Vuokrafirmassa muutaman päivän työ josta palkka maksettu, mutta palkkalaskelma tulematta. Kela ei anna työmarkkinatukea ennen kun toimitan puuttuvan palkkalaskelman.
Vuokrafirma toimitti aina säännöllisesti palkkalaskelman mutta nyt sitä ei kyselyistä huolimatta ole tullut. Palkkalaskelma toimitetaan sähköisesti, joten postilla ei osaa eikä arpaa koko juttuun.
Mikä neuvoksi?
Vuokrafirma toimitti aina säännöllisesti palkkalaskelman mutta nyt sitä ei kyselyistä huolimatta ole tullut. Palkkalaskelma toimitetaan sähköisesti, joten postilla ei osaa eikä arpaa koko juttuun.
Mikä neuvoksi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ilmoitat, että et saa palkkalaskelmaa. Sillä perusteella ei voi evätä työttömyysturvaa. Jos virkailija näin väittää, niin hän valehtelee.
Vaadi kirjallisesti. Tuossa lomake http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/tsp_tsp25/
Jos työnantajan palkkalaskelman odottaminen viivästyttää kohtuuttomasti ...
http://www.kela.fi/ilmoita-tyottomyyden-jatkumisesta_jos-palkkatodistus-viipyy
En saanut ulos työtodistusta. Vuokratyö Länsimetrolla. Ei syytä työsuhteen loppumiseen. Sitähän rakennetaan edelleen eli työ ei ole loppunut. Työkkäriin ei voinut ilmoittautua työttömäksi puuttuvan työtodistuksen uupumisen vuoksi eikä kelasta päivärahaa. 7 kuukautta sitä kyselin, vähäinen työtulo suli vuokraan, kunnes sain toisen vuokratyön toisesta vuokrafirmasta 8viikkoa talotehtaalla. Siitä tuli työtodistus. Brutto 5donaa/2,75kuukautta. Eli taas taloudellinen katastrofi. Solli hakee 0h tai 1-3h 1-2kertaa viikossa tuuraajia: ei todellakaan pysty ottamaan postityötä vastaan. Menkää hyvät ihmiset nollasopimuksilla usettavasti niin kelan menoissa säästyy ja valtion syömävelkaa ei tarvi kasvattaa. Normityö utopiaa nykyään. Vuokratyön lomaltapaluuraha jää vuokrafirmaan.
Jos et pyynnöstä huolimatta saa työtodistusta, ota yhteyttä liiton lakimieheen tai oman alueesi työsuojeluviranomaiseen aluehallintovirastossa. Liiton lakimies voi halutessasi olla yhteydessä työnantajaasi. Työsuojeluviranomainen voi velvoittaa työnantajan antamaan työtodistuksen sakon uhalla ja ilmoittaa asian poliisille esitutkintaa varten.
Lähde https://lehti.tek.fi/lakitieto/tyotodistus-tallentaa-tyosuhteen
Olet täysin väärässä. Työtodistuksen puuttumisen vuoksi ei voi evätä työttömyyskorvausta.
Työtodistuksen puuttuminen ei estä ilmoittautumasta työnhakijaksi. Äkkiä työnhaku voimaan, koska työttömyysturvaa ei voi saada jälkikäteen jos ei ole ollut työnhakija.
Tässä on rangaistusmomentin riski: Itse ulosmittaan aina _kaiken_ mikä jää saamatta useampaan tuhanteen kertaan!
On toiminut siten että soitin palkanlaskijalle tai sille firmalle joka palkat hoitaa ja pyysin lähettämään sähköisesti kassalle. Loppukuusta ei uskalla työtä ottaa kun ainakaan kuntatyönantaja ei maksa palkkaa silloin kun työsuhde loppuu. Työttömyyskassalle pitää toimittaa kaikki palkkalaskelmat ennen kun rahaa tulee mutta pankki ei odota rahojaan niinkuin me työttömät, korot juoksee heti,
Nää näitä paaskajuttuja on.