Retket, matkatoimiston vai paikallisten?

matkakuumeinen

Olen lueskellut matkatoimiston retkistä ja kauhistunut niiden hintaa 100€ melkein kaikki ja mietin sitä, että varmaankin kannattais sittenkin ostaa paikallisilta yrittäjiltä? Onko sillä loppuen lopuksi paljoakaan väliä onko mukana suomalainen opas vai ei?
Mitä retkiä olette ottaneet ja mitä ne on maksaneet noin? Onko joitain retkiä sellaisia joita ehdottomasti kannattaa ottaa?

8

290

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viajesx4

      Olen käyttänyt aika paljon hotellin retkiä. Hyvä palvelu. Kohtuulliset hinnat. Kansioissa tarkat tiedot retkiohjelmasta ja vielä on ollut retkimyyjä opastamassa. Retkillä on ollut ihmisiä eri kansallisuuksista, ei ole sattunut mukaan muita suomalaisia. Jos olemme tehneet omatoimiretkiä omalla porukalla, olemme ottaneet hotellikuljetuksen ja kuljettaja on samalla toiminut oppaana. Saarihyppelyillä olen vain mennyt satamaan jonoon ja ottanut suoraan kuljetukset. Edullisia mutta kielimuuri usein ongelma.

    • goodpoint

      Olinkin unohtanut nuo hotellien kauppaamat retket. Hyvä muistutus.

    • krabinerakko

      Matkatoimiston kautta otetut ovat aina se kallein vaihtoehto, vaikka kenties sopivat sitten parhaiten vain suomea taitaville. Jos englanti sujuu joten kuten, voitte tosiaan käyttää hotellin kautta saatavia retkiä, ovat sekä halvempia että organisoituja nekin, koska osallistujia on vaateliaistakin maista ja opas siis mukananne. Itse voi lähteä seikkailemaen hyvällä englannilla, jolloin ymmärtää paikallisten heikkoakin tasoa. Itsenäisesti kuljeskelevan pitää myös olla tottunut siihen, mielummin harjoitellut jonkun kokeneemman matkassa aiemmin, jotta tuntee kyseisen kohteen turvariskitkin ja osaa ottaa retkestä kaiken irti. Tämä on luonnollisesti se halvin ja mielenkiintoisin vaihtoehto! Krabin seudusta kannattaa lukea jo ennen matkaa tarkemmin vaikka täältä: http://thaimaa.biz/kohteet/krabi/

    • Mulla on hyvä englanninkielen taito, mutta esim pitkähäntäveneiden kuskit ei juurikaan puhu muuta kuin thai-kieltä. Siksi kielimuuri voi joskus yllättää.
      Esim, kun olimme omatoimiretkellä Koh Podalla meidät jätettiin aamulla meren puolelle saarta.
      Iltapäivällä haku oli kuitenkin saaren toiselta puolelta, josta kukaan ei maininnut mitään. Me ja yhdet saksalaiset odotettiin ja viimenään lähdettiin kulkemaan pitkä matka toiselle puolelle. Venekuskit tulivatkin jo vastaan meitä opastamaan. Kulkivat edellä kovaa vauhtia, mutta englantia eivät puhuneet ollenkaan.

      Olin hotellin kautta retkellä, jolla käytiin kolmella saarella mm Koh Hongilla.
      Komeat maisemat. Mutta kova merenkäynti oli ongelmana. Ei voinut snorklata ja suorastaan pelotti välillä pikaveneen kyydissä.

    • kuisti

      Vastaan kysymykseen=Paikallisesta katumyymälästä saa jopa alennusta jos vain kehtaa pyytää.

    • paljonko

      Joissakin tuotteissa ja palveluissa toki on jätetty tinkimisvaraa hintoihin turistialueilla.
      En nyt sano minkä maalaisten yrityksissä etenkin, kun en halua rasistiksi leimautua.

      Kuitenkin monissa liikkeissä se tingkiminen on suoraan pois sen myyjän palkasta. Retken järjestäjä (tai tuotteen toimittaja) ottaa omansa. Samoin katumyymälän omistaja ottaa omansa. Vain sen heikoimman lenkin (myyjän) palkasta tingitään.

      Paljonko olisitte itse halukas tinkimään omasta palkastanne jotta, teitä kymmenen kertaa *rikkaampi*, olisi tyytyväinen?

      Monet hotellit on ulkomaisten omistuksissa.
      Katumyymälät on myös edullisimpia.
      Riippuu toki retkestä, tarvitseeko mitään välikättä. Lähinnä kai saariretket ovat sellaisia.

    • halvempi

      Matkanjärjestäjän retkitarjonnasta olen ensin katsonut retkiä ja sitten ostanut ne paikallisilta. Niitä samojahan paikallisetkin pääasiallisesti tarjoavat.

    • tinkatinkaa

      Mitähän maksaa tuollainen retki mitä tjäre kauppaa 102 €/3900thb Emerald Cave paikallisten yrittäjien järjestämänä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      59
      1591
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1018
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      787
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      760
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      280
      743
    6. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      255
      674
    7. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      44
      659
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      50
      613
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      77
      579
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      557
    Aihe