Lomaviikon puolittaminen, 5 vai 6 päivää?

Mak1234

Miten käy kun jäljellä olevan kesälomaviikon haluaa pitää 2 osassa pidentäen viikonloppu vapaita. Yksi lomaviikkohan sisältää 6lomapäivää. Jos sen pitää kahdessa osassa esim ke, to ja pe kun lauantai ja sunnuntai aina vapaa. Jääkö jäljelle 2 lomapäivää vai 3 kun sen tekee näin?

5

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niintainäinki

      Joka työpaikassa on asiasta omat säännöt.

    • näinmeillä
      • lomalauantai

        Kunnallisella puolella on omat sääntönsä, mutta yksityisellä, jos haluaa seuraavalla viikolla toistaa saman tuleekin lauantaista lomapäivä. Eli toisella viikolla onkin lomaa to-la.


    • Mak1234

      Eli siis jos nyt pitäisi loman ke-pe ja vaikka ens kuussa loput niin onko se sitten taas ke-pe? Ois kiva tietää miten tämä virallisesti menee..

      • lomat

        Esimerkki yksityisellä puolella, koska kunnallisella puolella lomat määräytyvät hieman eri tavalla.

        Jälkimmäiseen lomajaksoon tulee yksi lauantai riippumatta miten lomasi pidät. Jos käytät yhden lomaviikon, eli 6 lomapäivää, ensimmäinen lomajakso voisi olla ke-pe, mutta jälkimmäinen olisi to-la. Jos haluat pitää jälkimmäisen loman myös ke-la joudut käyttämään siihen yhden lomapäivän toisesta lomaviikosta.

        Jos asiasta jää yhä jotakin epäselvää, kannattaa asiaa kysyä työpaikan luottamusmieheltä joka kertoo miten asiat menevät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe