Krooninen selkäsärky helpotti tutkimuksessa lumelääkkeellä, vaikka potilaille kerrottiin purkin sisältävän pelkkiä leikkipillereitä. Lääkkeen ottaminen on rituaali, joka todennäköisesti aktivoi oireita säätelevät aivoalueet, tutkijat arvelevat (Helsingin Sanomat 18.10.2016).
Stressiä, kipuja ja muitakin ongelmia hoidetaan itsehypnoosilla ja rentoutumisharjoitteilla. Tekniikan hyvin hallitsevilla ne toimivat myös pikaharjoitteina, kun henkilö on niille ehdollistunut. Oma lukunsa ovat vielä tallenteina saatavat harjoitteet, joita kuunnellaan valveilla tai nukkuessa.
Voisikohan nämä menetelmät yhdistää virtuaaliseksi lumelääkkeeksi? Vaikkapa päänsäryn iskiessä puhelin laitetaan hetkeksi otsalle tai ohimolle näyttö silmiin päin. Virtuaalinen pilleri on lyhyt värinän, äänen ja kuvan purske. Kylmiltään tämä tuskin toimii, vaatinee jonkinlaisen ehdollistamisen tämäkin.
Lumelääke kännykkään
3
316
Vastaukset 3
- lumelumia
Vaikuttaa pakko oireyhtymältä.
Parhaimmillaan jopa omatekoinen sellainen. Helsingin Sanomat 21.10.2016: "Tulehduskipulääkkeiden haitat kasvavat pitkäaikaisessa käytössä - Joillekin särkylääkkeiden runsas käyttö aiheuttaa särkylääkepäänsärkyä."
Jäin vielä miettimään kohderyhmää virtuaaliselle lumelääkkeelle.
Oikeat fakiirit eivät tarvitse lumelääkkeitä eivätkä korvikkeita. Tuskin myöskään edistyneet joogan, itsesuggestion ja muiden mentaalitekniikoiden harrastajat. Toisaalta lumelääke ja mentaaliharjoitteet eivät toimi kaikilla. Paljon ihmisiä jää edellisten välimaille. Monet pyrkivät välttämään tulehduskipulääkkeiden toistuvaa käyttöä. Heille virtuaalinen lumelääke voisi toimia parhaiten.
Signaalin muodolla lienee iso vaikutus. Stressiä ja kipuja voisi alentaa rauhoittuva signaali. Voimakas ja nopeataajuinen värinä ja ääni alenee ja hidastuu tasaisesti. Räikeä väri vaalenee. Ehkä piankin puhelimissa on myös tuoksugeneraattori. Viileä mintun kaltainen tuoksu rauhoittaa.
Signaali voisi olla myös aktivoiva ja virkistävä. Ehkä käänteinen rauhoittavalle signaalille. Kuva muuttuisi lopussa räikeän leiskuvaksi. Tuoksu ehkä ärhäkkä ammoniakin tapaan.
Kuten moneen muuhun, tähänkin voisi kehittyä riippuvuus. Virtuaalinen pilleripurkki on koko ajan käsillä. Toistuvasti käytettynä teho väkisinkin hiipuu. Varsinkin itsensä aktivoinnissa, jos kehittyy pakkomielle tsempata itseään toistuvasti tavalla joka menettää lopulta tehonsa ja ilmankaan ei osaa olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.932925Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt472417Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.441188- 371017
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153869Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä238762Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi9754Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587102 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48648- 46613