Elikkäs olen ollut kasvissyöjä lähes kaksi vuotta ja mut kutsuttiin ystävien rapujuhliin. Itse en tietenkään rapuja syö, enkä muitakaan merieläimiä joita tällaisissa juhlissa normaalisti tarjotaan, joten ajattelin viedä omat korvikkeet mukana. Onko kellään mitään hyviä ehdotuksia, mitä kasvissyöjä voi laittaa siihen paahtoleivälle, etten joudu syömään leipää pelkällä sipulilla, kermaviilillä ja vodkalla? Jonkun skagen tyyppisen sotkun voisin tehä aurinkokuivatusta tomaatista mutta siihen ne ideat loppuukin. Kiitos!
Ideoita rapujuhliin?
11
1506
Vastaukset
- jotainehdotuksia
Emännän/isännän vastuulla on laittaa myös sulle sopivaa syötävää.
tässä on ainakin jotain ideoita:
"Minulla on kolmet rapujuhlat edessä joihin haluan ehdottomasti mennä. Olen itse järjestämässä kaksia niistä, joten niissä pystyn vaikuttamaan tarjoiluun. Luin netistä vinkkejä vaihtoehtoisista rapujuhliin sopivisa ruuista. Rapujen korvikkeiksi on ehdotettu mm. merileväkaviaaria, latva-artisokkaa ja erilaisia piiraita. Myös munakoiso"silliä", juustoja ja kirsikkatomaatteja ehdotettiin. Tomaatit nostaisivat punaisella värillään lautasen rapujuhlatunnelmaa."
Lähde: http://schmetterlingyouarewhatyoueat.blogspot.fi/2011/09/rapujuhlat.html - Sedä
http://www.arvokokkonen.fi/tuotteet/madit/3113.php
Ainakin cavi-artia (merileväkaviaari)
http://www.antonanton.fi/fi/blog/kasvissyojalle-rapujuhliin-alain-passardin-artisokat
Artisokassa on kuulemma samalla tavalla näperrettävää kuin ravuissa- kissasyörapuja
Kiitos vinkeistä!
- EiOlePakko
Isännällä ei ole mitään velvollisuutta tai vastuuta hoitaa kasvisruokaa rapujuhliin, mutta jos isäntä on huomaavainen hän huomio myös mahdolliset kasvisyöjät. Itse en kutsu rapujuhliin sellaisia jotka eivät rapuja syö - helppoa ja huomaavaista.
Valitettavasti rapujuhlissa syödään rapuja - ja sillä selvä.- kissasyörapuja
Kiitti kommentista! Ihan hyvä tapa toimia tuokin. Tilanne kuitenkin omalla kohdallani on se, että sain kutsun rapujuhliin ruokavaliostani huolimatta ja siksi täällä kyselen ideoita. Hauskaa syksyä.
- TurhiaRajoituksia
Onhan tämä tietysti hieman ikävä ongelma. Sama kun kutsuisit kasvissyöjän hirvijuhliin - jossa pääruoka on hirvi eri muodoissa. Aika vaikeaksi menee varsinkin isännälle. Rapuja tai hirveä on aika vaikea korvata millään kasviksellä, härkis ja nyhtökaura, voisi antaa jotain apuja. Salaatit, juurekset ym toimivat lisukkeina.
Onneksi ei ole mitään rajoituksia syömisen suhteen, kaikki maistuu eikä allergioitakaan ole. Syön koska olen.- kissasyörapuja
Totta! Ruoka on vain ruokaa, tässäkin tapauksessa, ystävien seura tärkeintä tottakai. Onnittelut sinulle, syö mitä tahdot, niin minäkin teen!
- tillirapu
On melko tökeröä ja epäkohteliasta mennä minnekkään juhliin omien eväiden kanssa. Vauvat ovat tähän poikkeus. Jos teema on tiedossa ja tarjottavat ei kelpaa jääppä jo suosiolla kotiin syömään niitä tomaattejasi.
- kissasyörapuja
Kiitos kommentistasi! Hauskaa syksyä!
- yksinkertaista
Tietääkö kutsuja, ettet syö rapuja? Jos tietää, niin hän varmaankin hankkii myös sinulle sopivaa tarjottavaa. Kysy suoraan, mitä on tarjolla. Jos kutsuja sanoo, että tarjoaa vain rapuja, ei sinua juhliin oikeasti toivotakaan.
- apuakissasyörapuja
Kutsuja on vanha, vanha ystäväni ja tietoinen ruokavaliostani. Ilmoitin etukäteen hankkivani omat leivänpäälliset. Joten tämän ketjun tarkoitus on jakaa ideoita, ei dissata! Kiitos kommentista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2416746Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne664154Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1313165- 1562322
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla181860Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1701597- 821484
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o301461Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https371379Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1111061