Järkijäässä

Liikavaikea

Alla olevassa osoitteessa on hätäisille testi. Kolmas kysymys on aika kryptinen. Miten matemaatikko päätyisi tähän vastaukseen.

http://www.msn.com/fi-fi/lifestyle/koti-ja-vapaa-aika/maailman-lyhin-älykkyystesti-–-selvitä-älykkyytesi-kolmella-kysymyksellä/ar-AAk9Y10?li=AA2G2gT&srcref=rss

3. Järvi on täynnä lumpeenlehtiä. Joka päivä lumpeiden peittämä alue kaksinkertaistuu. Jos lumpeet täyttävät koko järven 48 päivässä, kuinka kauan kestää, että järvi on peittynyt puolilleen?

Jos ensimmäinen lause otetaan huomioon, oikea vastaus voisi löytyä kvanttifysiikasta. Jos tarjottu oikea vastaus on oikeasti oikea, miten tähän voidaan päätyä?

13

4726

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikavaikea2

      Siis jos eka lause unohdetaan, vastaus on aivan looginen mutta siihen johtava päättelyketju ei.

    • villiarvaus

      Ööh... olisikohan 47 päivässä.

      • 47päivää

        47.


    • slumme

      A=Ao*2^48
      ½A=Ao*2^x

      =>½Ao*2^48=Ao*2^x

      2^47=2^x
      x=47

    • slumme

      3. Järvi on täynnä lumpeenlehtiä. Joka päivä lumpeiden peittämä alue kaksinkertaistuu. Jos lumpeet täyttävät koko järven 48 päivässä, kuinka kauan kestää, että järvi on peittynyt puolilleen?

      Tuossa on menneet lumpeet ja lumpeenlehdet sekaisin. Pitäisi olla:

      3. Järvi on täynnä lumpeita. Joka päivä lumpeenlehtien peittämä alue kaksinkertaistuu. Jos lumpeenlehdet täyttävät koko järven 48 päivässä, kuinka kauan kestää, että järvi on peittynyt puolilleen?

      Tuo vastaus on aika selvä: Jos lampi on ollut eilen puolillaan lumpeenlehtiä ja niiden ala joka päivä kaksinkertaistuu, niin kyllä se tänään täynnä on.

    • nimimerkki.toinen

      Lumpeenlehdet ovat pyöreitä. Jotta ne peittäisivät pinnan, niin niiden täytyy mennä päällekkäin.
      Jos ne peittävät pinnan täydellisesti 48 päivässä, niin kyllä ne peittävät päivää aikaisemmin reilusti yli puolet pinnasta.

    • jlumme

      (½*¶)*puolet. Mutta mitä sitten ? Kyllä siihen sittenkin seuraava päivä vaaditaan, jotta lampi täyteen tulee. Ja ihan koko päivä, jotta kaikki lumpeenlehtien välit tulee tilkittyä niillä limittäisillä lehdillä. Niiden pinta-alahan kasvaa nääs säteen suunnassa.

    • nimimerkki.toinen

      Sitä ei kysytty, milloin lampi on täynnä. Se tiedetään ennestään.

      Jos ympyränmuotoisilla lehdillä peittää pinnan, niin peitto on täyttä peittoa edeltävänä päivänä reilusti enemmän kuin 50%. Neliönmuotoisilla lehdillä tilanne olisi tietysti toinen. Piirrä vaikka kuva paperille, jos et muuten hoksaa.

      • jlumme

        Ei minulla tässä mitään hoksaamista ole.
        Jos lampi on tänään tasan täynnä niin kuin tehtävässä sanotaan, niin lumpeenlehtien on tietysti oltava limittäin.
        Siitä kun ne lehdet edelliseen päivään palatessa säteen suunnassa pienenevät, niin limittäisyys poistuu ja lehdet peittävät lammesta noin 78%.
        Mutta jos lehdet peittävät eilen ehtoolla 78 % lammen pinnasta, niin jollain kohtaa eilisen aikana lehdet ovat peittäneet puolet, ja joskus eilen aamulla alle puolet. Satavarmasti eilen illalla yli puolet lammesta on kuitenkin ollut ollut täynnä lehtiä, ja yhtä satavarmasti jollain kohtaa eilisen aikana lampi on ollut tasan puoliksi täynnä.


      • Kummissaan

        Voi dziisus, kun näitä pikkunäppäriä viisastelijoita riittää, oli tehtävä ihan mikä tahansa! Eikö ihminen pysty pätemään hieman fiksummissakin jutuissa?


      • etkö.ole.huomannut
        Kummissaan kirjoitti:

        Voi dziisus, kun näitä pikkunäppäriä viisastelijoita riittää, oli tehtävä ihan mikä tahansa! Eikö ihminen pysty pätemään hieman fiksummissakin jutuissa?

        "Eikö ihminen pysty pätemään hieman fiksummissakin jutuissa?"

        Kyllä ne valitettavasti pystyy...


      • Kummissaan
        etkö.ole.huomannut kirjoitti:

        "Eikö ihminen pysty pätemään hieman fiksummissakin jutuissa?"

        Kyllä ne valitettavasti pystyy...

        Mutta sitä pystymistä ei vain huomaa suomi24-palstoilla...


      • etkö.ole.huomannut
        Kummissaan kirjoitti:

        Mutta sitä pystymistä ei vain huomaa suomi24-palstoilla...

        Valitettavasti se halu päteä näkyy siellä, missä se saa enemmän vahinkoa aikaan kuin Suomi 24 palstoilla...

        Talvivaara, Nokia, valtion budjetti, polkupyöräilijää koskevat suojatiesäännöt, lastensuojelu, pienhiukkaspäästöt, ilmastonmuutos, pakolaiskriisi, ISIS,...

        Haluatko varmasti kuulla lisää? Maailma olisi paljon parempi paikka, jos edes suurin osa yrittäisi päteä vain S24:n kaltaisissa paikoissa eikä missään muualla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1066
    2. 64
      1042
    3. 93
      827
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe