Tällasia vehkeitä valmistaa mm. Evolve ja Boosted Boards. Onko kellään kokemusta tällasista? Vai onko vielä niin uusi trendi ettei ole kerenny vielä Suomeen rantautua?Tekis niin mieli pistää tollanen tilaukseen. Näyttää helvetin rennolta menolta.
Sähkö skeittilaudat ?
16
6420
Vastaukset
- zoosted
On ja ne yhellä pyörällä vetävillä ei tee mitään. En myöskään latais kotona tulipaloriskin takia. Ei taida vielä hakata fiilistä potkuttelemalla ja pumppaamalla jos haluu kaupungissa liikkuu. Joo, painaa jotain 15 kiloo.
- Anonyymi
Itella stary board. noin 12 kilsaa pääsee ja huiput vähän yli 32 pienillä modeilla. mitään tulipaloriskiä ei ole ja mukavasti kulkaa ja luotettava ku mikä!
- RE1MAmään
Olen omistanut evolve carbon gtn kuukauden ajan. Lain mukaanhan sähköiset laitteet saavat kulkea 25kmh, joten jos olet hankkimassa lautaa, joka ylittää rajan, siihen pitää ottaa pakollinen liikennevakuutus. Omassani on mopon liikennevakuutus, riippuen vakuutusyhtiöstä. En ole tosin vielä kertaakaan tarvinnut vakuutusta mihinkään, koska poliisit eivät oikeastaan välitä.:D Carbon GT on ihan mahtava lauta ja vissiin paras mitä saa tällä hetkellä, koska siihen voi myös vaihtaa all terrain-renkaat. Kaverillanikin on sama lauta ja ajaa sillä yhtä paljon, kuin minä. Kerron toki lisää ja toivoisin että sähkölautoja näkyisi liikenteessä enemmän.
- Boosted
Moikka,
Mistä vakuutusyhtiöstä otit vakuutuksen lautaan, ja paljon on vuosittainen hinta?
Multa löytyy Boosted Board joka ylittää kaikki trafin kriteerit eli pitäisi vakuuttaa. - aza
IF ja maksaa 208,90e vuosi
- M.5Z0U
Meillä oli koulussa moporatsia ja tarkastivat samalla mun boostedin typeryyksissäni sillä ajoin koulun pihaan. Onneks faija oli hankkinut mopon liikennevakuutuksen, sen joutui käydä näyttämään Kilon poliisille. Rekisterikilpee ei kuulemma tarvi kiinnitellä mutta tuota todistusta liikennevakuutuksesta kannatta pitää mukana ettei käy niin kuin mulla, poliisit ottivat laudan mukaansa ja tosiaan piti Kilossa käydä hakeen se vakuutustodistusta näyttämällä pois. En tiedä mitä seuraa jos ei oo vakuutusta et tuleeko siittä se 20 kertainen vakuutussakko rikesakko. Voidaan lautakin tuomita valtiolle rikoksentekovälineenä :) vakuutus on jotain 178e vuosi.
- Elektrick
Alibaba myy, tulevat Kiinasta muutenkin.
- Enska-
Mopovakuutus tarvitaan jos vaihtoehtoinen sähköavusteinen kulkee yli 15 kmh
- hohhoijakkaaaaa
Höpö höpö.
- Unnannaa
Lainmukaisesti mopon vakuutus tarvitaan mutta kuka poliisi lähtee testaan lautaa :)
- Mikävakuutus
Lauta on siistein kulkuväline mitä voi olla olemassa. Rullailu lämpimässä auringonpaisteessa on vaan niin hauskaa. Moottorien teho ei saa lain mukaan olla yli 1kw. Itselläni on jo 3v vanha evolve AT. Toiminut hyvin, ei ongelmia. Lautaa tilatessa kannattaa ostaa varahihnoja sekä pari hammaspyörää. Ne kuluvat vaihtokuntoon parissa vuodessa. Hihnoja voi mennä enemmänkin. Samoin renkaita kuluu, mutta niitä voi tilata muualtakin.
Vakuutusta ei ole, mutta lienee syytä ottaa asiasta selvää. - Evolver
Moottorini kärähti rikki kun menin liian pölyistä asfalttia. Brushless ja korjata ei voi....
- MFBigFatBase
Itellä Meepo AWD ja on kyllä mahtava lauta! Onko mitään hajua olsiko Suomessa mitään eskate miittejä?
- vaihtomielessä
Kyllästyttää hihnojen vaihto ja luistatus :(
Kokemuksia noista uusista ilman hihnaa?- Markoooo
Itellä 2x 550W hub-moottorit mallia kiina 90mm pyörillä, ja parina vuonna jo huristellut niillä. 10S paketilla pääsee max 36km/h
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849