Millaisia ajatuksia Rukan MC herätti?

SEN15

Iltaa urheilun ystävät :)!

Olitteko tyytyväisiä suomalaisten suoritukseen tänään Rukan MC:ssä? Entä mitä mieltä olitte norjalaisten kokonaispanoksesta?

Mielestäni kilpailupäivä oli hieno. Huikeaa, että kahdeksan suomalaismiestä pääsi jatkoon karsinnoista sprintissä, vaikka se karsinta on usein kaikkein vaikein hiihtomatka kestävyysurheilijalle.

Erityisesti Ari Luusua teki tänään mahtavan suorituksen ja näytti muille suomalaismiehille kaapin paikan :)! Hän nousi maajoukkueen ulkopuolelta parhaaksi suomalaismieheksi - arvostan. On hienoa huomata, että Luusuan kova panostus hiihtoon alkaa tuottaa tulosta. Hän teki rohkean päätöksen ottaessan Vähäsöyringin valmentajakseem ja muuttaessaan harjoitusohjelmaansa täysin. 100h nosto harjoitustunneissa yhden vuoden aikana on todella suuri määrä.On kuitenkin järkevää, että hän nosti PK:n määrää ja laski tehoja. Luusua on tehnyt suuria uhrauksia urheilun vuoksi, eikä hänellä ole ollut aikaa paljon muulle (sosiaaliselle elämälle) kuin urheilulle. Toivon todella, että Luusua niittäisi menestystä myös kotikisoissa :).

Naisten puolella Krista esitti hyvää menoa, finaalipaikka on kuitenkin aina todella kova suoritus suomalaiselle sprintissä. Tämä lupaa huomista varten hyvää. Suomalaisilla maajoukkuenaisilla on hyvät mahdollisuudet menestyä huomenna. Toivottavasti näin käy :).

Yhdistetyssä Eero Hirvosen suoritus oli todella huikea! Mahtavaa, että hän on niin nuori ja pärjäsi kokeneiden seurassa noin hyvin. Hirvosella on todella hyvät mahdollisuudet kehittyä aivan maailman huipulle saakka. Toivottavasti hänen kautensa jatkuu yhtä hyvin kuin tämän päivän kilpailukin.


Millaisia suorituksia odotatte huomiselta?

0

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

        Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
        Maailman menoa
        79
        10311
      2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7066
      3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7033
      4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

        Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
        Maailman menoa
        101
        6285
      5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

        Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
        Maailman menoa
        94
        5817
      7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5384
      8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5218
      9. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        60
        5153
      10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5088
      Aihe