Alienien kieli

Idiootti87

Ulkoavaruuden olento, jonka raajat muistuttivat käsivarsia ja jalkoja, saapui Maahan. Laskeuduttuaan pellolle hänen kimppuunsa hyökkäsi maanviljelijä, joka leikkasi yhden hänen jaloistaan poikki polven korkeudelta. Tyytymättömänä saamaansa kohteluun hän lähti paluumatkalle planeetalleen. Matka kestäisi miljoonia vuosia. Kun eksobiologit tutkivat irti leikattua jalkaa, he päättelivät, että se saattoi kuulua ainoastaan ulkoavaruuden olennolle. Maanviljelijä kertoi heille, kuinka hän oli leikannut jalan irti, ja kuvasi olennon suuripäiseksi, kaljuksi, pitkäraajaiseksi ja hidasliikkeiseksi hominidiksi. Tiedemiehet ryhtyivät sitten lähettämään viestejä eri suuntiin kertoakseen olennon kotiplaneetan asukkaille, että heidän lähettiläänsä oli menettänyt jalan. Voitiin lähettää vain kahdenlaisia signaaleja, joina toimivat kaksi eri aallonpituutta. Vaikka tiedemiehet eivät tunteneet olentojen kieltä, he keksivät keinon halutun tiedon lähettämiseksi. Kuvaile tapa lähettää tieto olennon jalan amputoinnista. Huomioi, että viestin vastaanottavat olennot ovat erittäin älykkäitä.

5

2817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohman

      Piirretään maanviljelijän kuvauksen perusteella kuva alienista jalan kanssa ja sitten ilman jalkaa x,y-koordinaatistoon.Kuvat voidaan piirtää karkeasti siten että ne muodostuvat esim. pisteistä, joiden koordinaatit ovat ei-negatiivisia kokonaislukuja.

      Sovitaan että aallonpituus 1 kuvaa x-akselia ja aallonpituus 2 y-akselia. Signaalit lähetetään vaikkapa 5 sekunnin pätkissä. Signaalin olemassaolo merkitsee ykköstä ja puuttuminen nollaa.Kuvien pisteet voidaan esittää binäärilukupareina. Valitaan yhden
      bittijonon pituudeksi niin suuri luku n että kaikki kuvapisteet voidaan ilmaista n:n nollan ja ykkösen avulla. Etunollia käytetään niin että lähetetyn jonon pituus on aina n.
      Kaksi eri jonoa erotetaan toisistaan siten, että ensin lähetetään n:n mittainen bittijono aallonpituudella 1 (x-koordinaatti) ja sitten toinen n:n pituinen bittijono aallonpituudella 2. Näin lähetetään vuorotellen kaikkien pisteiden koordinaatit joista pisteistä nuo 2 kuvaa koostuvat.

      Alienit ovat niin älykkäitä että pian älyävät systeemin ja ssavat kuvat piirrettyä.Kuvat voidaan lähettää monta kertaa. Uuden kuvan aloitusmerkki voisi olla vaikka se, että lähetetään molempia signaaleja yhtä aikaa jonkin ajan ja vasta sitten alkaa tuo pisteiden lähettely signaaleja vuorotellen.

      Onnistuuko vai tuliko minulle jokin ajatusvirhe?

      Ohman

      • Ohman

        P.S. Ja voihan tapahtumasta lähettää vaikka sarjakuvan joka kuvaa selostaa tuon amputaation.

        Ohman


      • Idiootti87

        Tuo on -minun mielestäni- hyvä ja yksinkertainen menetelmä(sarjakuva x ja y akselilla). Pitää olettaa tosin, että alieneilla on silmät. Jos sattuvat olemaan sokeita niin lienee mahdotonta tajuta tuota, koska tuo menetelmä perustuu visuaaliseen havaitsemiseen. Eli sokealle alienille tuo bittijono on varmaankin vain käsittämätöntä sillisalaattia josta ei saa mitään selvää.


      • Tulkinta-ostoslistaksi

        Syntaksista ei voi päätellä semantiikkaa.


    • Tummasilmien kieli.
      Bachmero amrhani ka. Tamarchin na sargaba tarachi. Tacmerin to figtio maratchamara. Amrama kah techamarana. Palche me orata okrani era.
      Belchamaraandera.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      34
      1526
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1117
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1048
    5. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      43
      977
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      914
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      835
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      45
      834
    9. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      825
    10. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      809
    Aihe