Nilkan kipu

nilkkakipuinen

Olen ratsastanut n. 7 vuotta, ja nyt kuvioihin on tullut nilkkakipu joka tulee aina kun olen ratsastanut jonkin aikaa. Keventäminen ja kevyt- esteistunta on tällöin yhtä tuskaa, ja tuntuu kuin nilkka jotenkin ns. vääntyisi ulospäin silleensä jännästi, en osaa oikein selittää...Kengät ovat sopivat ja antavat hyvin tilaa koko jalalle. Voiko johtua istunnasta?

5

1427

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mörrinkäinen

      Kuulostaa enemmän löysältä niveleltä kuin väärältä istunnalta. Oletko kysynyt keneltäkään miltä asentosi näyttää kun ratsastat? Näkemättä on nimittäin hyvin vaikea sanoa onko istuntasi sellainen kuin pitääkin vai oletko kierossa ja väärässä johonkin suuntaan. Huomaatko itse, istutko satulassa rehellisesti takamuksesi varassa vai onko painosi kaiken aikaa jalustimilla? Jos kannattelet painoasi jalustimilla kaiken aikaa kun ratsastat, vähänkään löysempi nivel saattaa alkaa oireilla, joten kiinnitä huomiota siihen minkä varassa painosi lepää.

    • nilkkakipuinen

      Kiitos vastauksestasi! En osaa oikein sanoa varmaksi missä painoni pääasiassa seikkailee, mutta kun tuolla kyseisellä tallilla opettaja huomauttaa heti jossei kantapäät ova alhaalla, niin tulee välillä ihan väkisinkin työnnettyä ne painolla alas. Kääntyisin kyllä itse sen puoleen, että varaan liikaa painoa jalustimille. Pitänee seuraavalla tunnilla keskittyä varaamaan painopistettä enemmän sinne istuinluille.

    • Heppamummu

      Oletko koskaan ratsastanut ilman jalustimia?

    • nilkkakipuinen

      Onhan tässä vuosian varrella vaikka kuinka paljon tullu mentyy, mutta ei tosiaan sillon tätä vaivaa ollu. Tosin tämän päivän tunti meni superhyvin, nilkan kipuilusta ollu tietoakaan. Kannatti harjottaa kyllä sitä istuinluille painonsiirtoa.

    • mörrinkäinen

      Hieno juttu, jos ongelma oli sillä korjattu!

      Hyviä ratsastuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      52
      4528
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      149
      4187
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3832
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3790
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      43
      3615
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      77
      3453
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3021
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2696
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe