Puhuuko naiset totta kehuessaan miehen ulkonäköä?

hämmentynytman

Hei olen miettinyt monesti, että mistä tietää onko hyvännäköinen tai komea? Olen kyllä saanut usein pyydettäessä puhelinnumeroa baarissa ja ihan oikea numero on tullut, mutta monesti juttelu on jäänyt siihen. Netti treffeillä on myös tullut nättien naisten kanssa käytyä. Tässä ollut vaihtelevaa menestystä, joskus on tullut syvempää, mutta usein tapaamiset ovat jäänet korkeintaan kertaan tai pariin. Yhden illan juttuja on myös ollut muutama, mutta baarista sellaista seuraa harvoin haen. Minua vain mietityttää, että jos olisin oikeasti hyvänäköinen tai komea, niin luulisi treffien päätyvän useimmin paremmin tai minut huomattaisiin muutenkin. Vaikka kuitenkin on usein ulkonäköäni kehuttu. Olen 178 cm pitkä, hiukset päässä ja lihaksia löytyy. Onko kuitenkin näin, että naiset saattavat kehua vain tavan vuoksi, eikä niinkään totuus pohjaisesti?

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen007

      Kuten vanha sanaparsi sanoo; yksi tykkää äidistä, toinen tyttärestä.
      Joku voi pitää tietynnäköistä miestä komeana, toinen ei.
      Yleensä, jos olen kehunut jonkun miehen ulkonäköä, on hän ollut ihan OK näköinen.
      Joskus tosin olen halunnut vain kohentaa jonkun miehen itsetuntoa ja sanoa hänen ulkonäöstään jotain positiivista.
      Täytyy muistaa että ulkonäkö ei ole kaikki.
      Tiedät varmaan itsekin kokemuksesta, että vaikka tyttö olisi kuinka hyvännäköinen, mutta auttamattoman tylsä tai rasittava, ei tätä kovin monta kertaa huvita tavata.
      Suhteen alkuaikoina ulkonäöllä on merkitystä, koska toista ihmistä ei tunne.
      Kun opit tuntemaan ihmisen, tämän ulkonäkö unohtuu melko pian.
      Toisaalta, vaikka mies olisi kuinka komea hyvänsä, mutta on ylimielinen ja koppava, vaikuttaa se heti negatiivisesti.
      Summa summarum; kokonaispaketti ratkaisee.

    • Kokenutnaisnäkökulma

      kauneus on katsojan silmässä. naiset eivät turhasta kehu. ikinä.

    • 0412

      Harvoin nainen pitää sinua komeana tai viehättävänä jos ei ensimmäisellä kerralla lähde jatkoille. Sillä pönkitetään uroksen itsetuntoa sen verran että se lähtee pois jaloista, testaamaan omaa viehätysvoimaansa muihin naaraisiin.

      Ei kannata ajaa tähän miinaan. Oikeasti kuumana käyvä ottaa sinut heti. Ja sitäpaitsi, unohda ne puhelinnumerot ja nettideitit. Kysyt suoraan että haluaisiko nainen harrastaa seksiä kanssasi. Siinä katsotaan pelikortit kerralla.

    • evakko

      Nykyajan nainen katsoo mieluummin paksuun lompakkoon, ihan sama minkä näköinen mies on. Katso nyt näitä "missejäkin" eivät ne katsele köyhiä poikia, pitää olla omaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe