Ihmisen suuret rakennusurakat

sunittelija

Ihminen on aikaan saanut esim. Kiinan muurin jonka koko on valtava, miksi ei ihminen rakenna maapallon viereen toista kuuta jonne voisi matkustaa parissa kolmessa päivässä, eikä sen kuun tarvitsisi olla yhtä iso kuin mitä nyt on kuu taivaalla, pienempikin riittäisi koska se lähempänä näyttäisi helposti yhtä suurelle tai jopa suuremmalle, sinne voisi rakentaa ydinvoimalan ja tekokuun ympärille voisi ripustaa jouluvaloja niin paljon että se valaisisi puolet maapallosta.

Tekokuu ei tarvitsisi olla umpinainen vaan onttokin se voisi olla kun rakennetaan siitä tarpeeksi vahva. Ydinvoimalan voisi rakentaa sinne onton tekokuun sisäpuolelle.

4

109

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Raha
      2. 3. 4. 5. raha
      1. Ei ole nappulaa tarpeeksi edes 100m palloon avaruudessa.
      2. Pienikin paine rikkoisi moisen rakenteen saati isomman. Raha ei riitä lujaan
      3. Reaktoria ei saada avaruuteen liian painava. Ei riitä raha lähettää sinne edes osina
      4. 100m Pallo ei valaise mitään. Eikä raha riittäisi isompaan, kun ei riitä siihenkän.
      5. Ei ole diktatuuria joka voisi määrätä tuon työn tehtäväksi palkatta. Rahalla ei saa kun se ei riitä. Eikä saa sijoitustaan takaisin. hyödytön!

      • Juuri näin. En sitä paitsi nää mitään järkevää syytä tämmöiselle. Tuommoinen projekti on jo lähtökohtaisesti niin järjettömän epärealistinen käytännön näkökulmasta katsottuna. Ei tarvitse edes miettiä sen monumentaalisia kustannuksia, koska toteutus on vielä niin lähellä mahdotonta.


    • tämmöinen-tapaus

      Valaistusta varten riittäisi satelliitti jonka heijastimena maahan olisi valtava foliopäällystetty kiekko. Yötaivaalla se heijastaisi meille auringonvaloa sata kertaa kuunvaloa voimakkaammin.

      • heijastimet

        Pohjoisen Murmanskin valaisemista pitkänä ja pimeänä vuodenaikana avaruuteen sijoitettavalla valtavalla heijastimella suunniteltiin, ja v. 1999 venäläiset kosmonautit yrittivät asettaa Maan kiertoradalle koekappaleeksi tarkoitetun pienemmän heijastimen, mutta se viottui jo avautuessaan.
        Ilmaston lämpenemisen pysäyttämiseksi on ehdotettu myös vastakkaiseen suuntaan heijastavia heijastimia joilla blokattaisiin 1% Maahan tulevasta auringonvalosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1138
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      885
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 44
      575
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe