Paska työilmapiiri sosiaali ja terveys alalla

pavelius

Terve! Pakko päästä avautumaan jossakin. Opiskelen lähihoitaksi (olen mies) ja aloitin maanantaina terveyskeskuksessa (vuodeosastolla) työharjoittelun. Onglemana on se että työ on kivaa mutta TYÖKAVERIT ON PERSEESTÄ! Ja nyt ei periaatteessa ole kiusaamisessa kyse vaan siitä että ihmiset siellä ovat helevetin tuppisuita ja tylsiä. Meinaan että heidän kanssaan on tosi vaikea keskustella yhtään mistään.

Olen tosi kova puhumaan ja minun mielestäni se on tuon työn ''suola'' eli hyvä työilmapiiri. Nyt vain tuntuu että kun aloittaa keskustelun jonkun kanssa niin keskustelua seuraa usein hiljaisuus koska kukaan heistä ei selvästikkään halua ns. jauhaa paskaa''. Olenkin nyt edelliset kaksi päivää kuluttanut aikaa potilaisiin joiden kanssa on mukava jutella milloin mistäkin vaikka se ei faktatietoa olisi. Hassua sinänsä että dementikkojen kanssa juttu lentää paremmin kuin alan ammattisten.

Tottakai on otettava huomioon että olen uusi ja he eivät tunne minua mutta kun yrittää tutustua ja ottaa kantaa asioihin tuntuu että heitä ei voisi vähempää kiinnostaa. Toisin taas kun he juttelevat omissa kuppikunnissaan niin juttu lentää siellä. Oli jo ekana päivänä vaikeaa kun heitä ei selvästikkään kiinnostanut uusi opiskelija mitä en kokemusten kautta hämmästele pätkääkään koska opiskelijathan ovat niitä perseiden pyyhkijöitä.

Vituttaa vaan kun on tuolla alalla ja yrittää tutustua uusiin tuttavuuksiin niin vastaukseksi saa vain: joo/ei/nii-i/se on sellasta. Että päätelkääpä siitä jaksaako sitä keskustelua pitää väkisin hengissä. Onneksi tuo paikka on ainoa laatuaan tässä kaupungissa. Lopuksi sanon vaan että sama homma olisi mennä huopatossutehtaalle töihin koska yhtä jäätävän hiljaista se homma siellä olisi.

13

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • positiivinen12

      Samanlaisia kokemuksia, vanhoja, katkeroituneita akkoja muuten työhönsä kyllästyneitä valittajia. tk.n vuodeosasto oli minun pahin työssäoppimispaikkani.

    • hoit_su

      Siis yhdestä päivästä vedät tuollaiset johtopäätökset? Nyt ehkä kannattais pikemminkin keskittyä tutustumaan osastoon ja sen työtapoihin kuin höpötellä puutaheinää. Nyt jäitä hattuun ja äkkiä.

    • kylniitäpisaa

      ..eikös maamme hallitus luvannut olla heikentämätä hoitajia näiltä aloilta ? Sillä kikalla että talonmiehetkin ja viriketyöntekijätkin mm lasketaan hoitohenkilökunnaksi.

    • Enolepitänyt

      Terveysviraston työntekijät ovat aina olleet huumorintajuttomia putkiaivoja! Yrität vaan erottua joukosta, niin kyllä yritetään kaikintavoin "sopeuttaa yhtenäiseen työkulttuuriin" ja jos et suostu, niin nopeasti näytetään ovea.

      Työilmapiiri on todellakin "paska"!

    • harjoittelijat

      Terveyskeskusten vuodeosastot ovat työpaikkoina sieltä pahimmasta päästä, ei puhuta., ei neuvota kyräillään selän takana. Vanhainkodit ja päiväkodit, joissa olen ollut työharjoitteluissa ovat olleet omalla kohdallani paljon mukavempia paikkoja, siellä hoitajat sentäs osaa keskustella.

    • Aika oikeassa olet ilmapiirin suhteen. Valitettavasti valtaosa hoitoalan laitoksista on itseään täynnä olevia kyräileviä muijia. Heitä kiinnostaa enemmän muiden ihmisten asiat ja tekemiset kuin itse potilaiden hoitaminen. Lisäksi kun joukossa on joku "ei täyspäinen" joka selvästi on täysin väärällä alalla työssä käyttää suuren osan työajastaan kantelemaan esimiehelle toisten tekemisistä, tekemättä jättämisestä tai sanomisistaan. Ja jos et miellytä tällaista henkilöä se takuulla ottaa sinut silmätikukseen ja sen kyllä huomaa hyvin nopeasti. Toki joukossa on myös hyviä ja ihania työkavereita mutta yksi ainoa huono hoitsu pilaa helposti koko työpaikan ilmapiirin. Miespuolisia hoitajia tarvitaan ja he ovat haluttuja työpaikoilla mutta kuka jaksaa kovin pitkään tuollaista menoa? Suosittelen että älä koskaan jää vakituiseen työsuhteeseen jos olet ainoa mies talossa. Valmistuttuasi kokeile ja katsele rohkeasti erilaisia työpaikkoja ja jos löytyy joku todella kiva paikka jossa hyvä ilmapiiri ja esimies oikeasti tarttuu ongelmiin heti eikä lakaise niitä maton alle piiloon niin siellä pärjää pitkälle tulevaisuuteen. Valitettava totuus on kuitenkin se, että esimiehet eivät uskalla tai osaa puuttua ongelmatilanteisiin riittävän tehokkaasti ja siksi ongelmat tahtovat paisua hallitsemattomiksi. Myös hoitokulttuuriin valitettavasti kuuluu se, että esimies uskoo usein helpommin juuri näitä muista kantelevia (jotka omaa epävarmuuttaan pönkittävät kantelemalla nippelihommista ja epäoleellisista asioista). Toivotaan kuitenkin että löydät paikkasi ja viihdyt siellä.

      • Anonyymi

        Suosittelen vaikka tietotekniikka aloja esim koodari ja jotain muuta.


    • Anonyymi

      Niin se on. Jätin koko alan!

    • Anonyymi

      Se on naisvaltaisten alojen ongelma. Epäilen, että kyse on hormoneista.

    • Anonyymi

      Lähetä FB kaverikutsut sellaisille joihin haluat tutustua.

    • Anonyymi

      Miten paljon luulisitte olevan kyse siitä, että pelkää joutuvansa itse vastuuseen virheistä ja koettaa ennakoida? Heijastelee omaa luonnettaan muihin.

    • Anonyymi

      sama se on varmaan kaikkialla, aina on se yksi "työntekijä" jonka mielestä kaikkien on meneteltävä näin ja joka puuttuu joka ikiseen asiaan joka ei mene niinkuin hän itse tekee jne jne

    • Anonyymi

      Aasian hoitsulle kunnon tuet muuten meitä ei hoida vanhana kukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      261
      19601
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      2084
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      195
      1523
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      137
      1430
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      82
      799
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe