Ilmasto se vaan lämpenee edelleen, eli ei ole mitään "kylmenemistä":
https://www.washingtonpost.com/news/capital-weather-gang/wp/2016/12/01/earths-temperature-has-not-plunged-at-record-clip-and-nation-wide-record-cold-not-coming/
Vaikka monet tahot yrittävät edelleenkin jostain aivan käsittämättömästä syystä, tai hölmöinä ehkä hyvinkin näkyvästä syystä, hörhöillä tiedettä vastaan.
https://www.washingtonpost.com/news/capital-weather-gang/wp/2016/12/01/earths-temperature-has-not-plunged-at-record-clip-and-nation-wide-record-cold-not-coming/
Vaikka monet tahot yrittävät edelleenkin jostain aivan käsittämättömästä syystä, tai hölmöinä ehkä hyvinkin näkyvästä syystä, hörhöillä tiedettä vastaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Eilen Seija Paasonen sanoi, että koko joulukuu tulee olemaan Suomessa normaalia kylmempi. Äläkä ala inisemään, että kyse on siinä säästä.
No mutta kun siinä on kyse juurikin säästä. Suomi edustaa alle tuhannesosaa koko maailmasta, eli eipä hetkellinen kylmä sää pienessä Suomessamme kumoa millään tavalla globaalia ilmaston lämpenemistä. Eikä se yhden kuukauden kylmä sää kumoa edes pienen Suomemme ilmaston lämpenemistä, kun viimeisistä 360 kuukaudesta reilusti suurin osa on ollut normaalia lämpimämpiä.
Tuolla hyvää tietoa Suomen ilmaston lämpenemisestä:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Mitä väliä sillä, lämpeneekö se vai ei?
Kyllähän sillä taitaa olla paljonkin väliä ihmiskunnan ja muun maapallomme luonnon hyvinvoinnille.
Onkos se varmaa, että ihmiskunnan kokonaishyvinvointi vähenee lämpenemisen seurauksena?
Yleensä hyvinvointi on parantunut lämpöisinä aikoina.
Niin, sitähän minäkin muistelin. Mielestäni on ihan kivaa, että tulee vähän lämpöisempää.
Ei kun se on alarmistien mielestä kamalaa ja tappaa kaikki.
No lämpeneehän se, kun CO2-päästöt jatkuvat (ja kasvavat) vuodesta toiseen.
Kaikilla on oikeus amerikkalaiseen unelmaan.
Hyvältä näyttää unelmatehtaalla. Lämpeneminen siellä on ainakin jouluun saakka ohi. Ei tarvitse ihan heti pelätä, että varpaat kadulla kastuisi.
http://www.climatedepot.com/2016/11/30/climatologist-dr-roger-pielke-sr-i-cannot-recall-last-time-i-have-seen-such-a-cold-anomaly-forecast-across-almost-entire-usa/
Unelman keskimääräinen päästö on 25 t CO2 vuodessa. Suomalaisen keskim. p on 12 t ja maailman keskiarvo noin 5 t.
Jenkkien päästöt on sosialisoitava.
Päästöjen määräkin varmaan löytyy hohhelin linkkilistoista.
Laita hohheli lisää linkkilistoja. WC-paperia kaivataan.
Miksi häiriköit tätä palstaa edelleenkin loputtomasti noilla idioottimaisilla lapsellisuuksillasi?
Päästöt ja elintaso ovat kuin siiamilaiset kaksoset. Jokaisella on oikeus unelmaan.
Siinähän lämpenee perkele.
Taitaa helvetin ovet olla raollaan.
Sotakin melkein ovella.
Ilmasto on aina heittelehtinyt, mutta vääryys päättyy aina tuhoon.
Jos etelästä lappaa porukkaa pohjoiseen, onhan se selvää, että lämpenee.
Psyykkisesti ja fyysisesti.
Meno on niin holtitonta että joku ilmaston lämpeneminen ei kiinnosta vittujakaan ketään täyspäistä. KAIKKI tietää että OIKEAT AKUUTIT ongelmat on aivan muita, niitä ongelmia saapuu tänne meillekkin päivittäin rajan ylitse. Lämpö alkaa todellakin nousta, kohta ollaan kiehumispisteessä!!!
Ilmaston piti lämmetä, mutta nyt on stadissakin jäätävä kylmyys. Eihän siinä näin pitänyt käydä.
Mielenkiintoista. Onkos jossakin väitetty, että sään normaali vaihtelu lakkaisi tapahtumasta? Laitapa tietoa missä sellainen väite on esitetty niin että muutkin voimme tarkistaa väitteesi.
Ainakin minä olen ymmärtänyt että sää vaihtelee jatkossakin kuten tähän asti mutta keskimääräinen lämpötila pitkältä ajalta katsottuna nousee. Sitähän se ilmasto on määritelmänsä mukaan eli pitkän ajan säätilastojen keskiarvo.
Vuodesta 1850 on viilentynyt 0,2 astetta, joten missä se lämpeneminen oikein luuraa?
huomattiin jo v.2018, jotkut väitti vastaan