Talvet kylmenee Suomessa

Laitetaas asiallinen aloitus takaisin, kun häirikkö on sen poistanut :

Eli tässä Tampere/Pirkkala lentoaseman talvitilastoja jo 1990-luvun alusta :
http://static-sls.smf.aws.sanomacloud.net/tiede.fi/s3fs-public/styles/medium_main_image_no_upscale/public/discussion_comment_image/2010luvuntalvet.png

Kylmää talvea 16/17 ei ole vielä tilastossa, mutta trendi on selvä.. ilmasto kylmenee talvella selvästi

t.peikko
17244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Talvet saattavat kylmentyä,mutta kesäkaudet pitenevät monin paikoin,sekä lämpötilat myöskin nousussa samanaikaisesti.Etelä-navan
poraus näytökset osoittavat sään heilahtelevan jo tuhansien vuosien ajan
vedenpaisumuksen jälkeen,jos siihen uskot tai et ?Kenenkään tieteilijän
uskomukset eivät vaikuta säätilanteisiin missään,eikä koskaan.Niitä ilmaston "Guruja"löytyy joka lähtöön,eikä mitään konkreettisia todisteita
voida varmuudella vakvistaa kumpaankaan suuntaan.Populistit ilmaston
ennustelijat keräävät omaisuuden julkaisuillaan,kansojen huokaillessa
pelokkaina mitä horisontissa voisi häämöttää.Tuholaisten leviäminen paikasta toiseen on taas kaupustelun jälkiseurauksia,maasta toiseen
kulkevien rahtien takia.Hyönteismaailmaa ei voida järkiperäisesti saada
"ihmisen haluamaan"suuntaan,muilla kuin myrkyillä,joka palaa jokaisen
ruokapöytään aiemmin taikka myöhemmin.Parasta vain" iloita"koska mitään toivoa ei ihmiskunnilta tule eikä ole.

Äänestä

Tulis nyt edes talvikin ja semmoiset kolme metriä lunta.

Äänestä

Näinhän se yhä on, vaikka ilmaston pitäisi tupruttelun seurauksena lämmetä ja erityisesti eniten pitäisi lämmetä pohjoisessa ja vieläkin erityisemmin pitäisi lämmetä talvien!!!

Esim. Sodankylän talvien 1921-1950 keskilämpötila on 11,9 astetta pakkasta ja vastaavasti 1981-2010 on ollut 12,6. Siten noin 60 vuoden aikana talvet ovat kylmentyneet sodankylässä 0,7 astetta.

Mutta odotellaan, josko ne joskus lämpenisi...

Äänestä

Ei kylmene!!! Vaan LÄMPENEE!!!

Äänestä
  • Ei lämpene.

    Äänestä

Kylmenee entisestään.

Äänestä

Miksi valehtelet?

Äänestä

Juu Hörhö-leirissä on tosiasioiden edessä tosi hiljaista, kun pitää yrittää vaientaa myös toisten kirjoitukset!!!

Tosiasia on yhä, että Sodankylän talvet olivat 1930-luvun tienoilla lämpimämmät kuin nykyisellä 30 vuoden vertailujaksolla. Eikä sitä viestien poistelu ja hiljaisuus muuta miksikään.

Äänestä

Ja unohdin mainita vielä minun teoriani Vital signsit, Tampereen talvet kylmenee jo 2010-luvulla kun auringon aktiivisuus on laskenut 2006 vuoden jälkeen

Seuraavaksi on vuorossa muita Vital signsejä 2020-luvun alkuun :

merenpinta laskee, jäätiköt jäätyvät, merijääpeite kasvaa , lämpötilat laskevat etelämantereen ympäristössä ja pohjoisella pallonpuoliskolla.

t.peikko

Äänestä

Yhä on hiljaista kylmenevien talvien edessä?

Mutta jatketaan lämpenemisen odottelua, josko se sittenkin joskus ilmasto lämpenisi...

Äänestä
  • Kyllä se lämpenee, kuten linkki-listat kertovat!

    Tai sitten se kylmenee, kuten mittarit kertovat...

    Äänestä

Taitaa Hörhöjä nolottaa tämäkin asia?

No, mutta eikös se ole kiva, kun ei talvet lämpene eikä tarvitse pelätä pahinta? Suorastaan helpottavaa, kun taistelu ilmastonmuutosta vastaan on onnistunut näin hyvin, että talvet jopa kylmenee???

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


peikko763_ kirjoitti:

Laitetaas asiallinen aloitus takaisin, kun häirikkö on sen poistanut :

Eli tässä Tampere/Pirkkala lentoaseman talvitilastoja jo 1990-luvun alusta :
http://static-sls.smf.aws.sanomacloud.net/tiede.fi/s3fs-public/styles/medium_main_image_no_upscale/public/discussion_comment_image/2010luvuntalvet.png

Kylmää talvea 16/17 ei ole vielä tilastossa, mutta trendi on selvä.. ilmasto kylmenee talvella selvästi

t.peikko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu