Onkohan poronhoidossa enää mitään järkeä. Päivän TV- uutiset näyttivät massiivisen mönkijäarmeijan kulkevan rivissä ihmisten mailla. Sen nyt juuri ja juuri ymärtää, että talvella poromiesten kulku toisten mailla on hyväksyttävää moottorikelkoilla, mutta kummallakin kulkupelillä kaatuu taimikoita ja niitä ei kukaan korvaa.
Käsittämätöntä elimkeinon harjoittamista toisten mailla. Poron karvakilokin on kuulemma liian halpaa. TV -uutisen mukaan poroisäntä vielä keuhua retosteli pahoittelemalla tekniikan kalleudella.
Käsittämätöntä elimkeinon harjoittamista toisten mailla. Poron karvakilokin on kuulemma liian halpaa. TV -uutisen mukaan poroisäntä vielä keuhua retosteli pahoittelemalla tekniikan kalleudella.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ainaki enempi järkeä.
Kuin Sinullaisten sosiaalielättien elättäminen.........................
On järkeä. Kateelliset vaan panettelee. Kansan edustajamme Ahma Maijalakin tukee poronhoitoa. Ehkä Mustajärvikin.
Kateus vie kalatkin vedestä.
Vahingonkorvaukset peritään lihana. Ymmärrät varmaan mitä tarkoitan... ;-)
Pikkaisen matikkaa. Jos porotalouden kustannukset( tukijaiset, valtion korvaukset petovahingoista, vakuutusyhtiöiden korvaukset liikennevahingoista, jonka autoilijat maksavat vakuutusmaksuissa) tulee tuotettu poronlihan kilohinta ruhtinaallisen kalliiksi.
Kuitenkin porotalous on monelle harrastus tai sivuelinkeino. Kaiken tuottavinta olisi maksaa päätoimisille oiromiehille eläke.
Valtio voisi ostaa jäljellä olevat porokarjat pois, ja alkaisi myymään poronkaatolupia. Saksalaiset tulisivat joukolla metsälle mikä toisi myös matkailutuloja.
Näin Suomi nousisi. Suomi ei nouse tukijaisia maksamalla,KAIKKI POIS!!!
hyvä kommentti,melkein kaikki tuntemani poromiehet ovat eläkeläisiä ja porojen pito on vain harastus jolla lypsetään tukiaisia.
Voi, pyhä yksinkertaisuus! Miten te voitte olla noin tyhmiä ja kateellisia? Jos poromiehen tuntipalkka on 3 euroa, ei sillä paljon hurrata! Jos vuoden aikana poro kaks`jää auton alle, ei niillä tuloilla rikastu. Mistä ihmeen tu`ista te puhutte? Kun 28,50e yhtä poroa kohden maksetaan, eihän se riitä kun kahteen rehusäkkiin. Kauanko rehusäkki riittää! Ei kauaakaan, sanon minä. Lopettakaa tuo poromiesten mollaaminen ja haukkuminen! Tuo alkaa kuulostamaan vainoharhaiselta ja luulosairaalta!
Olen joskus kirjoittanut Poronlihan olevan kalleinta lihaa mitä Suomessa on saataville.
Lasketaanpa ensin mitä porot aiheuttaa vahingot liikenteelle jonka yksityishenkilöt joutuvat maksamaan vakuutusmaksuissaan.
Valtio korvaa myös liikenteessä kuolleet porot josta junat tappavat suuren osan.
Valtio myös korvaa petojen aiheuttamat kulut.
Kun lasketaan tuotettu poronlihamäärä ja lisätään siihen maksetut korvaukset tulee tuotetulle lihakilolle ruhtinaallinen hinta.
Poromiehiä kohtaan tunnetaan kateutta, koska heidän luonto henkinen elämäntapa ärsyttää. Myös luullaan, että ovat miljonäärejä, vaikka eivät ole. Poromiehetkin ovat proletaareja eikä pitäisi heitä pilkata.
Kysymys ei ole kateudesta. Me arvostelijat, useimmat, tulemme paremmin toimeen kuin kukaan poromies.
Kysymys on oikeudenmukaisuudesta ja elinkeinotoiminnan järkevyydestä.
(ei-poro-porvari) Olet aivan oikeassa! Poronhoidolla ei rikastu, eläneeksi tulee. Mutta se kateus, se on joillekin tullut syntymä lahjana, sääli tuhlata energiaa olemattomiin oletuksin.
Ei kait tuossa katehdita poromiehiä. Otetaan kantaa vain siihen mitenkä kallista lihaa tuotetaan porosta. Lihaa tuotetaan suhteellisen vähän ,ja tuotantokulut ovat suuret jotka maksavat valtio ja vakuutusyhtiöt.
Mitä mieltä Suomun keskuksen rakentajat ovat poronhoitoelinkeinosta?
Miksi suomu pitää vetää jokaiseen aiheeseen?
Tuntuu aika yksinkertaselt ja tyhmältä kommentojalta.
Siksi kysyn että Suomu voisi olla myös poropuisto! Porot ovat osa Lapin luontoa. Otetaan yhteiseksi hankeasiaksi Suomun kehitys. (Poropuistohan on Sallassakin.)
Vitunliha viälä kalliimpaa
Vitunliha viälä kalliimpää se tuottaa vain miälihyvää eikä eunukille sitäkään
Aika näköalatonta sanoa kritisoijien tuntevan kateutta poromiehiä kohtaan, kun jokainen tietää asian olevan jotain muuta. Porotalous on noilla poromäärillä järjetöntä touhua, jäkälät on syöty ja sitä haetaan muualta porojen heinäruokinnan lisäksi. Ei tuollaisessa ole järkeä mitään, ei tuollaista kukaan kadehdi, mutta vähän vihaksi panee, kun porojen ehdoilla pitäisi koko Lapin väestön elää.