Oikeasti tuoretta lohta

Helppoakunosaa

Miksette hyvät ihmiset kalasta lohia itse? Uusavuttomat..
Mä en ole kaupasta ostanut yhtään lohta, ei muuta kuin vaappua tai lippaa veteen ja aina on oikeasti tuoretta kalaa pöydässä. Kaupasta ostettu kala on pyydetty aikaisintaan 2 päivää sitten... Ei tarvii pelätä antibiotteja.

9

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pippuri-Tiina

      Ööö, ehkä siksi kun me kaikki emme asu Tenon varrella.

    • vitoskokki

      Helppoakunosaa, taidat lippaasi uittaa jossain saviprutakossa kasvattikalaa narraten?

    • vegaanikalastaja

      En kasvissyöjänä voi syödä petokaloja. Siksi en lohta kalasta.

    • pari_syytä

      Ei ole venettä , kalastusvälineitä, autoa, fileerausveistä. Tulee aika paljon halvemmaks ostaa kaupasta kun investoida noihin.
      Nyt muuten ostinkin ahvenia kauppa autosta, tänään pyydettyjä.
      Enkä muutekaan pelkää antibiotteja kuuri on päällä.

      • aikallista

        Paljonpa oli ahvenfileen kilohinta?


      • pari_syytä
        aikallista kirjoitti:

        Paljonpa oli ahvenfileen kilohinta?

        18.90 .. eli siis siedettävä ja jonkun paikallisen kalstajan "sivubisnes". On hyvää kun pannulla paistaa voissa


      • aikallista
        pari_syytä kirjoitti:

        18.90 .. eli siis siedettävä ja jonkun paikallisen kalstajan "sivubisnes". On hyvää kun pannulla paistaa voissa

        On varmasti hyvää. Mielummin tuon maksaa ahvenesta kuin Norjan lohesta 15 euroa kilolta.


    • Teenmitäosaan

      Käytkö sinä avaaja ollenkaan töissä?

      En minä jaksa töiden jälkeen mennä kalaan. Viikonloppuna sienestän, siivoan huushollia, haravoin pihaa, pesen pyykkiä, laitan ruokaa ja sitä paitsi asun meren rannalla, niin että kyllä täällä kalastajia piisaa ja tuoretta kalaa saa joka päivä.
      Minä teen töitä aivoillani, tehkööt ne käsillään, jotka haluaa.

    • AnttooranUkko

      Ei minulla ole varaa syödä lohta lainkaan, syömme eukon kanssa kuhaa koska se on halpaa. Käyn lähes päivittäin kalassa, olen tänäkin vuonna saanut salakkasyötillä varustetuilla pohjaongillani yhteensä liki 100 kiloa kuhaa. Tuo pohjaonki on halpa tapa kalastaa ja ne vähät kulut vielä laskee kun myy osan saaliista naapureille. Kuhasta saa kohtalaista ruokaa, esim. paistettu kuha suppilovahvero/kermakastikkeessa ja pottumuusi on meidän perheen halpaa herkkua, siihen on tyytyminen kun elää pienellä eläkkeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      337
      3308
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      209
      2933
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      59
      2447
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      177
      1520
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      18
      1319
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      1310
    7. 60
      943
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      935
    9. 89
      885
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      834
    Aihe