Ville-huuhaa-Niinistö

pukee itsensä tieteen (vale)kaapuun ja sättii perussuomalaisten vaatimusta tuulivoiman terveysvaikutusten selvittämiseksi "huuhaaksi".
"Tämä ei ole asiantuntijatiedon mukaista vaan perussuomalaisten työmiehen Matti Putkosen politiikan seurausta" sanoo Niinistö ja polkee jalkaa.

http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/niinisto-tuulivoiman-terveysvaikutusten-ylimaaraisesta-arvioinnista-huuhaata/6184660

Ei voi muuta sanoa kuin että onpa jätkällä otsaa olla ylimielinen ihmisten terveyshuolien suhteen. Lisäksi hän vielä väittää "asiantuntijoiden" suosittelevan tuulivoiman lisäämistä. Siis kuka suosittelee? Ei ainakaan kukaan terveysviramomainen kuten THL suosittele, he vain toistelevat, ettei ole näyttöä tuulivoimaloiden terveyshaitoista, mutta eivät tyrmää lisäselvityksiä. Eikä myöskään Suomen kantaverkon ylläpidosta vastaava Fingrid ole missään suositellut tuulivoiman lisäämistä. Sieltä päin on ilmaistu huoli huoltovarmuudesta, kun tuulivoimatuet ovat sekoittaneet sähkömarkkinat ja pakottaneet sulkemaan hiilivoimaloita ja johtaneet massiiviseen sähköntuonnin tarpeeseen. Fingridiltä on nimenomaan sanottu, että jos Suomesta katkeavat sähköt, on se poliitikkojen vika. Ainoat "asiantuntijat", jotka suosittelevat tuulivoiman lisäämistä ovat agw-ilmastoaktivismin sokaisemat klimatologit ja toisin kuin toistuvasti väitetään, ei tutkijoiden piirissä ole mitään "konsensusta" siitä, että ihmisen toiminta aiheuttaisi globaalia lämpenemistä.

Eikä MTV:n uutistoimitustakaan voi kehua laatujournalismista. Näin MTV:
"Puoluevirkailija Putkonen sanoi lokakuussa, että tuulivoiman synnyttämät infraäänet johtaisivat lepakoiden räjähtämiseen. Asiantuntija kumosi sittemmin väitteen." Todellisuudessa Putkonen sanoi lepakoiden - tarkemmin sanottuna niiden sisuskalujen - räjähtävän tuulivoimaloiden lapojen lähellä. Ja todellisuudessa myöskään kukaan asiantuntija ei ole voinut väitettä kumota, koska se perustuu tutkimustietoon, joka on julkaistu tieteellisessä lehdessä jo vuosia sitten.
1761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No tuollaista paskasakkiahan nuo kaikki vihreät ovat.
Helvetin helppoa ääliöidä toisten rahoilla.

Äänestä

Tuulivoimavastaisuutensa sokaisemana Putkonen tosiaan taisi sanoa tuulivoimaloiden lapojen infraäänien räjäyttelevän lepakoita.

Tuohan on huuhaata.

Tuulivoimaloiden turvallisuusselvitys toki lie paikallaan, kun siitä vaarallisuudesta on niin paljon jauhettu, mutta Putkosen väärinymmärrysten kaltaiset yliampuvat jutut voidaan toki karsia pois jo päältä.

Äänestä
  • Mikä väärinymmärrys? Ei ole kyse mistään "Putkosen väärinymmärryksestä", vaan valtamedian (joka toistelee propagandistista slogania "totuudenjälkeisestä maailmasta /ajasta") jauhamasta valheellisesta kertomuksesta, että ps:n Putkonen sanoi lepakoiden räjähtävän, mutta "asiantuntija" kumosi väitteen.

    Mikähän tässä on huuhaata? Barotrauma on paineenvaihtelusta aiheutuva todellinen ilmiö, joka räjäyttää lepakoiden keuhkojen verisuonet.

    Se, mikä on yliampuvaa, on nimenomaan valtamedian takertuminen noihin räjähtäviin lepakoihin. Seikka, jota Putkonen itse ei millään tavalla korostanut. Tällä takertumisella yritetään diskreditoida Putkosta ja vähätellä todellista ongelmaa, joka siis on tuulivoimaloiden potentiaaliset terveyshaitat ihmisille.

    Äänestä

  • PierreReview_ kirjoitti:

    Mikä väärinymmärrys? Ei ole kyse mistään "Putkosen väärinymmärryksestä", vaan valtamedian (joka toistelee propagandistista slogania "totuudenjälkeisestä maailmasta /ajasta") jauhamasta valheellisesta kertomuksesta, että ps:n Putkonen sanoi lepakoiden räjähtävän, mutta "asiantuntija" kumosi väitteen.

    Mikähän tässä on huuhaata? Barotrauma on paineenvaihtelusta aiheutuva todellinen ilmiö, joka räjäyttää lepakoiden keuhkojen verisuonet.

    Se, mikä on yliampuvaa, on nimenomaan valtamedian takertuminen noihin räjähtäviin lepakoihin. Seikka, jota Putkonen itse ei millään tavalla korostanut. Tällä takertumisella yritetään diskreditoida Putkosta ja vähätellä todellista ongelmaa, joka siis on tuulivoimaloiden potentiaaliset terveyshaitat ihmisille.

    Niin. Infraääni ei siis tappanut lepakoita. Tätä et tule uskomaan, enkä sille voi mitään.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Niin. Infraääni ei siis tappanut lepakoita. Tätä et tule uskomaan, enkä sille voi mitään.

    Kukas väitti, että infraääni tappoi lepakot?

    Kolli jatkaa samaa sontaa tuulivoimalobbaajien kanssa.

    Mutta mitä muutakaan voimme odottaa wikipediainsinööriltä, joka on jo täysin irtautunut todellisesta tieteestä ja on parhaimmillaan väitellessään kuualieneista.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Niin. Infraääni ei siis tappanut lepakoita. Tätä et tule uskomaan, enkä sille voi mitään.

    Joillekin tuntuu ottavan koville se, että Putkonen (heidän mielikuvituksessaan "tuo tyhmä persu, joka meni ja uskoi netistä löytämäänsä huuhaahan") oli oikeassa.

    Totuus siis on, että tuulivoimaloiden lapojen aiheuttama paineenvaihtelu tappoi lepakot. Onko kyseesä infraääni vai paineenvaihtelu, on lähinnä pilkun n*ssimista. Joten Kollimaattori, olepa hyvä ja kerro ensinnäkin, missä kohdassa paineenvaihtelu muuttuu infraääneksi ja toiseksi esiintyykö ilma-nimisessä kaasuseoksessa infraääntä (tai mitään muutakaan ääntä), joka ei ole paineenvaihtelua.

    Äänestä

Liito-oravien jätöksien avulla Niinistö ja kumppanit voivat estää monenlaisia hankkeita, vaikka ne oravat eivät todellisuudessa ole läheskään niin harvinaisia tai uhanalaisia kuin EU-lobbauksen aikoihin väitettiin.

Sitten ollaan heti rääkymässä, jos joku uskaltaa epäillä tuulivoiman aiheuttavan terveyshaittoja. Tuulivoiman lisääminen ja keinotekoinen tukeminen aiheutttavat vakavia terveyshaittoja sitten, kun tyynellä pakkaskelillä Suomesta loppuu sähkö.

Äänestä

Denialistille on kova paikka myöntää, että Putkosen mielestä barotrauma ja infraäänen aiheuttama vamma ovat sama asia.

Eivät ole.

"Onko kyseesä infraääni vai paineenvaihtelu, on lähinnä pilkun n*ssimista."

Ei tuollaisia älykääpiöitä oikeasti voi olla olemassa, jotka silti osaisivat vielä kirjoittaa jokseenkin ymmärrettävästi. Pierre nyt ei ole edes denialisti, vaan pelkkä trolli.

Äänestä
  • Pilkkuja nussimalla yrität kolli näyttää fiksummalta kuin olet. Ei se, että haukut toisia älykääpiöiksi muuta sitä tosiasiaa, että tuulivoimalat tappavat lepakoita piste.

    Äänestä

  • jäätävääkeliä kirjoitti:

    Pilkkuja nussimalla yrität kolli näyttää fiksummalta kuin olet. Ei se, että haukut toisia älykääpiöiksi muuta sitä tosiasiaa, että tuulivoimalat tappavat lepakoita piste.

    Putkonenhan väitteellään yritti kuolleilla lepakoilla uskotella tuulivoimaloista aiheutuvan terveyshaittaa ihmisillekin, mutta kun tiede tunnistaa infraäänen ja barotrauman eron, niin eipä mennyt läpi.

    Äänestä

  • Putkosella on agenda, jonka mukaan tuulivoimalat aiheuttavat terveyshaittoja ihmiselle. Eipä siinä sinänsä mitään, mutta mopo lähti häneltä käsistä hänen yrittäessään väittää lepakoiden saamien kuolettavien painevammojen aiheutuneen samoista syistä kuin väitetyt terveyshaitat ihmisille, eli infraäänistä.

    Tätä möläytystä persut nyt yrittävät huutaa olemattomaksi.

    Äänestä

  • Enpä usko Putkosen olevan alarmistin.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Enpä usko Putkosen olevan alarmistin.

    Oletko ylentänyt itsesi jo Putkoseksi?
    Älä nyt liikoja itsestäsi kuvittele.

    Äänestä

Populisti vailla vertaa, oppositio oikea paikka.

Äänestä
  • Mikä on ongelmasi? Niinistöhän on oppositiossa.

    Äänestä

Muutama lainaus YLY uutisista:
Putkonen.
"Teimme kolmen kohdan tavoiteohjelman, jolla ensimmäisessä vaiheessa oli saada tuulivoiman jo nyt aiheuttamat sairastumiset ja terveysoirehtimiset mahdollisemman laajalle kansalaisten sekä päättäjien tietoisuuteen."

Ja lisää: "Putkonen ei vaadi selvitykseltä muuta kuin sen, että se riidattomasti osoittaa tuulivoiman ihmisten oireiden syyksi. "

Ja sitten haastattelijaa ja Putkosta: "Mutta siis lähtökohta on se, että sinä pidät selvänä, että se tulee tuulivoimasta se oireilu?
– Kyllä. Syy-yhteys on hyvin olennainen siinä. Ei tuhannet ihmiset voi olla luulotautisia, sanoo Putkonen."

Putkonen siis tietää tuulivoimaloiden aiheuttavan terveyshaittoja ennen kuin on tutkittukaan ja tutimuksia pitää jatkaa niin kauan, että tuulivoima voidaan osoittaa riidattomasti syylliseksi.
Voi tulla ikuisuusprojekti siitä tutkimuksesta. Lähtökohta on yhtä tieteellinen kuin marksilaisessa realismissa. Tutkimusten tulos on Putkosella jo ennakkoon tiedossa ja ennen ei lopeteta, ennen kuin siihen tulokeen päästään.

Vittu mikä huuhari. Ja ison puolueen johtoryhmässä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PierreReview_ kirjoitti:

pukee itsensä tieteen (vale)kaapuun ja sättii perussuomalaisten vaatimusta tuulivoiman terveysvaikutusten selvittämiseksi "huuhaaksi".
"Tämä ei ole asiantuntijatiedon mukaista vaan perussuomalaisten työmiehen Matti Putkosen politiikan seurausta" sanoo Niinistö ja polkee jalkaa.

http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/niinisto-tuulivoiman-terveysvaikutusten-ylimaaraisesta-arvioinnista-huuhaata/6184660

Ei voi muuta sanoa kuin että onpa jätkällä otsaa olla ylimielinen ihmisten terveyshuolien suhteen. Lisäksi hän vielä väittää "asiantuntijoiden" suosittelevan tuulivoiman lisäämistä. Siis kuka suosittelee? Ei ainakaan kukaan terveysviramomainen kuten THL suosittele, he vain toistelevat, ettei ole näyttöä tuulivoimaloiden terveyshaitoista, mutta eivät tyrmää lisäselvityksiä. Eikä myöskään Suomen kantaverkon ylläpidosta vastaava Fingrid ole missään suositellut tuulivoiman lisäämistä. Sieltä päin on ilmaistu huoli huoltovarmuudesta, kun tuulivoimatuet ovat sekoittaneet sähkömarkkinat ja pakottaneet sulkemaan hiilivoimaloita ja johtaneet massiiviseen sähköntuonnin tarpeeseen. Fingridiltä on nimenomaan sanottu, että jos Suomesta katkeavat sähköt, on se poliitikkojen vika. Ainoat "asiantuntijat", jotka suosittelevat tuulivoiman lisäämistä ovat agw-ilmastoaktivismin sokaisemat klimatologit ja toisin kuin toistuvasti väitetään, ei tutkijoiden piirissä ole mitään "konsensusta" siitä, että ihmisen toiminta aiheuttaisi globaalia lämpenemistä.

Eikä MTV:n uutistoimitustakaan voi kehua laatujournalismista. Näin MTV:
"Puoluevirkailija Putkonen sanoi lokakuussa, että tuulivoiman synnyttämät infraäänet johtaisivat lepakoiden räjähtämiseen. Asiantuntija kumosi sittemmin väitteen." Todellisuudessa Putkonen sanoi lepakoiden - tarkemmin sanottuna niiden sisuskalujen - räjähtävän tuulivoimaloiden lapojen lähellä. Ja todellisuudessa myöskään kukaan asiantuntija ei ole voinut väitettä kumota, koska se perustuu tutkimustietoon, joka on julkaistu tieteellisessä lehdessä jo vuosia sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu