IL
Tukholmassa ei ole saranut lunta yhtä aikaisin yli 110 vuoteen. Johtuuko tämä sulasta merestä samoin kun Helsingin lumisade?
Tukholmassa ei ole saranut lunta yhtä aikaisin yli 110 vuoteen. Johtuuko tämä sulasta merestä samoin kun Helsingin lumisade?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Niin, Tukholmaan on viime päivinä käynyt kylmä ilmavirtaus idästä sulan meren yli, joten eiköhän se ole merkittävä syy.
Ja ilmastotieteilijäthän ovat arvioineet talvisten sateiden lisääntyvän meidän leveysasteillamme ilmaston lämpenemisen myötä.
Ja se kylmyys on lyhytaikainen ja paikallinen ja pian ohimenevä sääilmiö, joka ei kumoa millään tavalla ilmaston lämpenemistä.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Yli 110 vuoteen ei ole satanut näin aikaisin lunta Tukholmassa, eli onko syynä siis sula meri?
Etkö muka yhdellä lukemalla kyennyt ymmärtämään? No kokeillaan josko toisella kerralla:
Niin, Tukholmaan on viime päivinä käynyt kylmä ilmavirtaus idästä sulan meren yli, joten eiköhän se ole merkittävä syy.
Ja ilmastotieteilijäthän ovat arvioineet talvisten sateiden lisääntyvän meidän leveysasteillamme ilmaston lämpenemisen myötä.
Ja se kylmyys on lyhytaikainen ja paikallinen ja pian ohimenevä sääilmiö, joka ei kumoa millään tavalla ilmaston lämpenemistä.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Sun vastaukset on niin monimutkaisia ettei ilmastovanhempi ymmärrä niitä.
Eli Tukholman lumisateet aiheuttaa kylmä ilma ja Helsingin lumisateet aiheuttaa sula meri, ymmärsinkö oikein? Ja ei puhuta talvisista sateista vielä mitään kun nyt on vasta syksy.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvi
Katoin vielä tytön koulukirjasta varmuuden vuoksi milloin talvi alkaa. Alkaa vasta joulun paikkeilla.
Ei, vaan sekä Tukholman että Helsingin lumisateet aiheuttaa kylmä ilmavirtaus ja sula meri. Tiedätkö, miten lumikone toimii?
Ilmastotieteilijöiden mukaan arktisen alueen voimakas lämpeneminen aiheuttaa poikkeamia napapyörteessä, joka aiheuttaa tällaisia säätilanteita, jotka ovat ennen vanhaan olleet hyvin harvinaisia.
Ja nyt ei ole syksy vaan talvi, ainakin Helsingissä.
Kanadassa samoilla leveysasteilla näyttäisi olevan vielä kesä:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Helsingissä terminen talvi on alkanut vuosina 1981-2010 keskimäärin marraskuun loppupuolella, ja edellisellä 30-vuotiskaudella vielä sitäkin aikaisemmin. Joka johtuu ilmaston lämpenemisestä. Eikä yhden talven alku muuta juuri lainkaan noita pitkien aikojen tilastoja.
Tuolla hyvää tietoa Suomen ilmaston lämpenemisestä:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Ok, eli tämä on kuumaa kylmää nyt.
Näitä on jos totta puhutaan, hieman hankala selittää lapsille kun eivät meinaa uskoa.
Näytä lapsille tuo kuvaaja, niin he melkoisen varmasti ymmärtävät, että hetkellinen paikallinen kylmä sää ei kumoa ilmaston lämpenemistä:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Voit näyttää heille myös tuon kuvaajan:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif
Ja tuon sivun:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Ja näytä heille myös tuo viimeisten 365 vuorokauden kuvaaja, se kertoo hyvin karua kieltään globaalista ilmaston lämpenemisestä:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/images/rnl/sfctmpmer_365a.rnl.gif
Hohheli on kivenkovaan väittänyt, että ennen on ollut kylmempää.
Nyt hän väittää, että näin ei ole ollut..
Luuletko todellakin, että 110 vuoden aikana ei olisi ollut vastaavaa ilmansuuntaa kuin nyt?
Vai väitätkö, että Itämeri on ollut jäässä jo lokakuussa, eikä sen takia kosteaa ilmaa ole Tukholmaan virrannut?
Nuo sinun selityksesi ovat kyllä usein lähinnä komiikkaa.
Otetaanpa Kanadasta mittausarvoja Helsingin leveysasteilta:
Fort Smith: -2
Nelson Forks: -7
Watson Lake: -7
Stony Rapids: -4
Puvirnituk: -7
Kovin on kesäistä.
Nytpä teit pahan virheen. Siihen palattaneen puolen vuoden päästä.
Tukholman edustalla on meri käytännössä aina sula.
Niin, nykyään.
Ennen vanhaan Itämeri jäätyi talvisin reilusti nykyistä laajemmin.
Näinhän se lämpeneminen näkyy jo.
Jos kerran väität sekä Helsingissä että Tukholmassa lumisateen johtuvan kylmästä ilmavirtauksesta ja sulasta merestä, niin kerro minä vuonna viimeksi on 10.11. tienoilla Tukholmaan tullut yhtä kylmä ilmavirtaus jäätyneen pohjoisen Itämeren yli kuin nyt ja minä vuonna viimeksi 10.11. tienoilla on Helsinkiin tullut yhtä kylmä ilmavirtaus jäätyneen Suomenlahden yli kuin nyt.
Eiköhän Itämeri ole ollut Suomenlahdella ja Tukholman edustalla jäässä jo tähän aikaan vuodesta useinkin joskus sata vuotta sitten, jolloin alueen ilmasto oli jopa useampia asteita nykyistä kylmempi.
Mutta mielenkiintoisempi kysymys on se, että miksi sinä multinikki-pierre-kylmenemisreppana tuhlaat noinkin ison osan ainoasta elämästäsi tuohon täysin järjettömään ja pakkomielteiseen kylmenemishörhöilyysi ja denialismihihhulointiisi jopa näin aamuöisin?
Olen kirjoittanut tähän ketjuun vain kerran tuossa yllä, mutta sinä esiinnyt ilmeisesti tässä jo kolmannella nikillä, joten miksi syyttelet muita siitä, mihin vain sinä syyllistyt.
Näytät väittävän Helsinginkin ilmaston olleen sata vuotta sitten useita asteita kylmempi kuin nyt, joten kerro Kaisaniemen lämpötilasta lokakuussa ja marraskuussa 1916. Ja eikös se kahden asteen lämpeneminen ollut se "turvaraja", minkä yli mentäessä tulee vaarallisia seurauksia. Kerropa, millaisia seurauksia meillä Suomessa nyt sitten esiintyy.
Miksi sinulla Pierre ei ole mitään muuta elämää ja parempaa tekemistä edes aamuyöllä klo 4:45 kuin tuo täysin idioottimainen denialismihihhulointisi ja hörhöilysi?
Kun se ei muuta kuitenkaan millään tavalla näitä Suomen ilmaston lämpeneviä faktoja:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Laitapa esille ne tilastot, niin katsotaan.
Näyttäisi Helsingin ilmasto lämmenneen noin pari astetta sadassa vuodessa:
http://ilmasto-opas.fi/ilocms-portlet/article/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/r/4ca217a1-a8c2-44f7-b0b8-3033b9e79ae4/kuva2-vuosikeskilampotilat-asemat-iso.png
Meillä kylmässä Suomessa tuo parin asteen lämpeneminen ei ole tainnut aiheuttaa vielä mitään kovin vaarallisia seurauksia. Mutta globaalin ilmaston lämpeneminen saman verran tulee tiedemiesten mukaan aiheuttamaan sellaisia.
Nehän olivat jo esillä. Mutta laitetaan vielä uudestaan, jos Pierre ei muka huomannut niitä:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Kysyin Kaisaniemen loka- ja marraskuun lämpötiloista v. 1916 verrattuna vuoteen 2016.
Etkö muka kykene itse löytämään?
Sinähän melkoinen "ilmastotietäjä" olet.
Hohhoijaa.
Nyt sanot lämpenemisen olleen sadassa vuodessa pari astetta.
Klo 4:31 kommentissasi sanot ilmaston olleen sata vuotta sitten jopa useampia asteita nykyistä kylmempi.
Vain toinen väite, jos ylipäätään kumpikaan, voi olla totta. Siis kumman lukitsemme vastaukseksi?
Heh :-)
Hohheli on muuttumassa epävarmaksi.
Siis nyt tiedemiesten mukaan... Näin sitä heitetään oma syylisyyden taakka toisaalle.
Ei kannata noiden alarmistien kanssa suuremin väittelemään , kun ne ei erota kissanpaskaa koiranpaskasta.
Ota Hohheli sukset matkaan ja mene tukholman kaduille hiihtämään!
Voit kiroilla, että Lunta Perkele! Tämä valkoinen töhnä haittaa hiihtämistä!
Tyypillinen alkutalven lake-effect snow.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lake-effect_snow
https://en.wikipedia.org/wiki/Lake-effect_snow#Eurasia
Eli johtuu sulasta merestä ja kylmästä itävirtauksesta.
Todella tyypillinen, kun eniten lunta 110 vuoteen!!!
HEHHEH!!!
Mutta eikös ilmaston pitänyt lämmetä, eikä nähdä uusia talvisia ennätyksiä???
Hyvä kysymys.
Nyt ilmastouskovainen väittää, ettei mitään muutoksia olekkaan.
Siis lake-effect snow on tyypillinen ilmiö Ruotsin rannikolla alkutalvisin. Nyt vain Tukholmaan osui enemmän lunta kuin pitkään aikaan. Syynä normaalia lämpimämpi Itä-meri.
Ai pahus. Oliko silloin 110 vuotta sitten normaalia lämpimämpi itä-meri? Miksi silloin oli ilmastonmuutos? No voi hitsin hitsi...
Viestimies, paljonko sun ÄO oikein on?
Ei se lumen määrä johdu pelkästään veden lämpötilasta. Riippuu kuinka kauan sitä itäistä virtausta tulee. Esim. 20 vuotta sitten hieman Tukholmasta pohjoiseen Gävleen tuli 80 cm kunta yhdessä vuorokaudessa.
Kyllä se siitä Hörhöt vielä iloksi muuttuu ja lumet sulaa viimeistään ensi kesänä...
Joko Tukholma on saatu aurattua, että vihaiset hiihtäjät pääsee hiihtämään?