Mikä avuksi, kun karjalanpiirakoiden täyte kiehuu uunissa? Piirakoista tulee aivan räjähtäneen näköisiä.
Googlaamalla löytyy ristiriitaisia vinkkejä ongelmaan.
Toiset väittävät, että puuro on liian löysää ja loput puolestaan pitävät täysin kypsää sydäntä syypäänä.
Liian löysän puuron (tarkoittaako sekään välttämättä puolikypsää, koska voihan nestettä olla puuroreseptissä vain tavallista enemmän?) kohdalla ymmärrän, että neste alkaa kiehua.
Kiinteän/kypsän puuron kohdalla on vaikea käsittää, miten riisiin jo täysin imeytynyt maito voi kuohua yli uunissa. Jos puuro on täysin kypsää, riisi ei kuulemma pysty imemään mahdollista nestettä. Jota ei kuitenkaan luulisi olevan.
Pitäisikö puuro siis jättää puolikypsäksi, kuitenkin niin että se ei ole löysää? Tämä edellyttänee reseptiä vähäisempää maidon käyttöä.
Olen myös kuullut vinkeistä lisätä kananmunaa puuroon. Tämä tuntuu kuitenkin turhalta, kun kokemuksesta tiedän, että täyte joskus on kiehumatta ilmankin.
Karjalanpiirakoiden täytteen kiehuminen uunissa
2
2174
Vastaukset
- KarjalanEvakko
Jo edesmenneeltä tädiltäni opin, että kananmuna sekoitettuna niin riisipuuroon kuin perunamuussiin tekee täytteestä täyteläisemmän ja ilmeisesti myös paremmin uunissa käyttäytyvän.
Toivottavasti teet taikinan hapatettuna ja pelkästään ruisjauhoista etkä lisää ollenkaan vehnäjauhoja sekaan muka leivontaa helpottaaksesi. Pelkkä ruisjauho toimii ihan hyvin taikinassa varsinkin, jos leivinalustalle sitä on ripoteltu runsaasti.
Tätini perunapiirakat olivat taivaallisia koivuhalkojen kuumentamasta leivinuunista tultuaan - parempia en ole saanut tätini kuoleman jälkeen. Fasun paistopisteistä saa sitä lähinnä muistuttavaa perunapiirakkaa, kunhan leipoja uskaltaa antaa piirakoiden kypsyä riittävän tummiksi.
Ja riisipiirakat olivat aina soikeita ja perunapiirakat pyöreitä - näin se meni meidän suvussa. - sirakki
Kai keität puuron täysmaitoon (punaiseen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182136
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561854- 1781484
- 821483
- 211449
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091417Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011051Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631017Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34995- 349884