Onko maailmanluokan suomalaisia pikajuoksijoita kasvamassa junioreista tai voisiko jostain jo täysi-ikäisestä vielä kehittyä sellaista?
Suomalaiset pikajuoksijat
3
519
Vastaukset
- 918
Markus Pöyhönen ehkä?
- tsemppia
Viivi Lehikoinen. Todella lupaava juoksija.
Miksikö?
* Nuorten EM-kulta 400m aidoissa 2016 kesältä nyt viimeisempänä isompana saavutuksena.
* Suomen kärkijuoksijoita 400m aitajuoksussa.
* 18-vuotiaiden maailman ranking neljäs 400m aidoissa.
* Hallissa 300m aidoissa huikea parannus ennätykseen 2016 talvella.
* 60m aitojen halliennätys 8,42 tosin kyllä 8cm matalammilla aidoilla, kuin mitä aikuisten sarjassa.
* 100m aitojen ennätys 2015 kesältä 13,54 sekin myös matalemmilla aidoilla.
* Hänellä on valmentaja, joka tietää mitä tekee.
Ei ehkä vielä tulevana kesänä, mutta 2018 kesällä voi olla Viivin kehityksen jatkuessa tilanne se, että arvokisoissa Suomea edustas naisten 100m aidoissa Jussi Ihamäen valmennuskolmikko Neziri, Harala ja Lehikoinen.
2018 meillä on Suomessa alle 20v MM-kisat, joita kyllä Viivin osalta odotan mirlenkiinnolla millaiseen tulokseen hän silloin pystyy. Tämän hetken nuorten maailman rankingin neljäs tila lupaa siihen todella hyvää.
Tätä listaahan voisi vielä jatkaa toki....- lisää.tsemppiä
...no jatka toki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688412Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195790Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2524736Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli504580Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614085Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603910SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673712- 901678
- 901138
- 42827