Politikointi pois eduskunnasta!

Nytten näkyy perustetun yhteisö, joka pyrkii eduskuntaan ja poistamaan politiikan sieltä. Tätä kannattavat miltei kaikki äänestäjät.
En kuitenkaan mainitse ryhmän nimeä, koska on hyvinkin mahdollista, että ennen eduskuntavaaleja vastaavia ryhmiä voi nousta vielä lähemmäksi kaksi sataa. Ei mainostusta.

Yksi aihetta sivuava idea: Eikö olisikin hyvä, jos kansanedustajien palkka joustaisi maan talouden mukana, vaikkapa työttömyysprosentin ohjaamana. Jos työttömyysprosentti olisi 100%, ei kansanedustajille maksettaisi mitään ihan jo solidaarisuussyistä. Siitä sitten ylöspäin vähän parempina aikoina maksettaisiin, niin että 10% työttömyyden vallitessa kansanedustajat saisivat jo vaikkapa 80% nimellispalkastaan.

1

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi pitäisi olla fyysinen eduskunta, jossa istuu lihaa ja verta? Äänestetään vaan puolueita; jos kok saa 21%, kesk 22% ja SDP 20% kansalaisten äänistä vaaleissa, niin kunkin puolueen puheenjohtaja painaa kotonaan jotain seuraavista napeista: Jaa, Ei, Tyhjiä, Poissa. Napin painallus on sen arvoinen päätöstä tehdessä, kuin puolueella on noita plussapisteitä.

      Näin säästyy hirveästi edustajien, erityisedustajien ym. avustajien palkkakustannuksissa ja eduskuntatalosta voidaan tehdä vaikkapa huumeneulojen vaihtopiste.

      Toinen mahdollisuus on lopettaa politiikka kokonaan ja äänestetään kaikista asioista suoralla nettiäänestyksellä. Alivaltiosihteeri laittaa aina äänestyksen pystyyn uuden asian ilmaantuessa isolla volyymilla nettikeskusteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19205
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6155
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      26
      5788
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      65
      5643
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      41
      5498
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5394
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4853
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4527
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3856
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3505
    Aihe