ISS:ää saati muita satelliitteja ei voi nähdä edes kaukoputkella mistään, koska sitä ei ole olemassa. Kuten ei kiertoratojakaan. Ne ovat vain halinnon levittämiä tarinoita, jotka perustuvat valistusajan edistyusajatteluun. Näillä saduilla hallintoalamaiset vakuutetaan siitä, että teknologia muka kehittyisi ja olisi esim joitain Maapalloa avaruudessa kiertäviä koneita.
Satelliitit ovat valhe
6
77
Vastaukset
kohta Kollimaattori laittaa jonkun nerokkaan linkin tuohon aloitukseensa(!)OK
Sillä menee gooklettamiseen yleensä noin 20 minuuttia.- KoettuOn
Kolli katsoo ensin mitä Wiki asiasta sanoo. Sitten se kirjoittaa sen viisautensa. Sen jälkeen se hienovaraisesti vittuilee. Jollei sitä heti usko niin ryhtyy puhumaan kakasta.
En katsele wikistä. Syksyisellä itamelonnoilla kun taivas on kirkas, näen useitakin taivaan poikki liikkuvia valopisteitä, jotka sammuvat päästessään riittävän kauas läntiselle taivaalle. Mielestäni ne ovat satelliiteja ja sammuminen johtuu siitä, että ne sukeltavat maan varjoon.
Onko teillä parempi selitys. Ennen Sputkikkia ei taivaalla vastaavaa ilmiötä nähty. Nyt niitä näkee lukuisia joka ilta, jos vain ilma on kirkas ja viitsii katsoa.
Myös satelliittiantennien toimiminen viittaisi sateliitteihin. Etelä-Euroopassa ne sojottavat varsin jyrkästi ylöspäin ja niin korkealla ei ole korkeimpienkaan radiomastojen lähetinantenneja.
Netistä löytyy myös lukuisia sateliittien ottamia kuvia ja kaukokartoitus perustuu satelliitteihin.
Gepsukin tuntuu toimivan, eikä se ainakaan radiomastoihin perustu.
Pidän satelliittien olemassaoloa varsin todennäköisenä ihan ilman Wikiäkin.- komppaanytskepoa
Hra agnoskepo heitti mielenkiintoisen pointin:
- pidän satelliittien olemassaoloa varsin todennäköisenä. Noin sanoo vain viisas mies.
Hienoa koska et suoraan lytännyt epäilijöitä joita toki on.
GPS- mittaus perustuu kolmiomittaukseen. Satelliitista tuleva signaali kohtaa nähdäkseni ongelmia koska mittauspisteet ovat palloalustalla.
Uskon että nykyinen GPS toimii ainakin valtaosin mastojen kautta.Nykyinen GPS, kuten ranne gepsuni, toimii osin myös kännykkämastojen kautta, mutta niiden kautta saa vain "hehtaarin". Se ilmeisesti nopeuttaa lukkiintumista satelliiteihin.
Palloalusta ei vaikuta kolmiomittaukseen. GPS ilmoittaa myös laitteen korkeuden, vaikka ainakin jokin aika sitten korkeustieto ei ollut aivan paikkatiedon luokkaa tarkkuudeltaan. Kyse ei taida olla puhtaasta edes kolmiomittauksesta, koska kellovirheen korjaus vaatii neljännen satelliitin. Paikka saadaan kyllä myös X,Y,Z koordinaatistossa määritetyksi.
"Hienoa koska et suoraan lytännyt epäilijöitä joita toki on."
En lytännyt, mutta minulle olisi hyvin suuri yllätys, jos suomalaisista löytyy (laitoshoidon ulkopuolelta) ihmisiä, jotka aivan vakavissaan epäilevät satelliittien olemassaoloa. Pidin aloittajaa trollina ja pidän vieläkin.
- el-zirr
Onhan jotkut valokuvanneet mm. ISS avaruusaseman, näkyvien ylilentojen aikataulut ja suunnat saa kaivettua netistä.
Satelliittejahan kiertää maapalloa jo tuhansia ja lisää tulee, jokos ne täräyttivät Suomalaisen nanosatelliitin kiertoradalleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502234Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23884- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51831Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me118819Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733