Alienien kieli

Idiootti87

Ulkoavaruuden olento, jonka raajat muistuttivat käsivarsia ja jalkoja, saapui Maahan. Laskeuduttuaan pellolle hänen kimppuunsa hyökkäsi maanviljelijä, joka leikkasi yhden hänen jaloistaan poikki polven korkeudelta. Tyytymättömänä saamaansa kohteluun hän lähti paluumatkalle planeetalleen. Matka kestäisi miljoonia vuosia. Kun eksobiologit tutkivat irti leikattua jalkaa, he päättelivät, että se saattoi kuulua ainoastaan ulkoavaruuden olennolle. Maanviljelijä kertoi heille, kuinka hän oli leikannut jalan irti, ja kuvasi olennon suuripäiseksi, kaljuksi, pitkäraajaiseksi ja hidasliikkeiseksi hominidiksi. Tiedemiehet ryhtyivät sitten lähettämään viestejä eri suuntiin kertoakseen olennon kotiplaneetan asukkaille, että heidän lähettiläänsä oli menettänyt jalan. Voitiin lähettää vain kahdenlaisia signaaleja, joina toimivat kaksi eri aallonpituutta. Vaikka tiedemiehet eivät tunteneet olentojen kieltä, he keksivät keinon halutun tiedon lähettämiseksi. Kuvaile tapa lähettää tieto olennon jalan amputoinnista. Huomioi, että viestin vastaanottavat olennot ovat erittäin älykkäitä.

5

2871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohman

      Piirretään maanviljelijän kuvauksen perusteella kuva alienista jalan kanssa ja sitten ilman jalkaa x,y-koordinaatistoon.Kuvat voidaan piirtää karkeasti siten että ne muodostuvat esim. pisteistä, joiden koordinaatit ovat ei-negatiivisia kokonaislukuja.

      Sovitaan että aallonpituus 1 kuvaa x-akselia ja aallonpituus 2 y-akselia. Signaalit lähetetään vaikkapa 5 sekunnin pätkissä. Signaalin olemassaolo merkitsee ykköstä ja puuttuminen nollaa.Kuvien pisteet voidaan esittää binäärilukupareina. Valitaan yhden
      bittijonon pituudeksi niin suuri luku n että kaikki kuvapisteet voidaan ilmaista n:n nollan ja ykkösen avulla. Etunollia käytetään niin että lähetetyn jonon pituus on aina n.
      Kaksi eri jonoa erotetaan toisistaan siten, että ensin lähetetään n:n mittainen bittijono aallonpituudella 1 (x-koordinaatti) ja sitten toinen n:n pituinen bittijono aallonpituudella 2. Näin lähetetään vuorotellen kaikkien pisteiden koordinaatit joista pisteistä nuo 2 kuvaa koostuvat.

      Alienit ovat niin älykkäitä että pian älyävät systeemin ja ssavat kuvat piirrettyä.Kuvat voidaan lähettää monta kertaa. Uuden kuvan aloitusmerkki voisi olla vaikka se, että lähetetään molempia signaaleja yhtä aikaa jonkin ajan ja vasta sitten alkaa tuo pisteiden lähettely signaaleja vuorotellen.

      Onnistuuko vai tuliko minulle jokin ajatusvirhe?

      Ohman

      • Ohman

        P.S. Ja voihan tapahtumasta lähettää vaikka sarjakuvan joka kuvaa selostaa tuon amputaation.

        Ohman


      • Idiootti87

        Tuo on -minun mielestäni- hyvä ja yksinkertainen menetelmä(sarjakuva x ja y akselilla). Pitää olettaa tosin, että alieneilla on silmät. Jos sattuvat olemaan sokeita niin lienee mahdotonta tajuta tuota, koska tuo menetelmä perustuu visuaaliseen havaitsemiseen. Eli sokealle alienille tuo bittijono on varmaankin vain käsittämätöntä sillisalaattia josta ei saa mitään selvää.


      • Tulkinta-ostoslistaksi

        Syntaksista ei voi päätellä semantiikkaa.


    • Tummasilmien kieli.
      Bachmero amrhani ka. Tamarchin na sargaba tarachi. Tacmerin to figtio maratchamara. Amrama kah techamarana. Palche me orata okrani era.
      Belchamaraandera.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1737
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe