Teneriffalla normaalia voimakkaampia maanjäristyksiä. Lisätietoa kenelläkään?
Vastaukset 5
- tässäjotain
Ei normaalia voimakkaampia, vaan maanjäristysparvi. Analysoivat dataa ja kertovat tuloksista jos jotain lisää saavat irti. Tässä linkki http://www.involcan.org/noticias/
Kuukkeli kääntää ymmärrettäväksi jos ei Espanja taivu. - Purkaustako-enteilevää
Tässä vähän selkeyttävämpi kartta järistyksistä:
http://www.ign.es/ign/resources/volcanologia/html/TE_SIS_eventos.html
Näyttäisi suurin joukko tapahtuneen noin kymmenen kilometrin syvyydessä.
Epäilys olisi, että sulaa magmaa on tunkeutumassa ylöspäin.
Tulivuori Teide on purkautunut kolme viimeistä kertaa noin sadan vuoden välein ja viimeisin oli 1909, joten uuden purkauksen aika olisi jo.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Teide - E.Haikka
Kiitos vastauksista. Ei taitu espanja, eikä englanti keskikoulupohjaa kummemmin.
Tuollainen kirjoittelu säikäyttää, uskaltaako saarelle lähteä vai onko matka peruttava? Tuskin sitä kukaan tietää, mutta mitä itse tekisitte? Matkalle lähtö marraskuun alussa.
https://www.youtube.com/watch?v=Zmx9tJ5Kx0s- E.Haikka
Tuli täysin väärä linkki
https://www.thesun.co.uk/news/1907207/panic-on-tenerife-as-holiday-island-has-100-mini-earthquakes-leading-to-fears-giant-volcano-mount-teide-will-blow/
Ei pitäisi katsoa you tubea samaan aikaan - Tulivuoriseurailija
E.Haikka kirjoitti:
Tuli täysin väärä linkki
https://www.thesun.co.uk/news/1907207/panic-on-tenerife-as-holiday-island-has-100-mini-earthquakes-leading-to-fears-giant-volcano-mount-teide-will-blow/
Ei pitäisi katsoa you tubea samaan aikaanThe Sun on iltapäivälehtimäisen yliampuva ja kuvitteellisilla katastrofeilla herkutteleva epäluotettava tiedonlähde.
Se pienten maanjäristysten parvi tuntuu jääneen orvoksi ilmiöksi ilman seuraajia. Mahdollinen purkaus voi olla vuosien tai vuosikymmenten päässä.
Kanarian saariryhmän eteläisimmällä saarella, Hierrolla, oli pienehkö vedenalainen purkaus syksyllä 2011 ja siellä jatkuvat ja voimistuvat järinät kestivät kolmisen kuukautta ennen purkauksen alkamista:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10036505/lyhytstoori-kanarian-saaristosta
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10739569/vedenalainen-tulivuorenpurkaus-kanarian-saarilla
Todennäköisimmin mahdollinen purkaus olisi lähinnä turistinähtävyys, jos sitä vain päästettäisiin ihailemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971233Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577