Alienien kieli

Idiootti87

Ulkoavaruuden olento, jonka raajat muistuttivat käsivarsia ja jalkoja, saapui Maahan. Laskeuduttuaan pellolle hänen kimppuunsa hyökkäsi maanviljelijä, joka leikkasi yhden hänen jaloistaan poikki polven korkeudelta. Tyytymättömänä saamaansa kohteluun hän lähti paluumatkalle planeetalleen. Matka kestäisi miljoonia vuosia. Kun eksobiologit tutkivat irti leikattua jalkaa, he päättelivät, että se saattoi kuulua ainoastaan ulkoavaruuden olennolle. Maanviljelijä kertoi heille, kuinka hän oli leikannut jalan irti, ja kuvasi olennon suuripäiseksi, kaljuksi, pitkäraajaiseksi ja hidasliikkeiseksi hominidiksi. Tiedemiehet ryhtyivät sitten lähettämään viestejä eri suuntiin kertoakseen olennon kotiplaneetan asukkaille, että heidän lähettiläänsä oli menettänyt jalan. Voitiin lähettää vain kahdenlaisia signaaleja, joina toimivat kaksi eri aallonpituutta. Vaikka tiedemiehet eivät tunteneet olentojen kieltä, he keksivät keinon halutun tiedon lähettämiseksi. Kuvaile tapa lähettää tieto olennon jalan amputoinnista. Huomioi, että viestin vastaanottavat olennot ovat erittäin älykkäitä.

5

2797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohman

      Piirretään maanviljelijän kuvauksen perusteella kuva alienista jalan kanssa ja sitten ilman jalkaa x,y-koordinaatistoon.Kuvat voidaan piirtää karkeasti siten että ne muodostuvat esim. pisteistä, joiden koordinaatit ovat ei-negatiivisia kokonaislukuja.

      Sovitaan että aallonpituus 1 kuvaa x-akselia ja aallonpituus 2 y-akselia. Signaalit lähetetään vaikkapa 5 sekunnin pätkissä. Signaalin olemassaolo merkitsee ykköstä ja puuttuminen nollaa.Kuvien pisteet voidaan esittää binäärilukupareina. Valitaan yhden
      bittijonon pituudeksi niin suuri luku n että kaikki kuvapisteet voidaan ilmaista n:n nollan ja ykkösen avulla. Etunollia käytetään niin että lähetetyn jonon pituus on aina n.
      Kaksi eri jonoa erotetaan toisistaan siten, että ensin lähetetään n:n mittainen bittijono aallonpituudella 1 (x-koordinaatti) ja sitten toinen n:n pituinen bittijono aallonpituudella 2. Näin lähetetään vuorotellen kaikkien pisteiden koordinaatit joista pisteistä nuo 2 kuvaa koostuvat.

      Alienit ovat niin älykkäitä että pian älyävät systeemin ja ssavat kuvat piirrettyä.Kuvat voidaan lähettää monta kertaa. Uuden kuvan aloitusmerkki voisi olla vaikka se, että lähetetään molempia signaaleja yhtä aikaa jonkin ajan ja vasta sitten alkaa tuo pisteiden lähettely signaaleja vuorotellen.

      Onnistuuko vai tuliko minulle jokin ajatusvirhe?

      Ohman

      • Ohman

        P.S. Ja voihan tapahtumasta lähettää vaikka sarjakuvan joka kuvaa selostaa tuon amputaation.

        Ohman


      • Idiootti87

        Tuo on -minun mielestäni- hyvä ja yksinkertainen menetelmä(sarjakuva x ja y akselilla). Pitää olettaa tosin, että alieneilla on silmät. Jos sattuvat olemaan sokeita niin lienee mahdotonta tajuta tuota, koska tuo menetelmä perustuu visuaaliseen havaitsemiseen. Eli sokealle alienille tuo bittijono on varmaankin vain käsittämätöntä sillisalaattia josta ei saa mitään selvää.


      • Tulkinta-ostoslistaksi

        Syntaksista ei voi päätellä semantiikkaa.


    • Tummasilmien kieli.
      Bachmero amrhani ka. Tamarchin na sargaba tarachi. Tacmerin to figtio maratchamara. Amrama kah techamarana. Palche me orata okrani era.
      Belchamaraandera.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      99
      6906
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      411
      6650
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      162
      4942
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      3854
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3791
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      70
      3691
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3512
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3220
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      6
      2049
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1629
    Aihe