1. Millaisia asioita tehdään yleensä yleisleirillä?
2. Kyseisellä yleisleirillä on 3 tasoryhmää, alkeis/jatko, 0-1 vuotta ratsastaneille, riippuu myös taidoista ), P-ryhmä (n. 2-4 vuotta ratsastaneille, riippuu myös taidoista), sekä B-ryhmä (5-7 vuotta ratsastaneille, riippuu myös taidoista). Ainakin P- ja B-ryhmissä hypätään. Missä ryhmässä pärjäisin?
Olen ratsastanut 3 vuotta. Olen mennyt käyntiä ja ravia sekä laukkaa, laukkaa olen mennyt n. Parin kierroksen pätkissä liinassa, ns. Irtona n. Kierroksen pätkiä. Omilla tunneilla ollaan tehty ympyröitä ja erilaisia suunnanmuutoksia. Esteitä en ole hypännyt muuta kun joskus leikkitunnilla taluttajan kanssa (ravissa) noin 20cm este.
3. Mennäänkö leireillä yleensä maastoon? Olen nimittäin käynyt kerran maastossa, silloin vaan käveltiin ja meillä oli tietenkin taluttajat.
Yleisleiri?
1
106
Vastaukset
- Mörrinkäinen
Kannattaa kysyä suoraan sieltä leiriltä samalla kun sinne ilmoittautuu, niin osaavat sieltä sanoa, miten he ryhmänsä jaottelevat. Kertomasi perusteella sanoisin, että alkeis/jatkoryhmä - käsitin, että olet laukannut vain liinassa pieniä pätkiä, ja estepuolella olet tutustunut vasta kavaletteihin eli et ole vielä hypännyt varsinaisia esteitä.
Mitä leireillä tehdään, siihen en osaa paljonkaan sanoa. Silloin kun minä aikanaan lapsena kävin pari kertaa leirillä, siellä tietysti ratsastettiin, mutta myös käytiin läpi hevosen hoidon perusasioita, harjaamista, varustamista, ruokintaa yms. Maastossakin käytiin, mutta minä olin edistyneempien ryhmässä, enkä tiedä esim. alkeisryhmien suhteen käyvätkö maastossa ollenkaan. Sitäkin kannattaa kysyä suoraan leiriltä samalla kun ilmoittautuu, niin saat siitäkin suoraa tietoa etkä pelkkää arvailua ja kuulopuheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655293- 644287
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204281- 513670
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443520Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv352817Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232586
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435