mutta naisena minun ei tarvitsisi kuin mennä lähimpään baariin istumaan, ja jo muutaman minuutin päästä olisi kumppaniehdokkaita ympärillä.
Tosi reilua. Saan vain katsella sivusta, kun naiset rakentavat onnellista elämäänsä puolisoidensa kanssa. Ja jos eka puoliso on huti, on toinen jo kulman takana odottamassa.
No, onneksi minä miehenä sain sentään käydä pakollisen armeijan naisten puolesta, naiset ei saaneet iloa joutua sinne. Hähähä!
Tosi reilua. Saan vain katsella sivusta, kun naiset rakentavat onnellista elämäänsä puolisoidensa kanssa. Ja jos eka puoliso on huti, on toinen jo kulman takana odottamassa.
No, onneksi minä miehenä sain sentään käydä pakollisen armeijan naisten puolesta, naiset ei saaneet iloa joutua sinne. Hähähä!
Vastaukset 77
Vanhimmat
Ei kukaan katso rumia naisiakaan. Helin ovat pelkkää ilmaa. Älä turhaan kadehdi!
Ei pidä paikkaansa. Kyllä rumakin nainen aina jonkun saa, jos vain ylpeys riittää laskemaan rimaa jonkin verran.
Ruman miehen kohdalla riman laskeminenkaan ei auta.
Ruman miehen tilannetta voisi kuvata vaikka niin, että hän elää fyysisesti samalla planeetalla kuin naiset, mutta henkisesti eri planeetalla. Ruman miehen naisensaanti on yhtä helppoa kuin lähteä autolla huristelemaan kotipihaltaan Marsiin.
Niin ovat ilmaa myös nuorena kauniita olleet vanhentuneet naiset, ei niitäkään kukaan katso eli ei tarvitse kadehtia nuoria naisia.
Sinun ongelmasi näissä arvioissasi on se, että lasket "rumiksi naisiksi" tavisnaiset. Kuten Hjöördistäti sanoi: kukaan ei katso rumia naisia, et sinäkään. Heitä ei ole sinulle olemassakaan. Sinä huomaat vain kauniit ja tavikset. Nämä tavikset sinä sitten kategorioit rumiksi, ja väität heidän saavan "kumppanin" tosta vaan.
Ihmetyttää kyllä vähän että sinä kadehdit pääsyä hyväksikäytetyksi spermaviemäriksi. Sellaiseksi tavisnainen pääsee helpolla. Kumppanin löytäminen sitten onkin vaikeampaa.
Läski nainen ei ole tavis vaan ruma. suurin osa naisista on taviksia, niitä kauniita on vain pieni promille kaikista naisista, itseään kauniiksi luulevia tietty on huomattavasti enemmän.
Kuka tässä mistään läskeistä on puhunutkaan? Nyt oli kyse normaalipainoisista mutta kasvoistaan tavallisista ihmisistä.
Tavalliselle hoikalle naiselle kyllä YT-miehiä riittää, silloin kun se nainen on nuoruuden parhaimmassa loistossa.
Tuo on totta mutta vittuako siitä välittämään! Kyllähän sitä itsekseenkin pärjää. Voihan baariin mennä aina viinaa juomaan ja seuraamaan ajankuluksi muiden toimintaa.. jutellakin osaan kyllä jos joku alkaa. Itse en tosin juurikaan yritä enää kun kukaan ei vaivaudu reagoimaan jos ystävällisesti yrittää ihan perusjutustelua avata (ei iskumielessä edes).
Miehet sotkevat seksin ja rakkauden jatkuvalla syötöllä. Nainen löytää korkeintaan niitä pussien tyhjentämistä kaipaavia epätoivoisia. Todellisten kumppaniehdokkaiden löytäminen on naisellekin haaste.
jos on niitä seksikumppaneita, niin silloin on toivoa löytää myös se oikea kumppani, koska kiinnostusta on edes jollain tasolla.
Rumaa miestä ei lähestytä lainkaan, joten tilanne on yksinkertaisesti toivoton.
Kyllä se tasan niin on että naisen ei tarvitse koskaan murehtia siitä että ei saa miestä saati perhettä halutessaan kun taas tuo on monen meidän rumien miesten turha unelma että saisimme joskus naisen. Lauseesi ilmeisesti todistaa sen että naiset ovatkin vain seksin perässä koska yksinäisyydestä heidän ei tarvitse kärsiä.
Naiset erottavat seksin ja rakkauden, eikä yksikään mies halua rakkautta ilman seksiä.
Tähän voi todeta minusta ystävän etsiminen vielä vaikeampaa
Moni ruma mies on vain tavallinen. Mutta saman tasoinen nainen saa hyvin nopeasti poikaystävän jollei sano ei jokaiselle tarjokkaalle. Parisuhteissa se on naisilla kosolti helpompaa "rakentaa" elämää kun ei itse tarvitse tehdä mitään. Helpottaa kummasti !.
Jep. Ottaa vain miehen, joka on luonut uraa ja rakentanut komian omakotitalon. Siinä se, elämä valmis! Tadaa!
Naiset hoitavat parisuhteissa enemmän lapsia, tekevät enemmän kotitöitä ja käyvät useimmiten kokopäivätöissä. Miten niin naisten ei tarvitse parisuhteessa tehdä mitään?
Miten niin? Eiköhän tuo ole ihan perhekohtaista, miten nuo kotityöt ym. jakautuvat. Miksi julistat tuollaista jonain yleispätevänä faktana???
Tavallinen nainen saa helposti miehen vain ollessaan nuoruuden kauneimmillaan sen pienen pienen hetken. Naisen MA laskee vuosi vuodelta kuin lehmän häntä. Vanha nainen on samassa veneessä rumien miesten kanssa ja se kiukuttaa ja turhauttaa heitä todella kovasti ja he sitten rumiin miehiin raivoaan purkavat, eli niihin miehiin joihin heidän ei tarvinnut vilkaistakkaan huippuvuosinaan.
Vain YTM pääsee helpolla, tosin sellainekin on joutunut tekemään kovasti töitä statuksensa eteen mutta se on kannattanut koska tällöin voi lopunikäänsä panna nuoria kauniita naisia tai alkaa sellaisen kanssa pariushteeseen.
Vanha nainen on rumankin miehen alapuolella äärettömän paljon, koska rumalla miehellä on keinoja nostaa tasoaan, vanhalla naisella ei ole
Mies, joka on rakentanut uraa ja komean omakotitalon haluaa vastineeksi naiselta nuoruutta ja kauneutta ja vanhalla naisella näitä ei ole tarjota, joten vanhalla naisella ei ole antaa vaihdossa mitään mitä mies haluaa vaihdossa hankkimistaan resursseista. Vanhalla naisella ei siis ole mitään valtaa tuollaiseen mieheen eikä kyllä vähemmän menestyneeseenkään mieheen, ei edes rumaan ja köyhään mieheen.
Vain nuorella ja kauniilla naisella on mahdollisuus ottaa em. menestyjämies, koska tällä on antaa vastineeksi sitä mitä mies haluaa.
Sama asia kuin jos tarjoaisit ruosteista fiiattia vaihdossa Ferrariin
Tutkimusten mukaan näin on, joten pitäisi olla siinä mielessä yleispätevää.
Linkki tutkimukseen, jotta voin tutustua siihen lähemmin?
Uutinen aiheesta. Samansuuntaisia tutkimustuloksia on saatu ennenkin.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/miehet-lohoilevat-tv-n-edessa---naiset-raatavat-kotitoita/3077790
Kyselytutkimus. Otsikko voisikin olla "Naiset valehtelevat enemmän tekemistään kotitöistä".
Niinkö äitisi teki?
Muista parisuhteistahan sinulla ei ole kokemusta, kuin omien vanhempiesi.
"Naiset hoitavat parisuhteissa enemmän lapsia, tekevät enemmän kotitöitä ja käyvät useimmiten kokopäivätöissä. Miten niin naisten ei tarvitse parisuhteessa tehdä mitään?"
Vielä useammin parisuhteessa elävät miehet käyvät kokopäivätöissä. Ei nainen hyväksy itselleen mitään työtöntä miestä. Lisäksi huomautan, että lähes kaikissa parisuhteissa mies ansaitsee paljon tai todella paljon enemmän kuin nainen ja luovuttaa ison osan tuloistaan naisen käyttöön.
Ei liene liikaa vaadittu, että parisuhdehuorana elävä nainen kompensoi kotitöillä hypergamiaansa.
Mikäs siinä jos tykkää elämänsä viettää mielikuvitusmaailmassa. Katkeruus on ihana tunne, eikös olekin? Antaa kivasti voimaa. Paljon kivempaa elää siinä kuin esim. kohdata oikeita ihmisiä.
Painu sinä HELVETTIIN siitä viisastelemasta!!!
Mikä sinä olet vittuilemaan katkera987.lle?
Katkeruus ei ole koskaan ihmisen itsensä vika vaan aina toisten ihmisten aiheuttamaa. Katkeruutta ei voi itse korjata vaan sen voi korjata vain toisten ihmisten suhtautuminen inhimillisemmin katkeraan.
Kuten tässä pariutumismaailmassa sen erityisen hyvin näkee seuraavaa kaavaa todentaen:
Komea mies=saa naisia helposti=naiset arvostavat komeaa luonteesta riippumatta=ei katkeroidu. Kun taas:
Ruma mies=ei saa naisia muuta kuin maksamalla=naiset eivät arvosta koska rumuus ei ansaitse arvoa fyysiseen ulkomuotoon perustuvassa pinnallisessa maailmassa=katkeruus valtaa mielen.
Se että sinä tulet tänne ylimielisesti heittämään muka jotain nokkelaa kertoo sinun luonteestasi taas ylpeilevän ihmisen kuvan. Kannattaa muistaa että karman laki yleensä iskee vasten kasvoja sille ylpeämmällekin. Jos nyt pidät itseäsi niin kauniina että koet tarvetta ylvästellä niin saatat vaikka huomenna joutua kolariin ja palaa autoon niin pahasti että menetät ulkonälösi sellaiseksi että vastakkainen sukupuoli sinusta ei enään kiinnostukaan niin tule tänne sitten uudestaan lukemaan pinnalliset kirjoituksesi. On saattanu mieli muuttua.
Katkeruus on ihan jokaisen luonteesta ja elämänasenteesta kiinni.
Sinä et sitten näe kirjoituksissasi katkeruutta, ilkeyttä ja vihaa? Tuollaiset piirteet vaistotaan ihmisestä hyvin nopeasti. Minä karttelen tuollaisia, anteeksi vaan.
Ei vaistota. Nainen ei vaistoa miehestä yhtään mitään, jos nainen vaistoaisi minunkin sielunmaisemani niin en olisi tällöin pillua saanut. Naisella ei ole mitään kuudetta aistia jolla vaistota varsinkaan ventovieraasta juttelemaan tulevasta miehestä yhtään mitään.
Ainut minkä nainen aistii näköaistillaan on miehen ulkonäkö ja sitten sen mukaan nainen mieheen suhtautuu, ei katkeruuden, ilkeyden eikä vihan mukaan koska nainen ei niitä vaistoa ja vaikka vaistoaisikin niin komea mies saisi nuo heti anteeksi.
Eikä PRM ole tippaakaan ilkeä ja on täysin oikessa tuossakin, että katkeruus on aina muiden ihmisten aiheuttamaa.
Nainen on ollut (itsekin) ihan kukkuu, tai ollut jokin missio.
Monet näistä naisista luulee että ne paskoo kultaa ja saavat tehä ihan mitä vaan suhteessa..
Mun kanssa suhteessa naisen tulee jo heti alkujaan tietää että jos kusetat niin tulee aika nopeasti semmonen vähemmän hauskan laatuinen laaki naamalle.
Kuten nallikin sanoi naisella sen paremmin kun miehilläkään ei ole mitään ylimääräisiä vaistoja. Aistit tiedetään biologiasta mutta vaistot puuttuvat ihmiseltä kokonaan ja kuuluvat vain tietyille eläinmaailman edustajille. Jos "nainen vaistoaa" niin kummallisintahan siitä tekee sitten se että naisen vaisto ei koskaan kerro väkivaltaisesta miehestä joihin niinkin monet naiset ovat lääpällään kunnes lopulta ottavat pataan. Tasan tarkkaan ainoa vaisto mikä teillä on on juurikin ulkonäön sanelema kokonaisuus. Te näette komean miehen ja teette enemmän jalkovälillänne sen vaisto päätöksen miksi komea pääsee suhteeseen kun taas selittelette ruman miehen kelpaamattomuutta kummallisilla vaisto ja kemia teorioilla. Edelleenkään ruma ulkonäkö ei ole synonyymi rumalle luonteelle. Mutta mikäs sen parempi vastapallo heittää rumille teoreetikoille kuin se että "olette sisäisestikin rumia kun olet sitä tätä ja tota mieltä" ja sitten poistutaan seuraavaan viestiin feministisen miesvihan puuskissa ja odotetaan vaan miesten kehuja kun "minähän olen vain nainen ja minua pitää kohdella sukupuoliroolin mukaan"
Nainenhan saa aina miehen, vaikka olisi kuinka ruma (tuota mantraahan teikäläiset aina täällä hokevat). Ei siis pitäisi haitata yhtään, se auto-onnettomuudessa palanut naama.
Vaistoamiseen en lähtisi luottamaan, kyllä luonne selviää tutustumalla. Komeita miehiä on silti turha tylyttää, sillä myöskään komeus ei ole synonyymi rumalle luonteelle.
Eivät nämä sinun naisvihamieliset avautumisesi kyllä oikeasti mistään mukavasta/sympaattisesta luonteesta kerro. Päinvastoin.
Jos naisten käyttäytymistapojen kommentointi on vihamielisyyttä niin haluaisin todellakin tietää mitä on oikea viha nais sukupuolta kohtaan? Samalla logiikalla sinun vastaväitteesi menkööt sitten katkeraan miesviha kategoriaan. Mulla on oikeus kertoa kokemukseni ja siitä seuranneet mielipiteeni ja vihaa se ei ole nähnytkään. Sulle vain feministisyydestä eriävä mielipide tarkoittaa näemmä vihaa niin olkoot sitten niin. Mutta yhtälailla sinun eriävät mielipiteesi menevät sitten viha sanan alle. Jos et tiedä mitä sana viha tarkoittaa niin googleta vaikka.
Totta, kommenttisi eivät ole vihaa nähneetkään vaikka sinulla onkin mielestäni täysi oikeus vihata naisia.
Kertokaapa naiset niistä vaistoista, että miten ette vaistoa komean miehen väkivaltaisuutta ja petoollisuutta, mutta rumasta miehestä vaistoatte täysin olemattomiakin negatiivisia asioita? Miten esim. se kuollut Tinder nainen ei vaistonnut komean miehen vaarallisuutta vaan pyysi tämän kotiinsa?
Korjataan tuo "vaisto" sitten niin, että ilkeän ja ylimielisen luonteen sekä aggressiivisuuden näkee ja kokee, kun ihmisen kanssa on tekemisissä. Sustakin riittää, kun lukee sun kirjoituksiasi. Sulle on ihan asiallisesti kerrottu, missä mättää, mutta käyttäydyt kuin et olisi kuullutkaan (lukenutkaan), ei vaan mene ymmärrykseen, ja jatkat jankkaamista (jonka bi-nainen kertoi jo olevan yksi aggressiivisuuden muoto).
Vasta+kun+on+ollut+ihmisen+kanssa+pidemmän+aikaa+tekemisissä.+Ensinäkemällä+nainen+ei+näe+miehestä+mitään+muuta+kuin+ulkonäön+ja+tekee+ratkaisun+100%+sen+perusteella.+Ja+PRM:llä+ei+mätä+mikään+muu+kuin+ulkonäkö,+sen+todistaa+täydellisesti+jo+pelkästään+hänen+kokemuksensa+nettitreffeistä.+Naiset+eivät+hänen"jankkaamisistaan"täällä+netissä+mitään+tiedä+ja+jankkaaminen+ei+ole+aggressiivisuuden+muoto+vaan+se+on+totuuden+pakollista+toistamista+niille+kuten+sinulle+joille+se+ei+mene+kerralla+perille.
PRM+on+kertonut,+että+hänellä+on+elämässä+kaikki+kunnossa+ja+hänellä+on+kavereita,+myös+naispuolisia+mutta+kukaan+ei+halua+seurustella+ei+syy+on+vain+ja+ainoastaan+ulkonäössä.+Hänen+nettideittikokemuksensa+sen+parhaiten+todistavat+jos+kerran+kuvattomaan+profiiliin+naiset+osoittavat+paljon+kiinnostusta,+mutta+kiinnostus+häviää+kun+hän+näyttää+kuvan.+Ei+pitäisi+sinullekkaan+olla+millään+tapaa+epäselvää,+että+kiinnostus+ei+lopahda+minkään+muun+kuin+ulkonäön+takia.
5 minsaa on jo kohtuuttoman pitkä aika huonossa seurassa.
Muulle jargonillesi: *haukotus* ja *janks-janks*
"+Ensinäkemällä+nainen+ei+näe+miehestä+mitään+muuta+kuin+ulkonäön+ja+tekee+ratkaisun+100%+sen+perusteella."
Millä+lailla+ratkaisevasti+tämä+eroaa+miehen+päätöksenteosta?+Vai+väitätkö+ihan+tosissasi+että+miehet+keskimäärin+valitsevat+naisia+pitkällisen+ja+analyyttisen+harkinnan+perusteella+eivätkä+esim.+seksikkään+ulkonäön?
Eli et vajaaälyisyyttäsi keksi mitään vastaansanottavaa koska tiedät itsekin että olen oikeassa. Jos olet erimieltä niin perustele ihmeessä miten PRM:n naisettomuus voisi johtua mistään muusta kuin ulkonäöstä jos deittiprofiilista kuvattomana kiinnostuvat useat naiset.
Tiedät vajakki itsekin että syy on vain ja ainoastaan ulkonäössä siksi et pysty mitään vastaamaan vaan ryömit takaisin kivesi alle piiloon.
Ja tuosta viidestä minuutista, siinä ajassa et tiedä kenenkään todellisesta luonteesta tuon taivaallista ja nainen ei halua ruman miehen kanssa jutella viittä minuuttia, ei edes viittä senkuttia.
Ei millään tapaa, mutta mies saa olla pinnallinen ja miehet myös avoimesti sen myöntävät toisin kuin rumia miehiä syrjivät naiset.
Katkeruus on aina muiden ihmisten aiheuttamaa, mites se oma vastuu omasta onnellisuudestaan..
Katkeruus hyvin herkästi heijastaa ihmisen puheesta, varsinkin jos henkilö on juonut. Syytetään omasta huonosta olosta ja epävarmuudesta muita ihmisiä, se on naisten vika kun en ole saanut. On naisten vika että en ole onnellinen, se teki sitä ja tätä.
Naisella ei ole velvollisuutta antaa säälipillua, eikä säälistä lähteä suhteeseen. Koska tällöin nainen todennäköisesti katkeroituu pönkittäessään katkeroitunutta miestä, joka ei välttämättä syylistämistään lopeta.
Positiivinen elämän asenne merkitsee paljon, se vetää ihmisiä puoleensa siinä ei 10kg extra painoa enää tunnu missään. Se miten itsensä kantaa se ratkaisee, miten suhtautuu itseensä ja ympäristöönsä.
Jos vaikka ap ja muut komppaajat miettii.. kumpaan kiinnittää enemmän huomiota, baarissa nurkassa murjottavaan sitruunaan... vai hymyilevään ja sosiaaliseen ihmiseen.. kumpaan tutustuisi mielummin, niin on helppo nähdä että asenteessa on korjattavaa... Sitä ei voi muut ihmiset tehdä, koska se on korvien välissä. Kun kunnioitat itseäsi, niin tekee muutkin.
Hmm.... henkilön katkeruus on siis joidenkin mielestä ulkopuolisten syy...
ulkoisesti ohjautuvat persoonat syyttää muita elämänsä tapahtumista ja odottavat muilta elämänlaatunsa parantamista samaan aikaan kuin sisäisesti ohjautuvat persoonat tutkivat sisintänsä ja pyrkivät aktiivisesti vaikuttamaan elämäänsä sekäsen laatuun ja epäonnistuessa arvioivat virheet ja epäkohdat minä näkökulman kautta sekä yrittävät uudestaan... olisko siis niin, että suurin osa täällä valittavista js naisia haukkuvista miehistä ovat ulkoisesti ohjautuvia persoonia. Sittenhän asia olis tosi yksinkertainen ja ongelmanratkaisu oven takana.... sisäisesti ohjsutuvaksi voi oppia!
"vaistot puuttuvat ihmiseltä kokonaan ja kuuluvat vain tietyille eläinmaailman edustajille. Jos "nainen vaistoaa" niin kummallisintahan siitä tekee sitten se että naisen vaisto ei koskaan kerro väkivaltaisesta miehestä "
Harmillista, et tyyppi on haudattu *rauhaa sielullensa* ...
Niin... kyllä nainen nimenomaan vaistoaa väkivaltaista miestä ja "haistaa" testosteronin pitoisuuksia. Mitä vähemmän itseohjautuvuutta, koulutusta ja älyä sitä enemmän vaistot ja hajut ohjaavat yksilön käyttäytymistä ja parin valintaa.
"Ei millään tapaa, mutta mies saa olla pinnallinen ja miehet myös avoimesti sen myöntävät toisin kuin rumia miehiä syrjivät naiset."
Eli kun myöntää pinnallisuutensa niin sitten saa vapaasti syrjiä mutta jos ei myönnä niin sitten se on kauhea rikos?
Kyllä. Jos meinaa olla pinnallinen nainen niin sitten se pitää myös olla valmis kantamaan seuraukset siitä ihan kuten miehetkin kantavat omasta pinnallisuudestaan ja sen avoimesti myöntävät. Tosin siinä on ehkä hiuksen hieno ero miten pinnalliseen naiseen ja pinnalliseen mieheen suhtaudutaan, mene ja tiedä mutta niin voisin veikata.
Ruman miehen ainoa toivo on olla rokki- tai äijäruma, punttaa itsensä bulliksi niin saa.
On kamalaa elää ilman rakkautta. Huomennakin joudun taas olemaan yksin
Unohdat että sinua rakastetaan vaikka vain ystävänä😍
Juuri siinä onkin ongelman ydin
Atm32 , sillä ei ole ystäviä, niin on sanonut.
Miksi se on ongelma
Katsos kun ätmi ei halua ystäviä (eikä oikeastaan seurustelukumppaniakaan). Ätmi haluaa vain ja ainoastaan pillua.
Et kai sumuta
Luulen silloin olevan tarpeellinen halinukke
Jos ruma pitää olla niin onhan nyt paljon parempi olla ruma mies kuin ruma nainen.
Miehen kuitenkin odotetaan tekevän aloite. Mies siis saa kontaktin naiseen, oli kuinka ruma hyvänsä. Jos mies on asiallinen - saati sitten supliikki - juttu voi mennä vaikka kuinka pitkälle.
Naisen sen sijaan pitää mennä sinne baariin istumaan ja toivoa, että joku tulee yrittämään. Siinä ulkonäöllä on enemmän merkitystä. Jos ketään ei tule, ketään ei tule.
Miehen ongelma on ujous, se ettei uskalla mennä puhumaan kauniille/rumalle naiselle, ei ulkonäkö.
Ihan totta, naisen elämässä ulkonäöllä on paljon isompi merkitys. Mies voi aina kompensoida rumuuttaan, nainen ei mitenkään. Joten ruman naisen elämä tulee olemaan todella kurjaa ja yksinäistä. Ei sitä rumuutta millään kivalla luonteella tai älykkyydellä paikata.
Täysin totta, mutta myös kauniin naisen elämä tulee olemaan kurjaa ja yksinäistä yli 30 vuotiaasta eteenpäin, viimeistään yli 35 vuotiaasta. Näin kävi myös kamunaiselleni, joka oli huippuvuosinaan todella kaunis ilmestys ja miehiä pyöri joka paikassa ympärillä kuin mehiläisiä hunajapurkin ympärillä.
Mentulakin totesi hyvin ulkonäöstään, että jos hän olisi nainen niin olisi todella ruma ja todennäköisesti sinkku, hänkin on varmaan erittäin onnellinen että on syntynyt rumaksi mieheksi niin ei ole pillusta pulaa ja naimisiinikin on päässyt.
Mentulahan on aivan helvetin ruma ja siinä onkin esimerkki kuinka noinkin ruma ukko voi saada
itselleen naisen ja vieläpä kauniin sellaisen, joten aloittaja voi pistää turpaansa rullalle.
Ps. Itsellänikin on ruma mies ja vielä köyhäkin se on.
En ole tänne vuosiin kirjoitellut, mutta ihan samat jutut atmeineen ja lutkitteluineen täällä. Mitä järkeä? Ihminen on sitä mitä ajattelee. Ja mikä perkele toi kuvarobottikin on. Ei muuta kuin morjens.
Ei se kumppanin löytyminen ole tavalliselle naiselle sen helpompaa.
Kyllä, niitä panijoita varmasti vähemmän huomiota herättävä nainen saisi baarista ja käyttäähän osa tilaisuutta hyväkseen.
Mutta ei niillä yhden yön panoilla löydä kumppania kuin sillä hyvällä tuurilla, samalla jolla voi törmätä vaik ruokakaupassa tulevaan puolisoonsa. Yhtä todennäköistä siis.
Monille miehille riittäisi se reikä. Ok. Sitä ei pidä sotkea kuitenkaan parisuhteeseen.
Molemmissa sukupuolissa on niitä joille tulee tarjolle enemmän mahdollisia kumppaniehdokkaita. Tähän voi rajallisesti vaikuttaa pitämällä itsensä perussiistinä ym mutta ei lopulta kukaan pysty omaa olemustaan muuttamaan täysin.. Persoona ja se "sisäinen kemia" hehkuu tai on hehkumatta. :D
Minulla ei ole ikinä ollut ns.vientiä missään. Vaikka oli pitkät hiukset, hoikka kroppa jne kliseet nuorempana ja en mikään hirviökää edes ole (kuulemma) naamaltani. Vaan olen hiukan omituinen ja se huokuu muille. Hiljaisempi tarkkailijatyyppi. Enkä ole ikinä halunnut pukeutua ns.tyrkysti. Olen siis aiheuttanut tavallaan tilanteeni vaan luonteelleni sopivasti. Moni mieskin luultavimmin tietämättään antaa vaikeasti lähestyttävän mielikuvan muille.
Toivoin perhettä pitkään. En vain kelvannut kenellekään ja en taas edes olisi halunnut yh-elämää, mikä olisi ollut edessä jos olisin tyrkyttänyt itseni jollekin ns.tyytyjälle.. Mies olisi vaihtanut lennosta kuten kaksi on tehnytkin (ne suhteet alkoivat aloitteestani, oma moka ja viisastuin ajoissa).
Miehet ilmeisesti voi helpommin pariutua ilman tunteita kumppaniinsa? Sellaisen fiiliksen saa tätä palstaa lukiessa.. Että kunhan reikää joskus saa niin riittäisi. Auts. Ei väliä onko mitään yhteistä, viihdytäänkö yhdessä puuhastellen ja kenties niitä lapsiakin tehtäisiin molempien halusta jne.. Kuhan olisi joku?
Mitä iloa olisi olla jonkun kanssa, joka vain makaisi välillä alla huokaillen "nopeasti nyt!" Ja kaiken päälle vielä kynisi rahat, nalkuttaisi tekemättömistä kotitöistä ja keksisi jatkuvasti uusia hankintoja.. Sellaisen suhteen saa helposti ilman molemminpuolista rakkautta..
"Miehet ilmeisesti voi helpommin pariutua ilman tunteita kumppaniinsa? "
Onneksi ei läheskään kaikki. Ehkäpä se kertoo aika paljon tämän palstan keskimääräisestä miehestä ja hänen yksin jäämisestään että täällä niin tuntuu monsesti olevan.
Muutu siekii alottaja naisex. Hihii!
Tuo on totta tuo mars vertaus, mutta mitäpä tuosta. Yksinkin pärjää. Voihan baariin mennä juomaan ja seuraamaan muiden toimintaa ajankuluksi. Keskustellakin osaan jos vaan joku suostuu.. en tosin juurikaan tee aloitteita enää kun kukaan ei vastaa vaikka ystävällisesti yritin ennen jutteluita avata. Ollaan ilmaa katos.
Voisin vaik löydä vetoo, et jos menisin yksin johonki baariin nii kukaa ei tulis juttelee :D Paitsi joku keski-ikänen juoppo mies kännipäissään nuori pillu mielessä, mut semmosta ei kyl voi ottaa laskuihin mukaan.
Miten selität sen, että jos minä naisena menen baariin, niin ei minullakaan ole siellä mitään mieslaumaa ympärillä, ei ole koskaan ollutkaan? On todennäköisempää, että joku ei tule iskemään/tutustumaan, kuin että joku tulisi?
En ota kantaa siihen, olenko ruma vai kaunis, koska sen määrittelee jokainen viime kädessä itse. Mutta olen pienikokoinen nainen, hoikka, pitkätukkainen, käsittääkseni ihan nätit kasvonpiirteet, maltillinen meikki, siistit vaatteet, ei ylipaljastavat mutta ei myöskään poikamaiset. Joidenkin mielestä saatan olla jopa ihan hyvännäköinen, mutta toki jotkut muut varmasti pitävät ihan erityyppisistä - mutta näinhän se aina on.
Nykymaailma on niin kovin pinnallinen, että varmasti molempien sukupuolten on vaikea löytää kumppania. Näin sinkkunaisena on tullut huomattua, että kaikki miehet on liikkeellä vaan seksi mielessä (varsinkin netissä) ja kelpuuttavat tähän melkeinpä minkä näköisen naisen tahansa. Käyttävät hyväkseen ja jatkavat etsintöjä josko löytyis vielä joku paremman näköinen jostain. Miehet ovat myös todella ulkonäkökeskeisiä. Varsinkin pohjoismaalaiset miehet. Pitää olla "tikissä" ja "kuuma". Näyttää suuriniirtein joltain fitnesmallilta. Luonnollisuus ja aitous ei enää miehiä nappaa. Näin se vaan menee. Ja on erittäin haastavaa löytää miehiä joita kiinnostaisi tutustua ihan oikeasti ajan kanssa. Seksi kyllä kelpaa, mutta siihen se yleensä jää. Että ei meillä naisillakaan mitään helppoa ole.
On totta että ns ruma tai ylipainoinenkin nainen saa jonkun. Mutta ei sitä nyt vaan jotakin oteta. Unelmien mies se olla pitää se oikea. Sen takia moni nainen pysyttelee yksin omasta tahdostaan.
Tavisnainen (lue ruma ja vastenmielinen) on ilmaa. Miehet huomaavat ja osoittavat kiinnostustaan vain huomattavasti alipainoisille. Sinä et ole tyttöystävä ainesta jos et ole slimmeissä mitoissa ja todella HOT. Puhun nyt kokemuksesta ja asia on nähty. Tottakai aina jonkun voit saada poikaystäväksesi. Mutta tuo ei silloin ole aitoa rakkautta koska mies on kanssasi vain koska sitä täydellistä ei saanutkaan. Luonnottomuus on miehille pop. Tavallinen ei kelpaa
Tämähän on jopa huolestuttava näkökulma... miksi mielestäsi tavisnainrn on synonyymi rumalle ja vastenmieliselle?
Pidän itseäni tavisnaisena... mutten minä mielestäni ruma ole eikä minua vastenmieliseksi kukaan sanonut ikinä. En ole alipainoinen, tykkään siitä että minussa on mistä "pitää kiinni"...
Sun kommenttisi tuntui nyt jopa fyysisesti vastenmieliseksi... miksi sulla on moinen käsitys asioista? Naisista ja miesten motiiveista. Mä toivon kovasti, että sun ajatus on väärä sillä jos olisit oikeassa lähtisin luostariin heti ylihuomenna.
Valitettavasti tai voiko sanoa niin,mutta kyllä se niin on et suomalaisen miehen ego on liian iso. Edes normaalipainoinen nainen ei kelpaa. Kyllä itsekin huomaan sen kun olemme tanssipaikoilla. Anorektista ystävääni haetaan kilvan tanssimaan. Minä sen sijaan saan olla rauhassa. Voi siinä joku juoppopappa käydä yrittämässä. Molemmat ollaan ihan näppärän näköisiä. Siskoiksikin luultu. Ero on siinä et ite painan 60 ja kaveri 40. Pituutta samat 160
Pukeudu naiseksi, niin olet ruma nainen ja katso kuinka on vientiä.
Mä olen kyllä aloittajan kanssa samaa mieltä. Itse olen vanha ( 40v), monen mittapuulla mitattuna ruma ja ylipainoinen nainen, enkä silti ole koskaan jäänyt ilman seksiä, jos sitä olen halunnut.
Vakavamman parisuhteen solmimisen kanssa ollaankin sitten jo tasa-arvoisemmassa asemassa ruman miehen kanssa, se on varmasti molemmille yhtä vaikeaa.
Se "seksi"jota olet saanut on sitä, että puutteesa oleva mies käyttää sinua runkkupatjanaan, se on valovuosien päässä hyvästä seksistä sinulle. Tosin sama tilanne on myös nuorilla ja kauniilla naisilla, heillä vain on mahdollisuudet myös siihen lottovoittoon eli mieheen joka on taitava rakastaja ja jota kiinnostaa muukin kuin tyhjentää kassinsa ja häipyä.
Eipä ihme jos semmoiset naiset on ilman avioliittoa. Menevät miesten kanssa seksin vuoksi. Heitukat. Luuletteko ettei sana leviä. Ei kukaan mies huoli enää