Onko liian myöhäistä aloittaa?

Haaveenatennis

Hei, olen 18 vuotias mies joka haaveilee uudesta harrastuksesta, olen jo pitkään halunnut aloittaa tenniksen pelaamisen seurassa ja haluaisin yltää ihan kunnon kilpatasolle saakka, mutta pelkään ettei se ole mahdollista? Urheilutaustaa löytyy paljon ja olen harrastanut muun muassa 9 vuotta jääkiekkoa. Olen käynyt parina viime kesänä aika aktiivisesti pelaamassa tennistä ja olen mielestäni ihan hyvä, tai ainakin ylivoimainen kavereitani vastaan. Kertokaapa siis onko teidän mielestä mahdotonta yltää kilpatasolle jos aloittaa 18 vuotiaana pelaamisen? Lisäksi kysyisin onko jollain täällä kokemuksia tatsin aamulehden tenniskoulusta? Kiitos jos viitsitte vastata :)!

4

707

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tennisässä

      Moro, ei ole liian myöhästä alottaa jos motivaatiota ja halua kehittyä riittää. Urheilutausta on suureksi hyödyksi ja tyylin oppii toistojen kautta kun on hyvä valmentaja. Eli kannattaa mennä tenniskurssille ja sitä kautta valmennusryhmiin. Tennistä voi pelata läpi iän eli kovallekkin tasolle Suomessa mahdollisuus päästä, kun vaan treenaa tarpeeksi.

      • Haaveenatennis

        Kiitos motivoivasta vastauksesta! Unohdinkin siis kertoa että olen käynyt 2 päivää kestäneen tenniskurssin. Olenkin tosissani miettinyt ihan kunnon valmennukseen siirtymistä ja ainoa este on se, että kotoani on tunnin automatka lähimpään paikkaan jossa tennistä voisin harrastaa, joten kovin useita ohjattuja treenejä viikossa en voi näin aluksi ottaa :( motivaationi on kuitenkin valtava ja haluaisin olla kentällä jatkuvasti!


    • MuroihinKusija

      Realisti pitää kuitenkin olla. Kun ottaa huomioon että maailman huiput aloittavat harjoittelun pahimmillaan 6 kk ikäisinä (Agassi) ja Suomessakin kansalliset huiput pelaavat tuntikausia päivässä läpi teini-iän, ei 18 vuotiaalla joka ei pääse viikossa harjoitteelmaan enempää kuin 10-vuotiaat valmennettavat päivässä ole mitään mahdollisuuksia päästä kansalliselle huipulle. Hyvä tai erittäin hyvä klubipelaaja ja liigajoukkueen jäseen sinusta voi tulla, ei sen enempää.

    • SMLO

      Ehdottomasti! Tennis on mielestäni yksi harvoista lajeista jota voi pelata ihan vanhukseksi asti, kovallakin tasolla. Suosittelen menemään suoraan valmennukseen, siellä kyllä auttavat sopivan treeniryhmän löytämisessä. Kannattaa ottaa alkuun se 1/krt vko ja sitten käydä vaikka kavereiden kanssa lisäksi pelaamassa. Mielestäni yhden tunnin treenit ovat liian lyhyitä, että jos vain mahdollista niin ota sellainen ryhmä jolla olisi 1.5h treenit viikossa. Sitten vain mahdollisimman nopeasti kisoihin! En tiedä onko suomen kisasysteemi sinulle tuttu, mutta juuri vuoden vaihteessa tuli yksi taso luokka lisää (E-luokka). Kannattaa lukea lisää www.tennisassa.fi. Vain kisaamalla kehittyy kaikista nopeiten. Onhan se aluksi ihan persiistä kun oot jännittynyt, yrität liikaa ja muutenkin ihan pihalla mutta siitä se sitten lähtee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      71
      1118
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      933
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      895
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      860
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      827
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      780
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      643
    13. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      619
    14. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      579
    Aihe