Etelämantereen ympäripurjehdus.

James Clark Ross sen teki vuosina 1839-1843. Ympärysmitaksi hän arvioi n. 80 000- 95 000 km.
Brittiläinen laiva Challeger teki myös epäsuoran vastaavan matkan saaden matkaksi n. 110 000 km.
Onko "ympäripurjehduksia" tehty sen jälkeen?
61430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Etelämantereen rantaviivan kokonaispituus on noin 18 000 km, joten tuo on minimimitta. Eri tavoin ajelemalla saa tietysti lukemiksi aivan mitä tahansa yli tuon luvun, mutta sataatuhatta kilometriä lähentelevät luvut ovat luonnollisesti naurettavia, eivätkä kerro mitään Etelämantereen todellisesta "ympärysmitasta".

Luulisi etenkin australialaisten ja eteläafrikkalaisten harrastus- ja kilpapurjehtijoiden ajelevan Etelämannerta ympäri tuon tuosta.

Äänestä
  • Juupa juu. Niin kai luulisi. Siellä painavat ympäri tuon tuosta.... :-)

    En tiedä yhtään dokumentoitua ympäri purjehdusta ja se tuntuu todella omituiselta.

    Nuo pari dokumentoitua purjehdusta sopivat kylläkin oikein hyvin Plättämaahan. N. 100 000 km on aika hyvä arvio jäätikön kiertoon.

    Äänestä

  • PurjeetPiukille kirjoitti:

    Juupa juu. Niin kai luulisi. Siellä painavat ympäri tuon tuosta.... :-)

    En tiedä yhtään dokumentoitua ympäri purjehdusta ja se tuntuu todella omituiselta.

    Nuo pari dokumentoitua purjehdusta sopivat kylläkin oikein hyvin Plättämaahan. N. 100 000 km on aika hyvä arvio jäätikön kiertoon.

    Tuossa yksi yksinpurjehdus:

    http://yachtpals.com/boating/antarctica-boats

    Hänen reissunsa oli pituudeltaan noin 26 400 km.

    Jon Sanders on myös varsin kuuluisa purjehduspiireissä.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Sanders

    Et tiedä, kun et ole tietoa etsinyt.

    1Äänestä

  • Niin kai sitä luulisi. Paremmin kuitenkin suomalaiset voisivat purjehtia pohjoisnavan ympäri. Täältä on sinne vain 3000km kun taas Etelä Afrikasta omalle navalleen on noin 6000km. Lisäksi pohjoisnavalla ei ole mannerta mikä pitäisi kiertää.

    Äänestä

  • Sailorisally kirjoitti:

    Niin kai sitä luulisi. Paremmin kuitenkin suomalaiset voisivat purjehtia pohjoisnavan ympäri. Täältä on sinne vain 3000km kun taas Etelä Afrikasta omalle navalleen on noin 6000km. Lisäksi pohjoisnavalla ei ole mannerta mikä pitäisi kiertää.

    Tänä vuonna irlantilainen venekunta teki Pohjoisnavan ympäripurjehduksen purkkarilla. On se pienellä paatilla aika lailla vaativampaa kuin Etelämantereen kiertäminen.

    Tietääkseni jotkut loistoristeilijätkin tekevät tuota kierrosta aina silloin tällöin kesäisin, mutta enpä viitsinyt ottaa selvää tämän sesongin skenestä.

    Äänestä

Jon Sandersin tiedän. Se purjehti Pattayalle ja oli siellä vaikka kertoi seilanneensa Etelämerellä.
Muita tyyppejä ei sitten olekaan ilmaantunut ja kertonut tuota tehneensä. Toki rannikon tuntumassa käy tyrskyihin tutustumassa useitakin venekuntia.
https://www.youtube.com/watch?v=RswFzcckLRg

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raapiipäätä kirjoitti:

James Clark Ross sen teki vuosina 1839-1843. Ympärysmitaksi hän arvioi n. 80 000- 95 000 km.
Brittiläinen laiva Challeger teki myös epäsuoran vastaavan matkan saaden matkaksi n. 110 000 km.
Onko "ympäripurjehduksia" tehty sen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu