Mikä tässä on epäselvää?

Kaikki menee kuten tiedemiehet ovat jo vuosikymmeniä ennustaneet.

1. Hiilidioksidin määrä ilmakehässä nousee.
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/iadv/ccgg/graphs/ccgg.PAL.co2.1.none.discrete.all.png

2. Sen takia globaali lämpötila nousee.
http://assets.climatecentral.org/images/made/3_21_16_Andrea_CC_WMOtemprecord_1050_569_s_c1_c_c.jpg

3 ...ja jäätköt sulavat.
https://sites.google.com/site/pettitclimategraphs/sea-ice-volume#asivmaaap

4. ...ja merenpinta nousee.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Recent_Sea_Level_Rise-fi.png/400px-Recent_Sea_Level_Rise-fi.png

Mistä tässä siis oikeastaan keskustellaan?

15

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Tuota itse alkukesällä epäilin Tuttumiehen esittäessä vedonlyöntiä. Ehkäpä olisi pitänyt lyödä vetoa, mutta eipä silloin vielä ollut tiedossa La Niñan lässähtävän l. jäävän tulematta heti päättyneen El Niñon jatkeeksi.


      • Joo, hyvä ettet lyönyt vetoa (-; Eipä ole viimeiseen puoleen vuoteen oikeastaan laskenut tämä globaali lämpötila.
        Siinä oli joku numerosarjanikki, joka löikin vetoa, mutta ei halunnut mitenkään varmistaa voittoaan. Katsotaan nyt, miten tämä menee. En ole kuitenkaan aikeissa rekisteröidä tuoda numerosarjaa (-;


    • Näyttää siltä että täällä ei oikeasti keskustella mistään. Faktat ovat kaikkien nähtävillä, mutta muutamat yksilöt eivät niitä hyväksy, ja tuottavat täten omat "faktansa".
      Näillä heidän omilla "faktoillaan" ei kuitenkaan ole mitään tekemistä tieteellisen
      konsensuksen kanssa, ja silloin aloitetaa kitinä, mölinä ja yritetään yleensä vaihtaa puheenaihetta mahdollisimman nopeasti. Ikinä ei sitten vastata yhtikäs mihinkään vaan kysellään vaan.

      Sitten kun ihmiset vastaavat kysymyksiin, niin tomppeleiden seuraava askel on tuoda ilmi että: "eipäs! Katos nyt tätäki paskaa!" ja sehän paska oli taaskin aivan pelkkää paskaa.

      • Kusette vaan omien lastenne muroihin kieltämällä että ilmasto muuttuu ihmisen toiminnan seurauksena. Se ilmäkehä on aika ohkainen filmi tän pallon päällä, eikä todellakaan mikään muuttumaton asia.


      • buak kirjoitti:

        Kusette vaan omien lastenne muroihin kieltämällä että ilmasto muuttuu ihmisen toiminnan seurauksena. Se ilmäkehä on aika ohkainen filmi tän pallon päällä, eikä todellakaan mikään muuttumaton asia.

        Tuo oli siis tarkoitettu denialisteille, jotka vääjäämättä tulevat tämänkin postin kimppuun. Aloittaja puhui asiaa.


    • huhhjooooooooooo

      Eihän tuossa ole mitään epäselvää kenellekään muulle kuin vain parille tällä palstalla asuvalle tieteenkieltäjälle. Jotka ihme kyllä eivät ole kehdanneet raapustella lapsellisuuksiaan tähän ketjuun, ainakaan vielä.

    • 102030405060

      Tässä keskustellaan siitä

      1. Kenen syy ? Ihminen vai luonto vai molemmat

      2. Mitä pitäisi tehdä

      3. Mitkä on vaikutukset

      • huhhjooooooooooooo

        1. Tiede kertoo ilman mitään epäselvää, että lämpenemisen syy on ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelut.

        3. Myös lämpenemisen vaikutuksista löytyy suuret määrät tieteellistä ja muuta faktatietoa.

        2. Mitä pitäisi tehdä ... siitä on kovasti erilaisia näkemyksiä. Tietenkin faktana se hiilidioksiditupruttelu pitäisi lopettaa, mutta se ei onnistu ihan noin vaan.

        Palstalla asuvat kohtien 1. ja 3. faktat kieltävät häiriköt haluavat jatkuvasti häiriköidä ja terrorisoida kaikkea asiallista keskustelua palstalla. Heidän motiivejaan voimme vain ihmetellä.


      • öööööööööhhhhhhhhhhhhhh

        Esimerkiksi sellaisilla tiedesivustoilla, joilla sinä et taida kauheasti käydä.

        Lämpenemistäkin näkyy, ihan teidän denialistien loputtomasta valehtelusta riippumatta.

        Miksi muuten apinoit muiden nimimerkkejä jatkuvasti?


    • PierreReview_

      Ja koska aloittaja unohti erään agw-ilmastotieteen tiuhimpaan hoetun mantran, niin lisätäänpä se.

      5. ...ja sään ääri-ilmiöt lisääntyvät
      http://ilmatieteenlaitos.fi/ajankohtaista/264748996

      Joten joskopa keskusteltaisiin siitä, miksi ääri-ilmiöt reaalimaailmassa eivät ole lisääntyneet, eivät meillä, eivätkä maailmalla.

      Miksi esim. Atlantin hurrikaanit eivät ole lisääntyneet? Miksi USA:ssa koettiin ennätyksellisen pitkä tauko hurrikaanien rantautumisessa?

      Ovatko tulvat ja kuivuudet lisääntyneet Suomessa? Eivät ole.

      Onko myrskypäivien lukumäärä Suomessa nousussa? Ei ole.

      • ööööööööööhhhhhhhhhhhh

        Ilmatieteenlaitos (plus tosi moni muu tiedelähde)

        vastaan

        joku roskaa raapusteleva Suoli24-anonyymi

        Kumpaanhan tässä nyt luottaisi... hmm... no eipä ollut vaikea valita.


    • Ajan_kone

      Niin, mitä tekemistä merijäällä olikaan jäätiköiden sulamisen tai merenpinnan nousemisen kanssa?

    • taisteluabiturienz

      nosto nosto ratiritihelle

      • superfuture2000

        Joo, nyt kannattaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10798
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      154
      5471
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      50
      5342
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4316
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      110
      4215
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3787
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3781
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      75
      3044
    Aihe