ISS:ää saati muita satelliitteja ei voi nähdä edes kaukoputkella mistään, koska sitä ei ole olemassa. Kuten ei kiertoratojakaan. Ne ovat vain halinnon levittämiä tarinoita, jotka perustuvat valistusajan edistyusajatteluun. Näillä saduilla hallintoalamaiset vakuutetaan siitä, että teknologia muka kehittyisi ja olisi esim joitain Maapalloa avaruudessa kiertäviä koneita.
Satelliitit ovat valhe
6
83
Vastaukset
kohta Kollimaattori laittaa jonkun nerokkaan linkin tuohon aloitukseensa(!)OK
Sillä menee gooklettamiseen yleensä noin 20 minuuttia.- KoettuOn
Kolli katsoo ensin mitä Wiki asiasta sanoo. Sitten se kirjoittaa sen viisautensa. Sen jälkeen se hienovaraisesti vittuilee. Jollei sitä heti usko niin ryhtyy puhumaan kakasta.
En katsele wikistä. Syksyisellä itamelonnoilla kun taivas on kirkas, näen useitakin taivaan poikki liikkuvia valopisteitä, jotka sammuvat päästessään riittävän kauas läntiselle taivaalle. Mielestäni ne ovat satelliiteja ja sammuminen johtuu siitä, että ne sukeltavat maan varjoon.
Onko teillä parempi selitys. Ennen Sputkikkia ei taivaalla vastaavaa ilmiötä nähty. Nyt niitä näkee lukuisia joka ilta, jos vain ilma on kirkas ja viitsii katsoa.
Myös satelliittiantennien toimiminen viittaisi sateliitteihin. Etelä-Euroopassa ne sojottavat varsin jyrkästi ylöspäin ja niin korkealla ei ole korkeimpienkaan radiomastojen lähetinantenneja.
Netistä löytyy myös lukuisia sateliittien ottamia kuvia ja kaukokartoitus perustuu satelliitteihin.
Gepsukin tuntuu toimivan, eikä se ainakaan radiomastoihin perustu.
Pidän satelliittien olemassaoloa varsin todennäköisenä ihan ilman Wikiäkin.- komppaanytskepoa
Hra agnoskepo heitti mielenkiintoisen pointin:
- pidän satelliittien olemassaoloa varsin todennäköisenä. Noin sanoo vain viisas mies.
Hienoa koska et suoraan lytännyt epäilijöitä joita toki on.
GPS- mittaus perustuu kolmiomittaukseen. Satelliitista tuleva signaali kohtaa nähdäkseni ongelmia koska mittauspisteet ovat palloalustalla.
Uskon että nykyinen GPS toimii ainakin valtaosin mastojen kautta.Nykyinen GPS, kuten ranne gepsuni, toimii osin myös kännykkämastojen kautta, mutta niiden kautta saa vain "hehtaarin". Se ilmeisesti nopeuttaa lukkiintumista satelliiteihin.
Palloalusta ei vaikuta kolmiomittaukseen. GPS ilmoittaa myös laitteen korkeuden, vaikka ainakin jokin aika sitten korkeustieto ei ollut aivan paikkatiedon luokkaa tarkkuudeltaan. Kyse ei taida olla puhtaasta edes kolmiomittauksesta, koska kellovirheen korjaus vaatii neljännen satelliitin. Paikka saadaan kyllä myös X,Y,Z koordinaatistossa määritetyksi.
"Hienoa koska et suoraan lytännyt epäilijöitä joita toki on."
En lytännyt, mutta minulle olisi hyvin suuri yllätys, jos suomalaisista löytyy (laitoshoidon ulkopuolelta) ihmisiä, jotka aivan vakavissaan epäilevät satelliittien olemassaoloa. Pidin aloittajaa trollina ja pidän vieläkin.
- el-zirr
Onhan jotkut valokuvanneet mm. ISS avaruusaseman, näkyvien ylilentojen aikataulut ja suunnat saa kaivettua netistä.
Satelliittejahan kiertää maapalloa jo tuhansia ja lisää tulee, jokos ne täräyttivät Suomalaisen nanosatelliitin kiertoradalleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731