Perinteisen hämäläisen imelletyn perunalaatikon amylaasi-imellyttäminen.
Imellyttäminen perustuu kahtee eri optimilämpötiloissa tapahtuvaan amylaasireaktioon. 62-70 asteessa beetta-amylaasireaktioon ja 70-80 asteessa alfa-amylaasireaktioon. Amylaasireaktiot on helppo hallita kun perunasose jäähdytetään 60 asteeseen ja jäähtymisen aikana lisätään amylaasireaktion vaatima vilja - yleensä vehnäjauho, mutta muukin amylaasientsyymiä sisältävä jauho käy. Amylaasireaktio nopeutuu jos soseeseen lisätään vesi esim. perunoiden keitinvettä. Keitinveden lisääminen on tarpeen soseen notkeuttamiseksi, mutta soseen on kuitenkin jäätävä kovahkoksi. Perunat voi keittää kuorittuina vähässä vedessä ja survotaan suoraan keitinveteen.
60 asteiseksi jäähtynyt sose laitetaan sähköuuniin ja uunin lämpötila asetetaan 70 asteeseen tai aavistuksen yli. Tässä lämpötilassa muodostuu beetta-amylaasi ja annetaan imeltyä 2-3 tuntia. Tämän jälkeen lämpö asetetaan 80 asteeseen. Tässä lämpötilassa muodostuu alfa-amylaasi ja jatketaan imeltymistä 2-3 tuntia.
Lisätään suola ja maito. Soseen tulee olla notkean puuron tai sakean vellin kaltaista. Paistetaan 2-3 tuntia.
Perinteinen hämäläinen imelletty perunalaatikko
1
946
Vastaukset
- Anonyymi
Hämäläinen arkinen imelletty perunalaatikko.
Hämäläinen perunalaatikko on imelletty perunalaatikko, joka valmistetaan perinteiseen tapaan arkisen imelletyn perunalaatikon aineksista . Hämäläinen arkinen imelletty perunalaatikko sopii viikonloppuaterioille ja arkiaterioille .
Hämäläinen imelletty perunalaatikko.
Ainekset:
Ota huomioon, että niukka keittovesi jää soseeseen!
1000 g jauhoisia perunoita. Jos haluat kuoria kypsinä, silloin kiinteitä perunoita.
2 rkl vehnäjauhoja
noin 50 g voita
3 dl kevytmaitoa
1 tl suolaa
Jos maustat, mausta harkiten. Vältä arkisessa imelletyssä perunalaatikossa jouluisia mausteita.
Hämäläinen perunalaatikko valmistuu näin:
Kuori jauhoiset ja helposti kypsennettäessä hajoavat perunat raakoina ja halkaise isot perunat. Keitä jauhoiset perunat niukassa suolattomassa vedessä kypsiksi. Survo ne kuumina suoraan kattilaan niukkaan keittoveteen tasaiseksi soseeksi. Jäähdytä sose sekoittaen ja suurta tarkkuutta noudattaen 70-75 asteiseksi soseeksi. Lisää vehnäjauhot vähitellen ripottelemalla ja samalla sekoittaen noin 74 asteiseen soseeseen. Lisää tarvittaessa noin 74 asteista vettä. Jätä sose imeltymään 3-4 tunniksi noin 70 asteiseen uuniin. Sekoita välillä ja seuraa maistelemalla imeltymistä. Ylipitkä imeltäminen huonontaa imeltymistulosta.
Lisää soseeseen voisiivut sulamaan. Lisää maito niin että saat sakean,hiukan vellimäisen soseen ja lisää suola. Jos haluat, niin mausta harkiten! Laita sose voideltuun imelletyn perunalaatikon arvolle sopivaan lasiseen tai posliiniseen vuokaan. Paista aluksi 190-210 asteisessa sähkölieden uunissa. Kun sose alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila 130-140 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia.
Paista hämäläistä imellettyä perunalaatikkoa noin 3 tuntia.
Tarjoa hämäläinen imelletty perunalaatikko viikonloppu ja arkiaterialla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181260
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232