Hei!
Käytkö Kelan kuntoutusterapiassa, tai oletko parhaillaan hakeutumassa Kelan kuntoutuspsykoterapiaan? Olen psykologi ja teen jatko-opinnoissani kehittämishanketta Kelan kuntoutuspsykoterapiaan hakeutumisesta. Tavoitteenani on kartoittaa niitä ongelmakohtia ja toisaalta toimivia käytäntöjä, joita hakuprosessissa on, ja mahdollisesti tehdä suositus prosessin parantamiseksi. Toivon, että voisit vastata alla olevaan kyselyyn joko tähän alle, tai sähköpostitse osoitteeseen psykoterapiakysely@luukku.com . Toivon sinun vastaavan seuraaviin kysymyksiin:
1. Mistä sait tietoa psykoterapiasta ja Kelan kuntoutusterapiaan hakeutumisesta? Saitko tietoa riittävästi hoitopaikastasi/Kelan sivuilta/muualta?
2. Oliko jokin kohta hakuprosessissa ongelmallinen? (esim. tiedon saaminen kuntoutuspsykoterapiasta, 3kk hoitojakso, lääkärin arvio ja B-lausunto, hakulomakkeen täyttäminen, psykoterapeutin etsiminen ja valinta, arviointikäynti, odotusaika, jokin muu)
3. Mikä auttoi kuntoutuspsykoterapiaan hakeutumista?
4. Miten valitsit psykoterapiasuuntauksen ja psykoterapeutin? Saitko siihen apua hoitopaikastasi?
5. Saitko riittävästi tietoa käytännön järjestelyistä ja kustannuksista?
6. Jotakin muuta, mitä haluaisit lisätä?
Kiitos paljon jo etukäteen vastauksestasi. Mikäli vastauksesi sisältää tunnistetietoja, käsittelen ne luottamuksellisesti eikä niitä mainita vastauksista koostettavassa raportissa.
Terveisin, Leena Särkela
Kysely Kelan kuntoutuspsykoterapiaan hakeneille
3
93
Vastaukset
1. Netistä, sain.
2. Ei.
3. Kela maksaa 80%
4. Luin Duodecimin kirjan Psykoterapiat. Kognitiivinen käyttäytymisterapia osoittautui tilastollisesti toimivimmaksi suuntaukseksi. Kävin kolmella terapeutilla. 2 tarjosi kokeilun maksutta ja kolmas puoleen hintaan. Otin tuon kolmannen.
5. Sain.
6. Vähän kaduttaa, että ehkä olisi pitänyt käydä vielä useammalla maksullisella kokeilu käynnillä. Terapeuttini ei ole huono, mutta suurin apu on omien tavoitteideni seuranta ja sen nyt pystyisi tehdä kuka vaan. Terapiassani ei ole konkreettisia tavoitteita, vaan samaa lässytystä mitä itselleni hoen, että "pitäisi nyt vaan mennä sinne muiden mukaan ja pois neljän seinän sisältä".- jhiutiuiomi
Sitähän se kognitiivinen psykoterapia on. Tsemppiä ja päähäntaputusta, joka auttaa hetken. Tutkimusten mukaan vaikutusaika lyhyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851837- 431449
Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.871222- 671007
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!46995- 59971
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20930- 51890
- 35887
- 37809