Niin tekee esim. monet aasian viisaat valtiot.
Nille jotka menestyy olympialajeissa mm. 2000e kk elinikä (pois jääkiekkoilijat jne jotka tienaa ammatikseen)
tämämahdollistaa 100% harjoittelun ja eläkkeen!
huippu-urheilijalle pitää maksaa palkkaa!
8
2457
Vastaukset
- tytytyhj
Suomessa vaan ei ole huippu-urheilijoita. Nämä jotka saavat urheilijapalkkaa treenaavat vähemmän ja menestyvät heikommin.
- huippuhessu
Minusta huippuurheilujohtajille pitäs nostaa palkkaa huomattavasti ja paremmat syntymäpäivälahjat joka vuosi Minusta jokin mersu tai vastaava olis sopiva Luulisin että tulokset rupeais paraneen kun motiivi ois korkealla
- Kohtuuspalkkoihin
Huippu urheilijat kärsii rahapulasta ja loiseläjät juhlii ylisuurilla vuosipalkoilla.
Roistot kiikkiin ja rahat huippu urheilijoiden käyttöön.Sille raha kuuluu ,joka tekee työnkin.Valmentaja ei tarvitse kuin murusia pöydän alta. - epäreilutrahat
Palkintorahoja voisi tasapuolistaa. Jos voittaja saa 100 tonnia ja kymmenes enää tonnin, niin aika epäreilu jakosysteemi. Käytännössä rikkaat urheilijat menestyy, koska heillä on vara maksaa douping-lääkärit ja muut paskan.
Suomalaiset urheilijat kansainvälisissä kisoissa vaatii melkoista tuuria, että jonkun tonnin saavat napattua. Kontinen hyvä esimerkki tenniksestä.
Satunnaisia onnistujia tietenkin on ja muutoksia urheilulajeissa on tehty, mutta aikalailla samaa settiä jatketaan. Katso vaikka tennistä ja hiihtoa jne. Jos toinen yrittää 50 tonnin vuosipalkalla sellaista vastaan joka tienaa vuodessa 10 miljoonaa, niin paskat mahdollisuudet.
Ei siihen tarvi valtion puuttua kun liitot muuttaa systeemiään. - Urheilijan-isä
On ihan älytöntä puhua huippu-urheilijoiden palkoista, jos ei ensin mietitä miten sinne huipulle päästään ja miten se rahoitetaan.
Puhun siis juniori urheilun rahoittamisesta. Tiedän mistä puhun, koska 18 ja 15 vuotiaan maajoukkuetason junioriurheilijan isänä maksan lystin.
Laji on talvilaji ja viime talven osalta saatiin tukea 200 ja 400 euroa juniori maailman cup saatujen pistesijojen perusteella. Käytännössä tuolla sai melkein maksettua yhden junior world cup euroopan kisamatkan.
Kuluja on. Kilpailu/harjoitusvälineissä on yhden lapsen osalta kiinni rahaa lähemmäs 10 000 euron verran. Ulkomailla oli vanhemmalla leiritys ja kilpailumatkoilla vuorokausia edellisenä vuonna 3 kk verran. Yhteensä 14 erillista kisa/leirimatkaa. Laskepaaka touhulle hinta.
Rahassa se on käytännössä sama kuin ostaisin uuden C sarjan mersun 3 vuoden välein. Ilman että on edes sitä vaihtoautoa antaa vaihdossa. Tai sitä mersua ajossa..
Rahaa touhusta voi saada jos pääsee maailman huipulle. Minulle, tai muille vanhemmille ei kukaan maksa mitään. koskaan.
Itse koen itseni onnekkaaksi, että hyvän palkkatasoni turvin olen tuon pystynyt kustantamaan. Myös lapset ovat saaneet nähdä maailmaa ja treenata maailman huippujen seurassa. Molemmilla on myös yksi 10 koulutodistuksessa. Arvaatteko aineen ?
Mutta mistä rahoitus ennen kuin se maailman huippu lähenee ? Ei niitä sponsoreita/tukijoita ole ennenkuin tulosta tulee. Ja ei niitä huippuja tule jos ei papalla ole varaa lystiä kustantaa. - kerjäläiset
Rahoittakaa itse harrastuksenne.
- lisäämania
Satoja miljoonia mokomille syöttiläille ovat hallitukset syytäneet verorahoja. Parhaat ureilijat tienaavat verotuen ohella palkintorahoja, sponsoritukea ja välivalmistajien tukirahoja useita satoja tuhansia, jopa miljoonia. Kyllä sieltä pitäisi koko ajan eläkekassaan herua tulevaisuutta varten. Etuja ovat verorahoilla tehdyt urheiluhallit ja harjottelupaikat ymt. Vielä joku hyypiö valittaa: lisää pitää saada ja paljon. Mitähä eduskunta ja hallitus tekee, jotta ammattilaisurheilijoiden eläke karttuu henkilön tulevaa eläkeikää varten.
- Kojonkoskelle
heti tuplapalkka, niin saa johto lientä pöytään ja loppukin menestys kentällä loppuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13410647
- 525120
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html442322Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072135- 292043
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411472Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291154Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v341113Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007