Miten saat pullapitkon parhaiten leivinuuniin ja pois leivinuunista?
Vastaukset 6
- siismitähäh
Tuoreena riittävästi jauhoja leivinlastaan (irtoaa lastasta helpommin) ja kypsänähän ei mitään ihmeellistä tarvita - eiku lastalla ulos.
- pullapaelti
pellillä, siis et kai sinä tyrkkää sitä suoraan uunin pohjalle
- hoit_su
Puhe taitaa olla leivinuunista, ei hellasta.
- pullapelti
Sitä suuremmalla syyllä ei kai nyt kukaan niin pöljä ole että laittaa pullan puu uunin tuhkaiselle arinalle. Tai sitten on.
Leivinuunissa ei laiteta mitään uuniin ilman astiaa, siellä on vedetty hiilet pois alta ja tuhkaa taatusti jäljellä.
Laittakohan sitten hellaankin pohjalle, vai... - karjalanmailla
Leivinuunin pohja yleensä harjataan puhtaaksi märällä harjalla - ainakin meillä - ja näin arina on puhdas tuhkasta.
Pullapitko on silti ehkä parempi laittaa leivinuuniin leivinpaperilla päällystetyllä uunipellillä - leivät ja muut suolaisemmat leivonnaiset kuten karjalanpiirakat saavat makuja arinan pinnasta.
- alennustila
Kyllä,leipä ja rieska paistetaan puhdistetulla arinalla,mutta en ole koskaan kuullut karjalanpiirakoiden paistamisesta arinan päällä,eiköhän nekin ole parempi paistaa pellin päällä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411877Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 102888
- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12505- 78501