kilpaileminen

esteratsastaja

Ratsastuskouluihmiset, milloin pääsitte kilpailemaan seuran harjoitus/1-tason kisoissa ensimmäisen kerran?

Itse nimittäin olen ratsastanut 7vuotta, osaan HeB asiat, ja joitain HeA asioita. Silti saan mennä kisoissa vaan raviohjelman. Sama esteissä, hyppään tunneilla 70cm rataa, silti saan mennä vain ristikkoluokan. Tämä harmittaa minua, sillä olen kunnolla kiinnostunut kilpailemisesta. Haluaisin mennä esteilläkin ainakin 50cm luokan ja koulussa HeB, mutta luokkavalinnat päättää opettaja.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maltavaaan

      Ope päättää että mitä saat kisata sen hepoilla/ millaiset tallikisat on. Vaikka osaakin enemmän, parempi mennä alempia luokkia et saa kokemusta, ja et menee paremmin

    • z--

      Millaisia tuloksia olet sitten saanut raviohjelmasta ja ristikkoluokista? Jos et ole saanut erityisen hyviä tuloksia (väh. 65% ja paljon puhtaita, siistejä ratoja) tuolta tasolta, ei kannata vaihtaa vaativampaan.
      Kisoissa on aina erilaista ratsastaa kuin kotitreeneissä, joten siksi kisoissa kuuluukin mennä alemmalla tasolla.

      Entä oletko opettajan kanssa jutellut tuosta aiheesta? Voithan tietysti kysyä mitä mieltä hän on sinun tasosta.

    • Kisahullu

      Olen ratsastanut vähän yli vuoden ja nyt on kahdet kisat takana. Kuolukisat H:C prosentit 67.25% ja esteillä 50cm virh.pisteittä. Opettaja päättää ainakin meillä sen luokan ja nuo missä olen ollut ovat olleen helpoimpia. Kaverini on ratsastanut 7 vuotta ja hyppää kisoissa 70-80cm ja koulussa vaikea C ja kenttä ratsastus ohjelmia sekä Ei specialia. Hän tosin on myös tallimme kilpa valmennuksessa. Voisit keskustella opettajaksi kanssa asiasta

    • z--

      Olet ratsastanut vielä tosi vähän ja käynyt vain muutamissa kisoissa. Tuossa vaiheessa on oikein hyvä ajatus pysyä vielä niissä helpommissa luokissa ja kerätä vähän kokemusta.
      Sitten kun takana on vielä muutama onnistunut kisa, mieti uudestaan jos kysyisit opettajalta jos voisit mennä vaikeampaan luokkaan.

      Kaveriin on turha itseään verrata.


      Kouluratsastuksessa ei muuten ole vaikea C-tasoa tai Ei specialia. Kenttäratsastusohjelmiakin on hyvin eri tasoisia, helpoimmat on HeC-tasoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1555
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      961
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      164
      913
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      762
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe