Korhonen lieneekin Kainuun yleisin sukunimi.
Mitä "korho" tarkoittaa?
6
3187
Vastaukset
- Että_tälleen
Korhonen on nykyisin peräti Suomen yleisin sukunimi, ei pelkästään Kainuun.
Merkityksiä on taas arvailtu pitkään, ja useita vaihtoehtoja on tarjolla:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Korhonen - Korhonen_minäkin
Korhonen meni lääkäriin ja totesi lääkärillä olevan sama sukunimi. Rohkaistui tästä arvelemaan, että mahdetaankohan tässä olla tohtorin kanssa oikein sukulaisiakin. Lääkäri tokaisi, että ehkäpä hyvinkin, jos ihan Aatamista asti lähdetään sukulaiset laskemaan...
— No jopas jotakin – enpä ollut koskaan kuullutkaan, että Aatamikin oli Korhosia!- Kain-Abel
Kyllä Aatami on Korhosia!
https://www.google.fi/search?client=opera&q=aapeli korhonen wiki&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=aapeli korhonen - Korhonen_minäkin
Kain-Abel kirjoitti:
Kyllä Aatami on Korhosia!
https://www.google.fi/search?client=opera&q=aapeli korhonen wiki&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=aapeli korhonenNiin että Aapeliko on yhtä kuin Aatami? No, olkoon minun puolestani.
Itse muistan esiintyneeni ”Aapeli Mustosen” poikana hakiessani taannoin savukkeita ”isälleni” eräältä kanttiininpitäjältä. Tämä otti ja tivasi, kenen poika oikein olenkaan, ja tuollainen nimi juolahti pieneen mieleeni.
Rikos lienee jo vanhentunut, koskapa siitä on kulunut aikaa jo yli puoli vuosisataa ja tekijä vahvasti alaikäinen. Bristol-aski joka tapauksessa vaihtoi omistajaa. Myyjä ei nähdäkseni syyllistynyt senaikaisen lainsäädännön puitteissa mihinkään lainvastaiseen.
Viimeksi olen syyllistynyt niin ääliömäiseen tekoon kuin savukkeen polttamiseen yli 44 vuotta sitten, heinäkuussa 1972. Tai no – kaksi Беломорканал-merkkistä ”savuketta” poltin vielä sen jälkeen samana vuonna tietäen mainiosti, ettei niistä ainakaan voi saada kimmoketta ryhtyä uudelleen tupakoimaan. Päinvastoin.
- Yksi_esimerkki
Täällä meillä päin, Itä-Suomessa, sanotaan jonkin olevan korhollaan, jos se on jollakin tapaa muita korkeammalla. En tosin osaa sanoa, kuinka paikallinen sanontatapa on.
- Köthkid
Korho tarkoittaa ainakin Someron murteella kuuroa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803