Tyhjät tynnyrit kolisee ?

mkkm2

http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/tyhj-t-tynnyrit-kolisee

Facebook on mahtimedia, jossa voidaan suodattamatta toimittaa mitä tahansa. Valtamedian kerrotaan toimittavan kontrolloidusti tutkien ja harkiten, mutta............Kuitenkin......
Alma-media tarttui erääseen FB-postaukseen ilmeisen kritiikittömästi. Ensin uutisen teki Aamulehti (1) ja sieltä uutinen levisi Iltalehteen (2) ja jopa asiallisena itseään pitävään Verkkouutiset (3) julkaisuun.
FB-kohun aiheuttanut yritys haki timpuria, kuten oheisena olevista kuvakaappauksista ilmenee. Tutkin hieman yrityksen taustoja (4) ja huomasin, että ainakin toinen yrityksen toimijoista vaikutti tekijämieheltä.
Tämän herran kanssa kävin pienen keskustelun yrityksen kotisivulla (5), jossa kerroin, että olen ns. wanhanliitonmies enkä juuri kirjoittele hakemuksia. Herra H. sanoi, ettei hakemus ole olennaista ja kehoitti ottamaan yhteyttä yrityksen kehityspäälikköön, joka ottaa yhteyttä soittamalla.
Ohessa kehityspäällikön kanssa käymäni sähköpostikeskustelu:
„Tervehdys Markus.
Luin tuossa teidän työpaikkailmoituksesta alkanutta kähinää ja kyselin teitin kotisivun kautta Hämäläiseltä mitä hommia teillä olisi tiedossa.
Kaimalle jo sanoin että olen wanhanliitonmies, enkä juurikaan harrasta hakemuksien kirjoittelua.
Kaiman kehoituksesta ajattelin nyt kuitenkin kysästä sinulta tarkempia tietoja mahdollisesta työnkuvasta.
Hakemuksen sijaan laitan sinullle muutaman linkin töihini, koska työstä tekijä tunnetaan, kai Suomessakin.......
(Linkit 6 ja 7)
Sen verran kai pitää kertoa, että autoa ei ole käytössä. Työkaluja löytyy kokonaisen talon tekemiseen. Ja homekorsuja en halua rakentaa, koska siihen pystyy virolainen datanomikin.
Jätän nuo yhteystiedot tuossa olemaan, vaikka firmat niin Kreikassa, kuin Suomessa on kiinni.
Osoite ja puhelinnumero (Suomessa) toimii ja nimikin on pysynyt samana.
Palataan jos aihetta tuntuisi olevan
Kiitos Hämis
Vastaus kyseiseltä yritykseltä oli: „Moro Juha, Haussa kirvesmies, jolla on perus puutyöt, runkotyöt ja viimeistelytyöt hanskassa. Mitä ajatuksia tämä herättää? Markus „
Hieman huvittuneena tästä ammattimaisesta vastauksesta „epätoivoisesti“ työntekijää etsivältä yritykseltä vastasin:
„Kaikki onnistuu mitä puusta saa tehtyä. Olen urakoinut omiin nimiin taloja avaimet käteen - linjalla Inarista Kreetalle ja Nitzi Nodgorovista Atlantille.
Kerro nyt hyvä mies mitä työtä, kuinka kauan, missä ja milloin ja mitä siitä maksetaan. Hämis“
Vastausta suoraan kysymykseeni en kehitysjohtajalta ole vielä tähän mennessä saanut, edes puhelimella..........Vaikka hän FB-postauksessaan korostaa kiirettä!
Tämän blogin lopetussanat ei syntyneet helpolla ja sorrun käyttämään lainausta yrityksen kehityspäällikön sanoja:
„Mitä ajatuksia tämä herättää ?“

0

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        72
        9733
      2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        140
        9337
      3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

        Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
        Maailman menoa
        105
        6769
      4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        198
        5178
      5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

        Rakastamallesi ihmiselle.
        Ikävä
        173
        4919
      6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        144
        3734
      7. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        170
        2571
      8. Paras muistosi

        kaivatustasi?
        Ikävä
        76
        2539
      9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

        Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
        Ikävä
        164
        2403
      10. Mitä sä musta oikein haluat?!

        Anna olla jo.
        Ikävä
        58
        2232
      Aihe