Miten käy kun jäljellä olevan kesälomaviikon haluaa pitää 2 osassa pidentäen viikonloppu vapaita. Yksi lomaviikkohan sisältää 6lomapäivää. Jos sen pitää kahdessa osassa esim ke, to ja pe kun lauantai ja sunnuntai aina vapaa. Jääkö jäljelle 2 lomapäivää vai 3 kun sen tekee näin?
Vastaukset 5
- niintainäinki
Joka työpaikassa on asiasta omat säännöt.
- näinmeillä
Jos loma on vain ke - pe, niin siihen ei lasketa lauantaita vuosilomalain mukaan. Mutta jos jatkat heti viikonlopun jälkeen vielä ma ja ti, niin menee 6 lomapäivää. Lomapätkien välissä pitää olla työpäiviä eli muutakin kuin vapaa viikonloppu.
http://www.vuosilomaopas.fi/fi/loman-sijoittaminen-tyontekijan-vapaajaksolle.html- lomalauantai
Kunnallisella puolella on omat sääntönsä, mutta yksityisellä, jos haluaa seuraavalla viikolla toistaa saman tuleekin lauantaista lomapäivä. Eli toisella viikolla onkin lomaa to-la.
- Mak1234
Eli siis jos nyt pitäisi loman ke-pe ja vaikka ens kuussa loput niin onko se sitten taas ke-pe? Ois kiva tietää miten tämä virallisesti menee..
- lomat
Esimerkki yksityisellä puolella, koska kunnallisella puolella lomat määräytyvät hieman eri tavalla.
Jälkimmäiseen lomajaksoon tulee yksi lauantai riippumatta miten lomasi pidät. Jos käytät yhden lomaviikon, eli 6 lomapäivää, ensimmäinen lomajakso voisi olla ke-pe, mutta jälkimmäinen olisi to-la. Jos haluat pitää jälkimmäisen loman myös ke-la joudut käyttämään siihen yhden lomapäivän toisesta lomaviikosta.
Jos asiasta jää yhä jotakin epäselvää, kannattaa asiaa kysyä työpaikan luottamusmieheltä joka kertoo miten asiat menevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52990
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍106923Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust25877Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4791- 71683
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3634Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185594- 57583
- 71568
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25557