Oon reilu 20v tyyppi jolla logistiikan perustutkinto. Löytyy rekkakortit ja ammattipätevyydet, mutta kuljetusalan ajohommat ei kiinnosta. Tällä hetkellä opiskelen AMK:ssa ja kesäksi pitäisi löytää töitä. Lähinna siksi kyselen että jos joku tietäisi jotain hyväpalkkaisia hommia mihin kannattaa yrittää hakea. Tosin aikaisempaa työkokemusta mulla on vähän, suurin osa tullut juuri työssäoppimisista jakelukuljetusfirmoissa.
Varasto/terminaalihommiin voisin päästä helpommin kun on alan perustutkinto ja trukeillakin vähäsen ajellut, mutta en tiedä viihtyisinkö varastolla ja taitaa olla aika raskasta hommaa. Riippuu tosin onko vaikka pakkaamassa vai ajaako trukkia tms.
Kaupan alan hommat kiinnostaisi ehkä eniten, mutta palkat ovat sitten aika huonot n.10e/tunti. Sama palkka tosin näyttäisi olevan varastotyöntekijöilläkin. Kaupan kassalle en lähtisi vaan mielummin hyllyttäisin tai olisin kaupan varastossa.
Mitähän muita hommia kannattaisi katsella?
Mistä kannattais hakee kesätöitä?
2
190
Vastaukset
- sj123
Kesätyönhaku on nyt alkanut: http://www.webtieto.com/p/kesatyopaikat.html
- Ajojärjestelijäksi
Ajojärjestelijän homma. Esim Schenkerillä. Muitakin on.
Huolinta-alan firmat. Huolintaan liittyvät monet jutut.
Näitä on moneen lähtöön. Teet muutaman firman listauksen.
Priorisoit firmat. Top 5. Katsot netistä mitä tekevät ja duunaavat.
Tsekkaat riittävän ison bossin yhteystiedot. Otat yhteyttä. Myyt itsesi suoraan bossille.
Teet oman lyhyen koukuttavan myyntitarinasi (Pitch). Myyntivaltteina sinulla
on yhdistelmäkortti pätevyys logistiikka-alan tutkinto AMK tietokoneenkäytön osaaminen kielet. Kyllä tolla arsenaalilla saat kesäduunia itsellesi.
Tosta se lähtee.
https://www.youtube.com/watch?v=HWbXCz9UZYo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1565570
- 1135367
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465012Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa302953Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252497- 512327
- 432154
- 231838
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na141574Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101536