Nyt on opintoja reilun kuukauden verran ja voin sanoa että kylläpä on paska paikka. Mitään ei käytännössä opeteta vaan määrätään vaan tekemään jotain vitun tehtäviä ja ryhmätehtäviä vapaa-ajalla, joita kukaan ei ole edes kiinnostunut tekemään.
En ole edes onnistunut saamaan yhtään kaveria vaan tunnen itseni täysin ulkopuoliseksi. Nyt se lienee jo myöhäistäkin, kun kaikki kaveripiirit/ryhmät on jo muodostettu. Yksissäkään opiskelijabileissä en ole käynyt ja miksi menisinkään, kun siellä kuitenkin tuntee itsensä ihan yhtä ulkopuoliseksi kuin koulussakin. Lisäksi nuo opiskelijatapahtumat on aina jotain sellaisia, että niihin pitää ilmoittautua ryhmissä. Kenen ryhmässä sitten ilmoittautuisin kun ketään en paikassa edes tunne/tiedä nimeä.
Sitten ne AMK:n naiset... Jotain tyhmiä ja rumia amislorttoja, jotka pyörivät kuin kärpäset paskassa muutaman yhtä tyhmän sosiaalisen känniapinan ympärillä. Ei v*ttu mitä p*skaa...
Lopetan opiskelun AMK:ssa
33
206
Vastaukset
- noinkoteinoikein
Mäkin keskeytin, ja nyt elelen rikkaaks, 500 eur/kk. Harmittaa kuitenkin vähän: kaverini meni lääkikseen, ja nyt vetää alkupalkkana 7.000 eur/kk.
- ätminki-eläkkeellä
Mie lopetin vasta viimisenä vuonna, mut se oli mun kohdalla paras ratkasu koskaan.
No ei koulua pakolla kannata käydä, eikä pidä tehdä elämässään mitään, mikä ei tunnu omalta, mutta toisaalta elämässä saattaa löytyä mielekkyyttä uudelta suunnalta kuin perinteisesti.
Amk on teoriaa. Kyllä pääset vielä työhönkin oppimaan. Mieti kunnon paikka jo valmiiksi ja kysele itses sisään etukäteen. Aloita joku uusi harrastus ja keskity lukemiseen. Sitä kautta pysyt teoriassa mukana ja saatat harrastuksen kautta saada sosiaaliset piirit Toisiin sfääreihin. Jotenkin saan kuvan, että et ole kotikaupungissasi.Ehkä ammattikoulu lorttoineen olisi ollut parempi valinta, jos pelkkää käytäntöä haluat.
- mies_86__
Kato Bore! Ei oo sua näkynyt palstalla varmaan kahteen vuoteen. Where have you been?
mies_86__ kirjoitti:
Kato Bore! Ei oo sua näkynyt palstalla varmaan kahteen vuoteen. Where have you been?
Oon mä tänne pari viestiä käynyt joskus vaivihkaa laittamassa, viime jouluna ainakin, ja olisinko kesälläkin yhden viestin johonkin ketjuun laittanut, en ole varma.
Mutta noin muuten olen vain pitänyt kirjoituslomaa palstasta. Olisin varmaan jatkanut lomaa, mutta olen alkanut kaipaamaan kepeää kirjoittelua tänne.
- menestyjät_rules
Mene trumpin oppien mukaan armeijakouluun ja tule tappajaksi!
Ruikuttajille ei jätetä mitään. - itsenäistymään
Koulua kandee käydä kun on saanu opiskelijapaikan. Sitä ei nimittäin saa kaikki ja sikskin meil on niin saatanasti työttömiä nuoria.
En palkkais mäkään sellasta joka ei oo koulussa viihtynyt, tuskin se viihtyy sit duunissakaan tai alkaa heti narista kun sil ei oo yhtään kivaa.
Koulut pitää kestää jotta pääsee duuniin. Vasta sit sä oot itsenäinen ku saat omaa rahaa.- SyyllistäjienHalvatHuvit
Mukavaa syyllistämistä tämän digitalisaation, globalisaation, matalapalkka- paskaduunien ja kaiken muun paskan keskellä.
- passiivisuus.tylsyttää
SyyllistäjienHalvatHuvit kirjoitti:
Mukavaa syyllistämistä tämän digitalisaation, globalisaation, matalapalkka- paskaduunien ja kaiken muun paskan keskellä.
"Vasta sit sä oot itsenäinen ku saat omaa rahaa."
Siinä sulle totuus syylistämisen sijaan. Luulis aktivoivan vanhemmankin työttömän uudelleenkouluttautumaan itsensä vastaamaan paremmin nykykysyntää. Automaattisen, muinaista koulutusta vastaavan duunipaikan odottamisen aika on nyt ohi. - TyhmyysTylsyttää
passiivisuus.tylsyttää kirjoitti:
"Vasta sit sä oot itsenäinen ku saat omaa rahaa."
Siinä sulle totuus syylistämisen sijaan. Luulis aktivoivan vanhemmankin työttömän uudelleenkouluttautumaan itsensä vastaamaan paremmin nykykysyntää. Automaattisen, muinaista koulutusta vastaavan duunipaikan odottamisen aika on nyt ohi."uudelleenkouluttautumaan itsensä vastaamaan paremmin nykykysyntää."
Noin huonoja ohjeita saa kysymättäkin. Ihan samaa tyhjänpäiväistä p*ska puhetta empatia kyvyttömän p*skan jauhajan suusta jolla itsellä on käynyt tuuri. Sellaista koulutusta ei olekaan nykypäivänä mistä voit olla edes hieman varma ettet opiskele turhaan ja tuhlaa aikaasi. - passiivisuus.tylsyttää
TyhmyysTylsyttää kirjoitti:
"uudelleenkouluttautumaan itsensä vastaamaan paremmin nykykysyntää."
Noin huonoja ohjeita saa kysymättäkin. Ihan samaa tyhjänpäiväistä p*ska puhetta empatia kyvyttömän p*skan jauhajan suusta jolla itsellä on käynyt tuuri. Sellaista koulutusta ei olekaan nykypäivänä mistä voit olla edes hieman varma ettet opiskele turhaan ja tuhlaa aikaasi.No se olkoon sun käsityksesi nykyajan mahdollisuuksista ammattiopiskelun ja työpaikansaanni suhteen. Ja erittäin tyypilliseen suomaliseen tapaan taas kuvittelet enemmän kuin tiedät ja masennat silläkin itseäsi hiukan lisää.
Näin kolmannen ammatin itselleen opiskelleena ja saatanasti töitä uuden työpaikan saamisen eteen tehneenä voin kertoa, että mitään ei saa ilmaiseksi. Ei kohta sitä koulutustakaan. Siksi kandeis käyttää tämä menneen maailman etu vielä hyödykseen, kouluttautua ilmeiseksi ja tehdä siten itse omasta elämästään sellaisen kuin sen haluaa olevan.
Ei sitä tee sossu eikä työkkäri eikä viina eikä mikään pakeneminen, sen teet vain sinä itse.
- from-boredom-to-freedom
Muuta jenkkilään!
Ei kuule tartte kouluja pahemmin käydä kun töitä ja naisia saa vaikka olis täys sika! :D
Upouuden presidentin jalanjäljissä kohti ökytulevaisuutta valtiossa jossa talous porskuttaa ja köyhyyttä ei tunnusteta olevan olemassakaan! Jeeee!!!!! Freedom! - äireenohje
Elä ny lopeta ku kaikk muutki viettävä päiväns koulus. Sää tääl vaa kirjottelisi iha tyhjäpanttina. Ei se kannata. Kyl niit kaverei saa ko menöö mukahan eik jää seinävierustoil otottelee. Mee juttelee ja kysele jottain, silleen niit kaverei o ennenki saatu.
- 6plus20
Pari vuotta sitten kuollut sukulaiseni harmitteli viimeisien elinpäiviensä aikana sitä, ettei kouluttautunut riittävästi.
- PääPehmennyt
Järjetöntä.
Eli et ole saanut yhtään kaveria ja lopetat, koska ne pakottaa sua tutustumaan muihin ryhmätöiden merkeissä.
- DarkStudent
Sitä ei nuoren miehen (38v.) kannata yksin mihinkään ammattikouluun mennä, koska kaikki siitä kuitenkin kaiken aikaa ajattelevat sitä negatiivista.
- poika-19v
Eipä niiden ryhmätöiden kautta mitään oikeita kavereita saa. Toki nyt yhteistyö niiden aikana jotenkin pelaa, vaikkakin niissä ryhmätöissäkin jokainen haluaa itse henk.koht. tasolla päästä mahdollisimman vähällä ja lykätä mahdollisimman vastuuta ryhmän toisille jäsenille.
Lisäksi käytännössä jokaisella ryhmätöille varatulla oppitunnilla joku ryhmän jäsen on poissa, kun pitää parannella kotona eilisillan opiskelijabileistä saatua krapulaa eikä osa jäsenistä osallistu työskentelyyn välttämättä ollenkaan. Silti nämä lintsaritkin pääsevät kursseista läpi vähänkin tunnollisempien opiskelijoiden siivellä. poika-19v kirjoitti:
Eipä niiden ryhmätöiden kautta mitään oikeita kavereita saa. Toki nyt yhteistyö niiden aikana jotenkin pelaa, vaikkakin niissä ryhmätöissäkin jokainen haluaa itse henk.koht. tasolla päästä mahdollisimman vähällä ja lykätä mahdollisimman vastuuta ryhmän toisille jäsenille.
Lisäksi käytännössä jokaisella ryhmätöille varatulla oppitunnilla joku ryhmän jäsen on poissa, kun pitää parannella kotona eilisillan opiskelijabileistä saatua krapulaa eikä osa jäsenistä osallistu työskentelyyn välttämättä ollenkaan. Silti nämä lintsaritkin pääsevät kursseista läpi vähänkin tunnollisempien opiskelijoiden siivellä.Mulla kesti AMK:ssa kokonainen periodi (jos ei kaksi), ennen kuin edes osuin samaan ryhmään samanhenkisten ihmisten kanssa. Sitten tein kaikki loput ryhmätyöt niiden kanssa ja jätin lusmut kärsimään toisistaan.
Meillä linsarit olivat opiskelujen loppupuolella työhaastatteluissa aivan äimän käkenä, koska eivät osanneet mitään, eivätkä päässeet töihin. Minä ja kaikki muut, joiden tiesin panostaneen ja oppineen asioita, pääsivät töihin. Ansaitsemattomilla opintopisteillä ei saa muuta kuin todistuksen. Sitä paitsi lusmuilijoita karsiutuu pois ensimmäisen vuoden aikana, eivätkä kaikki ilmaannu paikalle enää toisena vuonna. Näin ainakin insinööripuolella.- LightFear
DarkStudent kirjoitti:
Sitä ei nuoren miehen (38v.) kannata yksin mihinkään ammattikouluun mennä, koska kaikki siitä kuitenkin kaiken aikaa ajattelevat sitä negatiivista.
Niin kyllä sitä mies ehtii sinne ammattikorkeakouluun sitten parhaimpina nuoruusvuosina eli 50-vuotiaana.
- peeceestä
Ryhmätyöt on pelkkää paskaa. Kukaan ei opi mitään oleellista, aikaa kuluu hukkaan.
- lopetin.vuoden.jälkeen
Itsellä oli vähän sama juttu. Aloitin opiskelun laurean ammattikorkeassa tietojenkäsittelyssä ja tuli sellainen vähän wtf-fiilis siitä opiskelusta. Koko ajan ryhmätöitä "projekteja". Ei sopinut mulle ollenkaan.
AMK on pelkkä poliittinen kusetus, näin saadaan työttömyysluvut pienemmäksi jolla on myös suora yhteys lainaluokitukseen. Toki kyllä sieltäkin joku pääsee suojatyöpaikkoihin, valtiolle tai kunnille, mutta jos ei ole muuta tekemistä niin tämäkin "AMK" on tapa viettää aikaa. Oli 2000 luvun kepukusetus!
- Käyloppuunse
Jos on vaikeuksia löytää kavereita niin on entistäkin tärkeämpää kouluttautua hyvin, jotta pärjää mahdollisimman hyvin itsekseen. Toisekseen työelämässä niitä kavereitaan voi saada. Itse pidän itseäni ätminä ja työ antanut melkein kaiken sisällön elämälleen. Jopa pari noista pyysi treffeille, jota en ikinä olis uskonu
- Käyloppuunse
En osaa näköjään puhelinta käyttää....päätelkää ite
- konsu
Töissä kun on näitä AMK-koulutettuja insinöörejä, niin ei oikein keksiä mitään käyttöä niille. Mikään ei oikein tunnu onnistuvan kunnolla..
- tervemenoakortistoon
YTM-tulevaisuus ei siis kelpaa, ätmiys voitti.
Eipä yllätä.- TätienSuosikkiErkki
Niin! Ei taida nulikka tota nyt hiffata. Ohi menee onnen mahdollisuudet ätmiltä, onhan se täälläkin kuultu. Voi voi sentään. Mitähän sen vanhemmat ajattelee.... "Poikani tulevaisuus ätminä....oh my dog!"
Tuttu tunne. Itse opiskelin ammattikorkeakoulussa kone- ja tuontantotekniikkaa noin 5 viikkoa syksyllä 2010. Lopetin juuri samoista syistä, kun tunsin oloni ulkopuoliseksi eikä opetus ollut kummoistakaan. Pelkkiä tehtäviä toisensa perään, joissa olivat helisemässä lukion pitkän matikan käyneet, puhumattakaan minusta joka olen pelkkä amispaska. Samoin ensimmäisillä viikoilla tärkeimpänä puheenaiheena oli opiskelijabileet ja haalerien tilaus, mutta itse en edes tilannut mokomia typeriä haalareita. Taisi olla alitajunassa, että keskeytän opinnot ennemmin tai myöhemmin.
- poika-19v
Joo en minäkään viitsinyt niitä pellehaalareita tilata, jotka maksavatkin jtn yli 40 € muistaakseni. En muutenkaan tykkää yhtään tuollaisesta aikuisten päiväkoti-meiningistä, mikä tuolla AMK:ssa vallitsee. Ne opiskelijabileetkin on aina joskus tiistaisin ja torstaisin ja osasyy miksen niihin osallistunut olikin, ettei ihan hirveästi olisi hotsittanut mennä kouluun seuraavana päivänä krapulassa. Ulkopuolisuuden tunne korostuu erityisesti, kun käy lukemassa niitä kaikkia känniörvellyspäivityksiä, joita tyypit AMK Bileinfo -Whatsupp-ryhmään käyvät ulostamassa.
Kyllähän tuolla koulussa yritetään ainakin muodon vuoksi saada opiskelijoita ryhmäytymään ja verkostoitumaan ja järjestipä koulu lisäksi Boostcamp-reissun saaristoon, jossa aika tosin kului todella ikävästi syöden halpaa ja huonolaatuista ruokaa ja leikkiessä jotain ala-astetason leikkejä sekä tehdessä yhtä projektitehtävää ryhmissä. Vaikka tuollaisissa "pakotetuissa" tilanteissa sellaisetkin opiskelijat joutuvat sosiaaliseen kanssakäymiseen toistensa kanssa, jotka muuten eivät toistensa kanssa kaveeraa, niin en ole siltikään tuntenut oloani yhtään vähemmän ulkopuoliseksi enkä ole onnistunut saamaan kavereita - esim. yksi samassa ryhmässä oleva naispuolinen opiskelija ei edes moikannut kun olimme menossa samalla bussilla kouluun.
Nykyään ainakin omalla opiskelulinjallani amiksen ja lukion käyneet on jaettu omiin ryhmiinsä matikan, kielten ja tiedonhallinnan opiskelussa. Matikassa ammattikoulun käyneet kertaavat lähinnä peruskoulussa opittua ensimmäisen vuoden, kun taas lukion käyneet opiskelevat jo nyt insinöörimatematiikkaa.
Anyway, mikään opinahjoon liittyvä ei enää kauan koske omaa elämääni, kun tänään jo kiikutin eroilmoituksenkin opintotoimistoon. Kenellekään opiskelutoverilleni en kertonut etukäteen eroavani.
- tertere
Anna nyt enemmän kuin kuukausi...
- fgjdfj
Hengaile siellä nyt ainakin biletyksen takia.. kattelet kouluja lisää jatkossa, olet niin perhanan nuori vielä. Ota iisisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392701
- 532507
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492212Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3341923- 1351655
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161515Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71338Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101197- 421106
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661076