Tuli tossa lueskeltua,että ihmiset palauttaa PALJON lääkkeitä apteekkeihin-
Ensin lekuri määrää 3 kuukauden satsin.ja ne on kolmessa paketissa.Kun ensimmäisestä paketista syödään muutama pilleri huomataan,että se ei sovi henkilölle niin 2 pakettia jää käyttämättä.
No ne kaksi ja myös se vajaa palautetaan apteekkiin no ei siinä mitään.
Mutta ne kaksi avaamatonta pakettia pannaan UUDESTAAN myyntiin.Eli kuka muu tästä hyötyy ,kun apteekkari, saman tavaran, kun myy kahdesti niin voittohan on mojova.
Ei ihme ,että apteekkarien puhtaat tulot on 120-140,000 € vuodessa
PS. lääkkeissähän on pitkä myntiaika eli parasta ennen.
APTEEKKARIT tienaa
8
137
Vastaukset
Eipä panna, ei.
- farmaseuttinna
- mikä se olikaan se 50e eka käynti vuoden alussa het - täytyy eläkeläisen oiken säästää ,että pääsis asioitseen sinne rahastuslaitokseen
Se on hallituksen määräämä lääkekulujen omavastuu. Valita siitä kansanedustajallesi, apteekkarille se on aivan sama maksaako lääkkeet kukin asiakas itse vai veronmaksajat yhdessä.
- 5donaa
Tähän viiteenkymppiin ei kuulu ilman reseptiä ostettavat -
- AurinkoArmas56
No ei tietenkään kuulu!
- Apteekkilainen
Tässä näkee taas kuinka hyvin ihmiset on asioista perillä ja luulevat tietävänsä jotain. Kun asiakas ostaa uuden lääkkeen, suositellaan apteekissa ostettavaksi vain pieni pakkaus (yleensä kuukauden lääkkeet). Emme todellakaan myy kolmea pakkausta kerrallaan, jos asiakas ei sitä välttämättä halua (näitäkin kyllä löytyy, varsinkin jos asiakas itse maksaa vain 4,50 omavastuun koko satsista, eihän häntä silloin kiinnosta mitä yhteiskunta ja veronmaksajat siitä maksaa).
Toiseksi: apteekkiin palaututetut lääkkeet eivät todellakaan mene uudelleen myyntiin. Tämän kieltää jo lääkelakikin. Välillä on ikävää heittää muuten moitteettomia lääkkeitä jätelaariin, mutta minkäs teet.
Joten järki käteen kaikki lääkkeiden ostossa. Siitä hyötyvät asiakas, yhteiskunta ja luonto!- khkhkhkhkhkkjj
Sain lääkkeen, josta tiesin tulevan joillekin sivuvaikutuksia ja minulle lääke oli mielestäni lähinnä "varmuuden vuoksi". Pyysin erikseen pienintä pakkauskokoa ja sain. Nyt täytynee mennä uudelleen apteekkiin, koska mitään sivuvaikutuksia ei minulle tullut. Itse olen apteekin palveluihin tyytyväinen.
Tässä päivitys sen osoittamiseksi, että mätämunia toki aina on joka alalla ja toisaalta se, että valvonta mätämunien poistamiseksi näyttäisi pääsääntöisesti toimivan, joskin vähän hitaasti:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1478234376341
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551172
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1511141Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601075Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82956Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45874Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54770Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54765KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71711- 32692