Morsetus on yksi maailman "kielistä" ja epäilen että ei maailmassa ole yhtään valtioita joissa ei joku kansalainen taida morsetusta.
Morsetus eli sähkötys?
4
644
Vastaukset
- muuanmiäs
Ei morsetusta voi kieleksi sanoa. Pikemminkin se on sähköinen (tai myös valoon tms perustuva) kirjaimisto. Kun suomalainen morsettaa suomalaiselle, hän tekee sen suomeksi ja jos hän taas morsettaa ulkomaille, hän käyttää useimmiten englantia. Hän vain kirjoittaa toisenlaisella kirjaimistolla, kuin tavallisesti.
- tryggfdsfdg
Juuri näin. Kielen perusominaisuuksiin kuuluu se, että sekä "lähettäjä" että "vastaanottaja" ymmärtävät toisiaan, jos heidän voi sanoa käyttävän/osaavan samaa kieltä. Mutta kaksi henkilöä voi hallita morsekoodin (ja sähköttämisen) loistavasti kykenemättä silti kommunikoimaan keskenään.
- katkottu.aalto
Kyllä sitä "kieleksi" moni väittää, kyllä tuo kielen perusominaisuus täytyy jos kaksi sähkötyksen hallitsevaa kommunikoi morsettamalla.
Tietysti jos toinen sähköttää Venäjäksi ja toinen Ranskaksi niin molemmat kyllä morsekoodin hallitsee mutta eivät ymmärrä toisiaan.
Yleensä sähkötetään Englannin kielen lyhenteillä jolla voi lähettää ja vastaanottaa lyhyitä sanomia ilman kielimuuria jos hallitsee sähkötyksessä käytettävät lyhenteet, on olemassa esim. mm. radioamatöörien käyttämät lyhenteet ja armeijan käyttämät lyhenteet.
Q-koodia käyttäen voi kysyä kysymyksiä ja silloin käytetään juuri sitä "kieltä" joka on kaikkien sähköttäjien käyttämä kieli silloin ei ole kielimuuria.Q-koodi on vähäsanainen tekokieli. Morsetus ei ole kieli, vaan aakkosto.
Aikoinaan käytettiin paljon RTT:tä eli ryttyä. Se on samantapainen kuin morsetus, mutta edelleen kirjaimisto. Kun lähettävä puoli ja vastaanottava puoli käyttivät samaa kirjaimistoa, voitiin RTT-sanoma yhdistää suoraan kaukokirjoittimeen, joka tuotti tekstiä samanaikaisesti lähettäjän kirjoittaessa.
Nykyisin käytetän internetprotokollan mukaisia aakkostoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432987Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612921- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721644- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070