En ole ikinä ostanut eläessäni tuoretiskiltä mitään. Siis siltä missä on kaiken maailman lihoja, kaloja sun muita näytillä. Kuka ostaa noista mitään? Eikö ne ole jo hirveitä bakteerikeräämöjä? Hinnatkin sellaisia, että vähintään kokoomuksen jäsenkirja välttämätön.
Tuoretiski
4
197
Vastaukset
- hoit_su
No eihän siihen mitään pakkoa ole. Yleensä ihmisillä on kylläkin tapana kypsentää tuore liha tai kala ennen käyttöä, mutta ei tietenkään makkaroita eikä suolakaloja tarvitse kypsentää. Kaikenlaisia fobioita sitä jotkut kehittääkin, mutta täytyy sanoa, että ensimmäinen tuota lajia olet. En ikinä aiemmin ole moiseen törmännyt.
- oikeaa_rokaa
Elät siis einestuotteilla ja muovipakatulla aihiolla ?
Karseeta ! Ihan ennakkotutkmus tuoretorille kannattaa .
On myös lähiruokaketju
http://www.tuoretori.fi/aluevalinta/ - kaupanset
Noita muovipakattuja aihioita puretaan tuonne tuoretiskille myyntiin. en ikinä osta mitään kaupan palvelutiskiltä. toiminta on täysin villiä ja kontrolloimatonta. Eniten ehkä naurattaa taulu mihin laitetaan kalojen pyyntipäivät. Tiski puretaan illalla ja aamulla samat tavarat tiskiin (luuleeko joku että ne heitetään pois) ja vaihdetaan taululle pyyntipäivä. Aika helppoa...ai niin yli 20v kokemusta kaupanalalta.
- liuotamm
Ostin ennenvanhaan tuoretiskiltä, koska edesmennyt äitini opetti, että sieltä saa tuoretta ja parempaa. No. Joko ennen oli toisin tai sitten äitini oli väärässä, mutta nyt aikuisena olen ruvennut ajattelemaan omilla aivoillani. En osta enää. Johan nyt järkikin sanoo, että jo tehtaalla pakattu säilyy hygieenisempänä ja on tuoreempaa. Noista on kuullut niin paljon juttuja, miten vakuumit auotaan kun ne uhkaa mennä vanhaksi ja myydään tuoretiskiltä.
Tiettyjä asioita on, mitä on pakko ostaa tuoretiskiltä, kun niitä ei saa tehtaan pakkaamina tai vakuumissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767