Kookosmaitopurkki eksyi mukaani kaupasta, enkä nyt oikein tiedä mitä sillä pitäisi tehdä. Jokusen kastikkeen osaan tehdä, mutta en oikeastaan mihinkään makeaan osaa kookosmaitoa käyttää, joten nyt kaikki ideat otetaan vastaan. Kiitoksia nyt jo vastanneille
Kookosmaito
Adam
81681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kookosmaidon kera vaaleaa rommia ja ananasmehua :=)
Minä käytän kookosmaitoa silloin tällöin mm. kalaruokiin antamaan "eksoottista" säväystä. Olenpa joskus käyttänyt kastikkeena ihan pelkkää kookosmaitoakin.
Ruodottomaksi ja nahattomaksi puhdistetut kalapalat (lohi, kuha... ties vaikka sulatettu pakasteseitikin kävisi?) voi ennen paistamista marinoida vaikka sitruunan tai limetin mehussa, jossa on seassa tuoreen inkiväärin ja valkosipulin viipaleita. Kaloille sitten vain tuokio pannua ja lopuksi kookosta päälle kostukkeeksi; sekaan voi ruimia mausteita mielikuvituksen mukaan! Jos siltä tuntuu, niin suurustettakin (esim. Maizena) voi ripotella.
Riisi sopii lisukkeeksi tietty paremmin kuin potut. Vaikkapa bashmati-, jasmiini- tai villiriisi.
Meille ainakin on maistunut.
(Anteeksi, että kirjoittelen tällaisista jutuista täällä peräruokapalstalla...)
Keitä riisipuuro siihen kookosmaitoon. Jäähdytä ja sekoita joukkoon kermavaahtoa (2dl kermaa). Mausta vaniljasokerilla ja nauti esim. portviinivadelmien kanssa.
Ihan älyttömän namia jälkkäriä!
Se on Aasian kermaa. Käytä sitä kaikkeen, mihin käytät kermaa. Tee curry-kastike (kookosmaitoa ja currytahnaa). Itse laitoin jouluna kasvismurekkeen ja kerman sijasta laitoin kookosmaitoa. Tietenkin se sopii jälkiruokiin. Tein myös kookosmaidosta riisipuuron jouluna.
Mä olen käyttänyt kookosmaitoa myös erilaisiin kastikeisiin:broileri ja liha. Aivan ihana tuoksu siitä tulee!
Riisipuuron yleensä haudutan haudekattilassa ja maitona käytän hylamaitoa. Onnistuuko se myös haudekattilassa?
Tiedättekö muuten että kookosmaito nostaa huonoa kolestrolia? Siksi olen alkanut käyttää sitä harvemmin.
Kookosrasva sisältää paljon tyydyttyneitä rasvoja kuten eläinrasvakin ja siksi nostaa kolesteroliarvoja.
Kokeiles kookoskalaa.. meillä saavuttanut kovan suosion ainakin... tartteet vaan kalaa (itse käytän lohta), kookosmaitoa, tilliä, sitruunaa ja medium'salsakastiketta.. Uunivuokaan vaan ja kypsennys 200 asteessa noin 30min
Itse teen kalasta aika vahvasti kookoksenmakuista ja käytän myös tuota salsakastikettakin runsaasti..
kokeilemisen iloa!
Kanakeitto:
400g hunajamarinoitua kanafilettä
1 iso tai 3 pientä chiliä
Itämaalaisesta kaupasta maustepussi jossa lukee Tom Ka paste, samasta kaupasta pieni (225 gr) purkki bamboo shoot strips tai slices, molemmat käy. Voit myös ostaa samalla 2-3 sitruunaruohoa ja 5 cm pätkän galangal juurta. 1 lime tai sitruuna.
Kattilaan kanat ja päälle tölkki kookosmaitoa, sekaan maustepussin sisältö ja pilkotut chilit. Voit laitaa myös bambuverson jo nyt sekaan. Lisää 4 dl vettä. Pese sitruunaruohot ja galangal. Leikkaa galangal niin ohuiksi siivuiksi kuin osaat ja heitä sekaan. Murjo sitruunaruohoja jollain raskaammalla esineella muutaman kerran jokaista ja leikkaa viistosti 4 cm pätkiksi ja lisää sekaan.
Kiehauta nopeasti koko soppa ja anna hautua kannen alla n. 10 min. Keitä riisi silä aikaa.
Sivuruokana suikaloitua kurkkua (3x3 mm) suikaleita, yksi pieni chili pikottuna sekaan, vähän etikkaa ja soijakastiketta, suolaa maun mukaan ja sokeria 1 tl. Sekoita ja anna "hautua"
Sitruunamehia lisätään keittoon vasta lautasella, maun mukaan. Huom: minkä tahansa ainesosan voit jätää pois seuraavista: galanga, sitruunaruoho, lime/sitruuna, bambuverso, chili. Voit myös lisätä esim. herkkusieniä tms jos haluat, tai lisätä originaaliin tapaan vähän kalaöljyä ja korianteria.
Sit syömään kun riisi on valmis.