelläni

        RaamattuOnTotuus on yksi parhaita kirjottajia. Olen todella iloinen, että nyt hän on löytänyt myös tänne. Evoluutiovalheelle on aika panna piste ja alkaa kertomaan ihmisille totuus.


      • luen.mielelläni kirjoitti:

        RaamattuOnTotuus on yksi parhaita kirjottajia. Olen todella iloinen, että nyt hän on löytänyt myös tänne. Evoluutiovalheelle on aika panna piste ja alkaa kertomaan ihmisille totuus.

        Totuus löytyy kaurapuurosta.


      • IlkimyksenTeologitäti
        luen.mielelläni kirjoitti:

        RaamattuOnTotuus on yksi parhaita kirjottajia. Olen todella iloinen, että nyt hän on löytänyt myös tänne. Evoluutiovalheelle on aika panna piste ja alkaa kertomaan ihmisille totuus.

        Voi vuohen vulva ja uuhen uterus kumminkin...


    • kehityseipysähdy

      Taitaa uskovaisten valta olla katoamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2102
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      686
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      633
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      62
      485
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      482
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      450
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      438
    Aihe