Morjens... kaikki tietävät... sellainen huhu on työntekijöiden keskuudessa liikkeellä että Havatorilla on tehty uudelleen järjestelyjä. Jussi Yli-Niemi ei ole enää koko Havator Groupin Toimitusjohtaja... On kuulemani mukaan ALENNETTU :). On otettu puolet valtaa pois ja alennettu Havator suomen maajohtajaksi. UUsi johtaja on rahoitusyhtiö Capmanista otettu??? Onko totta... Kuka tietää? Ei savua ilman tulta? :)
Havator... Onko totta Jussi Yli-Niemi on alennettu
36
6572
Vastaukset
- MiksiKysyt
Miksi kiinnostaa?
- Tapa.järvi
Oon lähettämässä joulukortteja ja hyvä niissä olla oikeat tittelit. Se antaa lähettäjästäkin sellaisen kuvan, että seuraa yhteistyökumppanin asioita ja on kiinnostunut kehityksestä yleensäkin.
Miksi kiinnostaa? - hölmö kysymys somessa! - hölmöäkysyäsomessa
Tapa.järvi kirjoitti:
Oon lähettämässä joulukortteja ja hyvä niissä olla oikeat tittelit. Se antaa lähettäjästäkin sellaisen kuvan, että seuraa yhteistyökumppanin asioita ja on kiinnostunut kehityksestä yleensäkin.
Miksi kiinnostaa? - hölmö kysymys somessa!Tollohan sinä oot!
Lähettellä nyt onnittelukortteja luottaen siihen mitä jossakin suoli24 sivulla höpötetään.
Mutta anna toki mennä vaan, kysele samalla muidenkin tittelit niin eiköhän niillekin täältä jonkinlainen titteli arvota... - perehdyppä.itte
hOJo.HOjo kirjoitti:
veli (sisar?) hyvä - perehdy aiheeseen:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sarkasmi"...Ilman tietoa sanojan todellisista mielipiteistä sarkasmi voidaan erehdyksessä käsittää vilpittömänä mielipiteenä..."
- propo
Kieltolain aikasella pirtukaupalla v.1919-1932 Hanrirova perusti firmansa.Näin on Suomen Torinossa eli Torniossa aina puhuttu.
- AinaRiskiäLöytyy
"Kieltolain aikasella pirtukaupalla..."
Hanhirovasta (-rovista) en tiedä. Mutta sen tiedän, että valtioiden rajanpintaan liittyvistä touhuista, jotka eivät aina niin lakia kestäneet, ovat monet pojat, suvutkin tehneet hyvät rahat. On joitakin sukuja, jotka ovat saaneet rahat pidettyä - jopa kasvatettua. Mutta useammat ovat reilusti ryypänneet ja hummanneet.
Jospa (tähän en kyllä itse usko) nämä siemenrahat BC:iin sitten olisivat tulleet joppauksesta, romulaivasta tai muusta semmosesta, niin nythän nuo rahat sitten alkavat hyödyttään meitä kaikkia?
Itsellä ei tippakaan kade tai tuomitseva mieli näiden "tummapartojen" touhuista. Mutta se on paha juttu, kun näillä huumekuljetuksilla nyt jotkut lyö rahoiksi. Siinä on kärsijöinä huumeiden käyttäjät, joita aina tulee lisää aineiden helpon saatavuuden myötä. Ja lisäksi uhrit ovat pääsääntöisesti hyvin nuoria. - dementikot
^¨ Kieltolain aikaisella pirtukaupalla ¨ Firman perustaja on noihin aikoihin vasta syntynyt tuskinpa on alkanut heti joppariksi . Kannattaisi ensin asioista ottaa selvää paremmin ennenkuin höpisee tyhjää paskaa. Kaikenlaisia satusetiä se leipä elättää. Kannattaako edes kirjoitella jos ei tiedä koska kieltolaki on ollut
- toimintaa2
Jopa se kateus taas rehottaa. Nostan hattua Hanhirovan Erkille ja korkealle,siinä on mies joka tuo vaurautta torniolaisille.Tehkää itsekkin jotain jos pystytte,kateellisia kitisijöitä aina löytyy tsemppiä Erkille.
- Härdelliä
Hanhirovan Erkki alennettu Havator Ruotsin puolen maajohtajaksi. Eli fifty sixty vai miten se meni? Eli kyllä se taitaa pitää paikkaansa. Jotain härdelliä siellä on pakko olla menossa. Eihän niitä kummankaan naamatauluja enää näy lehdissä. :(. Toivotaan kumminkin että menee hyvin ja työpaikat säilyy. Kaikkien etu.
- KaukanaOletteKäytännöstä
"Erkki alennettu Havator Ruotsin puolen maajohtajaksi"
Erkki poika oiva tässä täytti tasavuosia, moni siinä vaiheessa jo eläköityy - varsinkin kun käpyjä löytyy. Mutta Erkki tuli toisella uutisella esiin, osti tontin (kimpassa kylläkin) tuosta Gränssenin naapurista. Taitaa siinäkin touhua riittää, vaikka ei muuta kuin katseella seuraisi?
Jotenkin kai Havatorinkin jatkuvuus pitää hoidella? - ItseItseäänKomentaen
"Hanhirovan Erkki alennettu Havator Ruotsin puolen maajohtajaksi."
Erkki teki saman tempun kuin aikanoinaan tehtiin armeijan ensimmäisissä marssiharjoituksissa. Silloin kapiainen opetti ensin itse itseään komentaen, ja joukot seurasi kuinka sujuu. Nyt Erkki "alensi" itse itsensä maajohtajaksi ja kansa seuraa, että vai noin se menee ...
- Kyllänousee
Toivottavasti tämä tieto ei tule koskaan julki. On niin vajaälyistä udella toisten asioista. Hanhirovalle menestystä kaikessa mitä teetkin. Minä en asiasta tiedä enkä halua tietää.
- TosiAsiallinenKaveri
"On niin vajaälyistä"
Mikä tää vajaäly-juttu oikein on?
Älyä vajassa, missä vajassa - venevajassa?
"en asiasta tiedä enkä halua tietää."
Hyvää yötä!
- juorutonjuoruja
Kyllä ne on Firman sisäisiä asioita turha on kauppakeskus ja kylän juoru akkamiesten pohtia näin vaikeita asioita. Mutta sehän vanha sanonta sanoo että joutilas koira se munasakki nuolee . Hyvää jatkoa HAVATOR
- Moilaset
Miten tämä näin kietoitui kysyjän kysymys oli Yli-Niemestä siitä Jussista. Joka lähti Outokummusta. Erkki on ihan mainio kun tekee töitä ja luo työpaikkoja.
- EiKunEteenpäin
"Kyllä ne on Firman sisäisiä asioita.."
No tämä se vasta puppua on. Kuka siivoo konttorin tai kuka hoitaa kirjanpidon - ne ovat niitä juttuja, jotka voidaan sisäisiksi luokitella. Kyllä toimitusjohtaja, maajohtaja(t) ja muut toimihenkilöt, jotka jatkuvasti yhteydessä asiakkaisiin tai ulkomaailmaan yleensä, ovat ihan muuta kuin "sisäisiä asioita".
Ulkopuolisena veikkaan, että Havator on paisunut/paisumassa sen verran isoksi, että järjestelivät vakansseja. Hankkivat ulkopuolelta yhden raatajan lisää ja miehittävät muut johtopaikat vahvuustekijöiden mukaan. Ehkä tämän uuden kaverin myötä saatiin sellaista osaamista, josta on ollut tarve?
Havator alkaa kohta olla iskukunnossa. Veikkaan, että perästä kuuluu. - tappiot
https://www.finder.fi/Rakennuskonevuokraamoja/Havator Group Oy/Tornio/yhteystiedot/1537535
pahasti on ainakin Groupp tuottanut tappiota.- finderinlukija
tuo on vaan hallinnon tappiot....Havator kokonaisuudessaan löytyy palvelusta myös, henkilömäärä enemmän kuin 8 !
- Joskussitten
finderinlukija kirjoitti:
tuo on vaan hallinnon tappiot....Havator kokonaisuudessaan löytyy palvelusta myös, henkilömäärä enemmän kuin 8 !
No sitten se varmaan siitä johtuu uudelleen organisointi, aivan liian kallis ja vissin aika tyhmä jos ja kun saa firman tuohon kuntoon. Outokummulakin on kuulema ollut tosi huonot välit sielläkin ihmisten kans. olisi saanut kenkää jos ei olisi tajunut lähteä. Todella huonoa itsetuntoa omaava henkilö. mutta nyt jos se on kerta alennettu niin varmaankin on saanut ansionsa mukaan. Eihän ihmisiä muuten alenneta jos on hyvä uraputki. nousee ja jatkuu jatkumistaan mutta nyt taisi käydä köpelösti ja ylimielisyys sai suuren kolauksen.
- SuuriKolaus
"..liian kallis..aika tyhmä..tosi huonot välit..olisi saanut kenkää..huonoa itsetuntoa omaava..on kerta alennettu.. taisi käydä köpelösti..sai suuren kolauksen"
Kyllä tässä kommentoinnissa on sellaista yritystoiminnan ja -talouden tuntemusta ja näkemystä, ettei vähemmässäkään määrin tule mieleen, että kirjoittajalla olisi jotain henkilökohtaista ko. henkilön suhteen.
Mitä tulee noihin tappioihin tilinpäätöksessä, niin pitäisi tietää enemmän - joskus tuollaiset ovat verosuunnitelua. Elleivät ole sitä, niin pitäisi tietää mistä aiheutuneet. Muuten juttu solahtaa tuolle lainaamani kirjoittajan tasolle - eli apukoulutasolle. - Sähinää
"Todella huonoa itsetuntoa omaava henkilö. mutta nyt jos se on kerta alennettu niin varmaankin on saanut ansionsa mukaan."
Satavarma jonkun naisen vuodatus, kissatappelu-metodilla hyökätään. Jollain daamilla jäänyt nyt jotain hampaankoloon tai johonkin muuhun koloon. - Keinutaanyhdessä
SuuriKolaus kirjoitti:
"..liian kallis..aika tyhmä..tosi huonot välit..olisi saanut kenkää..huonoa itsetuntoa omaava..on kerta alennettu.. taisi käydä köpelösti..sai suuren kolauksen"
Kyllä tässä kommentoinnissa on sellaista yritystoiminnan ja -talouden tuntemusta ja näkemystä, ettei vähemmässäkään määrin tule mieleen, että kirjoittajalla olisi jotain henkilökohtaista ko. henkilön suhteen.
Mitä tulee noihin tappioihin tilinpäätöksessä, niin pitäisi tietää enemmän - joskus tuollaiset ovat verosuunnitelua. Elleivät ole sitä, niin pitäisi tietää mistä aiheutuneet. Muuten juttu solahtaa tuolle lainaamani kirjoittajan tasolle - eli apukoulutasolle.niin keinuttelustako puhut, no sitten se varmaan niin on. Rikas voi leikkiä köyhää ja rikasta mutta köyhä ei voi leikkiä rikasta.
- grillaushommissa
Kuka tietää pitikö paikkaansa! Viiminen tito työntekijöiden suusta on että on pudotettu jakkaralta alemmas ja savustus ja grillaus on aloitettu
- Yli-mieli
Onko uusi tj tiedossa? Outoa että annetaan huhujen velloa, vai onko tilanne niin päällä yhteisösakon kanssa?
- Ervastiröö
aaöööö
- Savuhälvenee
Kyllä se "savu" oli tosi. Ei ole enää töissä Havatorilla.
- Yli-mieli
Jussi ei enää ole Havatorilla. Kaikkea hyvää ja onnea uusiin haasteisiin.
- AsentajaEki
Minkälainen mies Jussi oli Havatorilla?
- Anonyymi
AsentajaEki kirjoitti:
Minkälainen mies Jussi oli Havatorilla?
Sai ainakin potkut Kymppi Goupista
- Anonyymi
AsentajaEki kirjoitti:
Minkälainen mies Jussi oli Havatorilla?
Jussi ei pitänyt työntekijää ihmisenä... yli-mieli...osteli kaikkea tuottamatonta... uusi toimari joutui heti myyntitalkoisiin
- Anonyymi
Juoruämmä taas vauhdissa !
- Anonyymi
ja työnjohto aivan surkeaa, eivät osaa mitään nostureista.
t. Risto
- Anonyymi
Aikoinaan oli Havator - Kivi Oy murskasi isija kalliota. Oli uutta poravaunua ja huippukalustoa.
- Anonyymi
Nykyään jäljellä pelkkä tuhnu!
- Anonyymi
Havator harjoittelijoille, ammattimiehet on muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236935Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61827Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14746- 43723