Retket, matkatoimiston vai paikallisten?

matkakuumeinen

Olen lueskellut matkatoimiston retkistä ja kauhistunut niiden hintaa 100€ melkein kaikki ja mietin sitä, että varmaankin kannattais sittenkin ostaa paikallisilta yrittäjiltä? Onko sillä loppuen lopuksi paljoakaan väliä onko mukana suomalainen opas vai ei?
Mitä retkiä olette ottaneet ja mitä ne on maksaneet noin? Onko joitain retkiä sellaisia joita ehdottomasti kannattaa ottaa?

8

290

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viajesx4

      Olen käyttänyt aika paljon hotellin retkiä. Hyvä palvelu. Kohtuulliset hinnat. Kansioissa tarkat tiedot retkiohjelmasta ja vielä on ollut retkimyyjä opastamassa. Retkillä on ollut ihmisiä eri kansallisuuksista, ei ole sattunut mukaan muita suomalaisia. Jos olemme tehneet omatoimiretkiä omalla porukalla, olemme ottaneet hotellikuljetuksen ja kuljettaja on samalla toiminut oppaana. Saarihyppelyillä olen vain mennyt satamaan jonoon ja ottanut suoraan kuljetukset. Edullisia mutta kielimuuri usein ongelma.

    • goodpoint

      Olinkin unohtanut nuo hotellien kauppaamat retket. Hyvä muistutus.

    • krabinerakko

      Matkatoimiston kautta otetut ovat aina se kallein vaihtoehto, vaikka kenties sopivat sitten parhaiten vain suomea taitaville. Jos englanti sujuu joten kuten, voitte tosiaan käyttää hotellin kautta saatavia retkiä, ovat sekä halvempia että organisoituja nekin, koska osallistujia on vaateliaistakin maista ja opas siis mukananne. Itse voi lähteä seikkailemaen hyvällä englannilla, jolloin ymmärtää paikallisten heikkoakin tasoa. Itsenäisesti kuljeskelevan pitää myös olla tottunut siihen, mielummin harjoitellut jonkun kokeneemman matkassa aiemmin, jotta tuntee kyseisen kohteen turvariskitkin ja osaa ottaa retkestä kaiken irti. Tämä on luonnollisesti se halvin ja mielenkiintoisin vaihtoehto! Krabin seudusta kannattaa lukea jo ennen matkaa tarkemmin vaikka täältä: http://thaimaa.biz/kohteet/krabi/

    • Mulla on hyvä englanninkielen taito, mutta esim pitkähäntäveneiden kuskit ei juurikaan puhu muuta kuin thai-kieltä. Siksi kielimuuri voi joskus yllättää.
      Esim, kun olimme omatoimiretkellä Koh Podalla meidät jätettiin aamulla meren puolelle saarta.
      Iltapäivällä haku oli kuitenkin saaren toiselta puolelta, josta kukaan ei maininnut mitään. Me ja yhdet saksalaiset odotettiin ja viimenään lähdettiin kulkemaan pitkä matka toiselle puolelle. Venekuskit tulivatkin jo vastaan meitä opastamaan. Kulkivat edellä kovaa vauhtia, mutta englantia eivät puhuneet ollenkaan.

      Olin hotellin kautta retkellä, jolla käytiin kolmella saarella mm Koh Hongilla.
      Komeat maisemat. Mutta kova merenkäynti oli ongelmana. Ei voinut snorklata ja suorastaan pelotti välillä pikaveneen kyydissä.

    • kuisti

      Vastaan kysymykseen=Paikallisesta katumyymälästä saa jopa alennusta jos vain kehtaa pyytää.

    • paljonko

      Joissakin tuotteissa ja palveluissa toki on jätetty tinkimisvaraa hintoihin turistialueilla.
      En nyt sano minkä maalaisten yrityksissä etenkin, kun en halua rasistiksi leimautua.

      Kuitenkin monissa liikkeissä se tingkiminen on suoraan pois sen myyjän palkasta. Retken järjestäjä (tai tuotteen toimittaja) ottaa omansa. Samoin katumyymälän omistaja ottaa omansa. Vain sen heikoimman lenkin (myyjän) palkasta tingitään.

      Paljonko olisitte itse halukas tinkimään omasta palkastanne jotta, teitä kymmenen kertaa *rikkaampi*, olisi tyytyväinen?

      Monet hotellit on ulkomaisten omistuksissa.
      Katumyymälät on myös edullisimpia.
      Riippuu toki retkestä, tarvitseeko mitään välikättä. Lähinnä kai saariretket ovat sellaisia.

    • halvempi

      Matkanjärjestäjän retkitarjonnasta olen ensin katsonut retkiä ja sitten ostanut ne paikallisilta. Niitä samojahan paikallisetkin pääasiallisesti tarjoavat.

    • tinkatinkaa

      Mitähän maksaa tuollainen retki mitä tjäre kauppaa 102 €/3900thb Emerald Cave paikallisten yrittäjien järjestämänä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      79
      1283
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      992
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      919
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      71
      847
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      821
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      151
      764
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      40
      752
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      68
      741
    9. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      739
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      697
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      615
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      608
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      601
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      565
    15. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      187
      548
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    17. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      97
      531
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      123
      520
    19. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      476
    Aihe