Olen 15 vuotias poika ja kävin testaamassa kuinka nopeasti pystyisin juoksemaan 100 metriä. Ajaksi sain vähän alle 12 sekuntia. En ole koskaan harrastunut yleisurheilua, mutta harrastan kylläkin jalkapalloa. Ajattelin että olisiko kellään tietoa mihin aikaan 15-16 vuotiaat pojat juoksevat 100 metriä yleisurheilykilpailuissa? Olisiko minun syytä alkaa harjoittelemaan ja mennä kisoihin?
100m 15 vuotias
8
1192
Vastaukset
Mikäli tuo aika 100m alle 12 sekuntia pitää paikkansa, niin olet todella kova kyky.
Oikea tykki.
Olet löytänyt itsellesi lajin jossa tulet loistamaan kirkkaasti huipulla.
kokeilin laskurilla ja olet ikäkautesi huipputasoa jopa lähes maailman luokan tasoa.
http://www.mastersathletics.net/index.php?id=2595- TeijoTilasto
15 v. kauden paras tulos on 11,33 ja 16 v. 10,62.
- e_manager
Jos olet ottanut itse ajan, siihen pitää lisätä 0,2-0,3 s. Silti hyvä aika. Kannattaa kysyä valmennusta asuinpaikkasi urheiluseuroista. Jos asut pääkaupunkiseudulla, laita viesti Helsingin Seudun Yleisurheilun osoitteeseen [email protected]
- boltonnopeampi
Usain Bolt kevyesti 9,80. Vau.
- M22v
Laita trikoot jalkaan, parantaa suoritusta ja fiilistä! :)
Oot homo
- joni911
Ilmeisen nopea kaveri kyseessä, kerran edes lähti kokeilemaan satasen aikaa. Vaikka se ajanotto ei tosiaan kovin tarkka voi olla. Ei muuta kun liittyy yleisurheiluseuraan ja alkaa harjoitella, niin eiköhän ensi kesänä tule tulosta. Tässä on syksy, talvi ja kevät aikaa harjoitella.
- Unto58
Kokkeilin 100 meetriä ja aijaaksi tuli 10,15.
Ikää 58
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433543- 362164
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301829- 171589
- 231538
- 141518
- 241397
- 141267
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781225Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881182