Onko Kuu paljon lähempänä kuin luullaan?

yjyjyjyjg

Tämä selittäisi kuulentojen onnistumisen. Teoriani mukaan Kuu on hyvin lähellä maapalloa ja huomattavan pieni. Taivaankappaleiden kokoa ja etäisyyttä on nimittäin mahdotonta arvioida. Kuu ja Aurinko näyttävät taivaalla yhtä suurilta, suunnilleen kolikon kokoisilta.

19

69

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.merkitystä

      Jos suhteellisuusteorian korjausta ei oteta huomioon, niin etäisyyden arvioinnissa tulee noin 10 cm virhe.

    • Jos kuu olisi lähempänä, sen kiertoaika Maan ympäri olisi lyhyempi.

      Nykyään voidaan Kuun etäisyys mitata laserilla senttimetritarkkuudella, mutta kai jo keskiajalla tiedemiehet saivat laskettua vanhalla kunnon kolmiomittauksella etäisyyden varsin tarkasti.

      • kiertoaika riippuu ihan sen painosta eikä koosta. Tiheyttä ei tiedetä, mutta arvellaan sen olevan n 60 % Maan tiheydestä.

        Muutenkin höpiset ihan sekavia. Oletko joku trolli(!)OK


    • Näääh, kuu on juustoa ja hiton iso Valion mainos...

    • LukekaaVaiks

      Kuu ja Aurinko ovat samankokoisia ja n. 5000 km etäisyydellä Maasta joka on pannukakku.

      • näin-se-vaan-on

        Ne ovat kiinni taivaanvahvuudessa, eli taivaankannessa, joka kiertyy maalättänän yläpuolella. Jos avaruuteen yrittäisi lentää raketilla, osuisi vain taivaankanteen ja raketti putoaisi alas.


    • yffhfdhgh

      Niin juuri. Miksi uskoisin tiedemiesten höpinöitä? Taivaankansi ja maalättänä ovat kokemusperäistä tietoa, ja me kaikki elämme kokemusperäisessä maailmassa, johon olemme yhteydessä kokemusten kautta emmekä tieteellisten teorioiden kautta.

      Esimerkiksi jalkapallokenttä on lättänä. Jos se olisi kaareva, erotuomari keskeyttäisi pelin ja vaatisi kenttää korjattavaksi.

      • järjenjätti

        Jos Maa olisi pyöreä niin jalkapallokenttä pitäisi korjata tasaiseksi niin sitten vesi valuisi laidoilta keskelle. Todistaahan pallon litteäksi


      • PannariaKaikille

        Hienoa että joku muukin on älynnyt että maa on lättänä.
        Vesi on aina suorassa vaikka sen pitäisi kaartua.
        Joku viisas laski että Suezin kanavan vedenpinta kaareutuu melkein kaksisataa metriä.
        Luulisi että keskikohdalla merenpohja paistaisi.


      • Sano-Siirakki
        PannariaKaikille kirjoitti:

        Hienoa että joku muukin on älynnyt että maa on lättänä.
        Vesi on aina suorassa vaikka sen pitäisi kaartua.
        Joku viisas laski että Suezin kanavan vedenpinta kaareutuu melkein kaksisataa metriä.
        Luulisi että keskikohdalla merenpohja paistaisi.

        Niin ja australialaiset olisivat koko ajan kasvot punottaen nuppi turvoksissa, kun asuisivat pää alaspäin ja veri pakkautuisi kuuppaan. Ihan naurettava ajatus tuo maapallo.
        Maa on nelikulmainen lättänä, kuten Raamattukin meille väkevästi todistaa ( ja seurakuntani saarnaajaveli sen ihan puhujapöntöstä vahvistaa) . Taivaanvahvuus on maan päällä ja siinä ovet aurinko, kuu ja tähdet. Vain kuun alisessa maailmassa tapahtuu muutoksia. Ylinen maailma on täydellinen ja pysyvä.


      • järjenjätti kirjoitti:

        Jos Maa olisi pyöreä niin jalkapallokenttä pitäisi korjata tasaiseksi niin sitten vesi valuisi laidoilta keskelle. Todistaahan pallon litteäksi

        no ei ihan logiikka pelitä tuossa kommentissa


      • ei-edes-tarkoitus

        Onnittelut. Taidat olla ainoa, joka on ottanut nimimerkin "LukekaaVaiks" jälkeen kirjoitettuja kommentteja vakavissaan. Kertonee jotain järjenjuoksustasi.


    • LaserKaartuu

      Niin. Kanavia ruopattaessa laserilla ei tee yhtikäs mitään. Muutoin menee vituiks koko kaivuutyö.

    • eienääonistu

      Kuuhan oli 60-luvulla paljon lähempänä maata kuin nyt, kuu etääntyy maasta joka vuosi.

      Nyt kuulennot ovat jo mahdottomia etäisyyden takia, mutta 60-luvulla kun kuu oli lähempänä sinne oli vielä' mahdollista matkustaa.

      • Totta_puhut

        Joo, onhan se n. 2 metrin etäisyyden kasvu aika mahdoton rasti Nasalle.


      • tottanii
        Totta_puhut kirjoitti:

        Joo, onhan se n. 2 metrin etäisyyden kasvu aika mahdoton rasti Nasalle.

        Aivan, ylipääsemättömäksi esteeksi se on osoittautunut.


      • oi_kuu_

        Tulevaisuudessa kuu karkaa maapallon vetovoimasta avaruuteen, jolloin maapallon akselin poikkeama alkaa horjua puolelta toiselle - vuodenajat menevät sekaisin jms.
        Ei se kyllä vielä ihan lähitulevaisuudessa tapahdu.


    • Me olemmekin jo perustaneet tukikohdan Kuun takapuolelle ja tulemme sieltä johtamaan kostotaistelua Maapalloa johtavia juutalaispankkiireja, kommunismia ja raakaa sortovaltaa vastaan.
      Ylväänä tulee jälleen liehumaan Hakaristilippumme Maapallon joka kolkassa ja kyynelsilmin muistelemme Suuren Johtajamme uljasta taistoa puhtaan rotumme puolesta!

    • hyvä-hyvä

      Kuunatseja tässä historiallisessa tilanteessa nimenomaan tarvitaankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      804
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe