Helpompi tapa tehdä jauhelihakastike

pannu34

Ruskistaa ensin jauheliha pannulla. Sitten heittää vehnäjauhoa muutaman ruokalusikallisen jauhelihan sekaan, ja pyörittelee sitä noin 5 minuuttia pannulla. Jauho kiinnittyy jauhelihakokkareisiin, ja ruskistuu siinä samalla. Sitten vain kaada vettä sopiva määrä, ja sekoittele, ja kas, jauhelihakastike on valmis. Se jauhelihaan tarttunut vehnäjauho irtoaa veden kanssa, ja suurustaa samalla kastikkeen.

Näin välttyy siitä jauho-rasvaseoksen erillisestä hieromisesta pannulla. Lisäksi jauho-rasvaseos tarvii melko tarkan seossuhteen, jotta sitä pystyy käsitellä pannulla. Kun heittää jauhot jauhelihan sekaan, niin mittasuhteet ei ole niin tarkkoja, käsiteltävyys pysyy samana, ja pääasia tapahtuu eli jauho ruskistuu.

Lopputulos on sama, mutta tapa helpompi. Jopa mies tämän osaa.

8

410

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inssikokki

      Juu. Toi on helppo. Lihat pannuun ja ruskeeks. Sit siihen sopivaan väliin sipulit kuullottumaan ja jauhot. Mittasuhteet ei ole tarkkoja. Kokemus opettaa sit loppujen lopuksi.

      Joko vetää tän sellasenaan loppuun asti, pikkasella suolalla ja pippurilla. Tai sit vähän mummolaa maustepippurilla. Hillosipuli tai suolakurkku, paprika toimii ihan saakelin hyvin. Savukyljellä vähän lisäsoundia. Koko pelikenttä on käytössä ihan oman maun mukaan.

      Ei mulla asiaa ollu, kunhan vain komppasin aloittajaa.

    • jauhelihakastaja

      Näin minäkin teen. Lisään mahdollisesti vähän rasvaa ennen jauhoja, kun jauheliha on melko vähärasvaista. Väriä tulee myös lihaliemikuutiosta ja vaikkapa tomaattisoseesta tai ketsupista, jos muuten näyttää liian vaalealta. No, ihan pelkkä jauhelihamauste vetää tämän asteen ruskeammaksi. Sit tietysti ne tavalliset omat mausteet mistä kukin tykkää.

    • soossimestari

      Niinhän se tehdään aina... ei mitään uutta.

    • Eijauhopuuroa

      Juu, noinhan se on aina tehty, paitsi että jauhoja ei tarvita muutamaa ruokalusikallista. Yksikin riittää.

      • kastikekatja

        No eiköhän se jauhon määrä riipu siitä, kuinka ison määrän aikoo tehdä.


    • VanhaVaariKokkaa

      Luuletteko ihan tosissanne että tästä "helpolla" tavalla tehdystä eli suurustamalla tehdystä jauhelihakastikkeesta tulee maultaan samanlaista kuin jos jauhot ruskistetaan ensin pannulla, sitten lisätään neste sekä lopuksi ruskistettu jauheliha ja annetaan hautua. Olen kyllä itsekkin joskus tehnyt "ruskeita" kastikkeita suurustamalla, väriä siihen saa soijakastikkeella.

      • noenmäosaa

        Se mikä kaikilta edelläkirjoittaneilta unohtui on, että "pika-kastikkeen" pitää hautua noin tunnin ajan varsinkin jos tekee makkara-kastiketta.

        Makkaroissa on aivan tolkuton määrä suolaa ja pitkällä haudutuksella tämä suola uuttuu kastikkeeseen, joten maistaminen/maustaminen kannattaa jättää loppuvaiheisiin.

        Itseasiassa olen samaa mieltä VanhanVaarin kanssa eli ensin ruskistetaan jauheliha, kaavitaan liha pannulta pois, lisätään rasvaa (mieluiten voita), lisätään saman verran vehnäjauhoja, ruskistetaan tummaksi, (tumman suklaan väriseksi) lisätään vettä sopiva määrä, lisätään paistettu jauheliha tummaan soossiin, maustetaan peppalla ja suolalla, maistetaan ja annetaan hautua kannen alla välillä sekoittaen ennen tarjoilua. Maustetaan tarpeen mukaan vaikka tuoreella persiljalla ja nautitaan hyvien keitin-perunoiden kera ja vähän etikkaisia oheen.

        Parhaimmat syntyy hyvin simppeleistä aineksista kuten äskettäin paistoin edellisen päivän potaattikset munakkaan oheen ja vierelle kurkku/tomaatti/valkokaali-salaatti marinoitujen puna-sipuleiden ja fetan/oliivien kera - perunat (siikli) olivat juuri rapeita ja munakas kuohkeaa ja mikä tärkeintä - maut olivat kohdillaan.

        Itseasiassa hyvän ruoan tekeminen ei ole vaikeaa vaan vaatii vähän viitseliäisyyttä.


    • Anonyymi

      Mikael

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1079
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      221
      660
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      502
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      453
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      46
      427
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe