Nyt kun alkoi talviloma 2 viikkoa, niin juon joka vitun päivä varmasti!
Kun käyn töissä, niin on rahaa lomallakin kiva vetää lärvejä!
Kun käyn töissä, niin on rahaa lomallakin kiva vetää lärvejä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Anna mennä vaan! Hyvää ensimmäistä työpäivää kahden viikon jälkeen! ;)
Et ole neitokainen vaan mature osastoa oleva täti.
Köhm... kurppa.
Te ikuiset runkkaajat voitte pitää leipäläpenne kiinni.
Montako dildoa omistat?
Miten moni mies on käyttänyt sinua?
Ei yksikään. Miten moni mies on lyönyt sinua turpaan?
Voi elämä että on TAAS tääkin ketju menny fiksuksi...
Tutulle kuulostaa!!!
Taitaa ahistaa joku elämässä kun pakenet viinaan. Nauti ryyppy putkestas!!
Ahistaa? Sinkkupalstalla roikkuvaa miestäkö? Mikä sitä nyt voisi ahdistaa, täällähän on pelkkiä elämäänsä tyytyväisiä miehiä?
Ei minua mikään ahista, nautin vain elämästä eritavalla.
10+%+suomalaisista+on+absolutisteja.+Eli+90+%+suomalaisista+kärsii+ahdistuksesta?
Ei meitä kaikkia ahista, ja ei ryyppääminen liity ahistukseen mitenkään.
Kun nuori mies ryyppää, se on kuin rahaa laittaisi pankkiin. Vanha suomalainen sanonta.
Minulla on useita hyviä ryyppymuistoja ja ne ovat sellaisia hetkiä joita en vaihtaisi selviin päiviin. Tästä syystä en tule ryyppäämistä koskaan lopettamaan.
Minullakin on hyviä muistoja kännissä ollessani.
Mutta ei omalle tilille.
Ime tattiis. Olet jonkun feministiakan tohvelisankari ja aisuri. Se paska-akka kieltää sinulta alkoholin.
Samoin mullakin. Olen päässyt nussimaan nimenomaan ainoastaan viinan avulla. Jos viinaa ei olis keksitty olisi kymmenet baari iltojen yhdenillanjutut jääneet kokematta. Ryypiskelystä on apu myös huoliin ja masennus aikoihin. Kunnon känni päälle ja päivä alkaa aina näyttämään positiivisemmalta. Kannatan!
Kun on ollut tarpeeksi kauan ilman, viinaa ei enää halua. Minulla tuo raja oli jossain 5 kuukauden kohdalla. Tällä hetkellä (koputtaa puuta) tuntuu kännien vetäminen täysin absurdilta ajatukselta.
Oletko ollut myös niin kauan tekemättä töitä, että työnteko tuntuu täysin absurdilta ajatukselta?
Aika lailla joo. :D
Ryyppäminen Se on.. Ryyppäreille.. ;D
PieniSievä on ihan Ok sopivassa olotilassa, mutta ikinä ei pitäisi juoda huonossa fiiliksessä jne.. ;P
Viina on huono lääke moniin vaivoihin ja vaikuttaa negatiivisesti moniin asioihin.. Parempaa lääkettä saa esim. Levosta&Rentoutumisesta, Liikunnasta&Ulkoilmasta jne.. ;P
Nuuskis vaan nuuskii sitä raitista ilmaa, kyllä se viina on viisasten juoma vain.
Siitä olemme samaa mieltä, että viina on viisasten juoma, mutta minä näen sen niin, että se tarkoittaa sitä, että osaa käyttää sitä oikein.. ;P
Eli sopivissa määrin ja sopivassa olotilassa.. ;P
Kannattaa ryypätä. Viina vie pahan mielen pois vähäksi aikaa kun yksin on.
Ryyppään jouluna. Yksinäinen joulu edessä.
Ei huolta, ihan varmasti ryyppään.
Ai sinäkin olet alkoholisti.
Ei ryyppääminen aina miehestä alkoholistia tee.
Heikot ryyppää. Ei ole minun heiniä, vaikka olen käynyt helvetissä ja tullut sieltä takaisin.
Olen heikko. Hienoa, ettei enää tarvitse selitellä syytä ryyppäämiselleni :)
Olen vahva ja ryyppään. Avataan pullot ja tölkit ja aletaan kittaamaan. Katsotaan kumpi kestää enemmän alkoholia. Heikompi sammuu.
Onkohan sinulla sellainen kaljamaha...
Ei ole, koska pidän vartaloni kunnossa. Pitäisikö olla? Minkälainen vatsa itselläsi on? Onko läskiä?
"Kaljamaha" on myyttimäinen haukkumasana. Suurinosa tuntemistani juopoista on langanlaihoja arotuulen nussimia vinkuheiniä ja jos menisivät sähköpylvään taa ei näkyisi kuin korvat. Itsekin kittaan kaljaa viikottain ja olen normaali painoinen. Jos harrastukseni ei ole esteenä saattaisin vetää pitkälti toista lootaa viikonlopussa. Harrastus viikonloppuina pysyn vain saunakaljassa tai kahdessa. Kaikenlisäksi keppanan tuotseselosteessakin sanotaan rasvaa nolla prosenttia eli ei kehoon jäävää yhtään. Kyllä ne yhdeksännellä kuulla raskaana olevan näköiset ukot ovat ihan muulla rasvamätöllä kun keskiköyköisellä sen elintaso vatsansa kasvattaneet. Liikunta kun edelleenkin auttaa kaikkeen. Itse liikun päivittäin vähintään kahdeksan tuntia reippaasti ulkona niin eipä tarvi katsoa mitä suuhunsa laittaa kun kulutuskin on senmukainen.
Ei pidä. Kysyin kun alkoi inhottaa tämä ryyppäysketju.
Hyvä jos pidät huolta vartalostasi, toivottavasti myös terveydestäsi noin yleisesti.
Ei ole läskiä minulla vatsassa eikä ylimääräistä missään muuallakaan. Treenaan useita kertoja viikossa aika monipuolisesti.
"Suurinosa tuntemistani juopoista on langanlaihoja arotuulen nussimia vinkuheiniä ja jos menisivät sähköpylvään taa ei näkyisi kuin korvat."
Totta joo. Viinaan kuolleet sukulaisenikin olivat sellaisia laihoja miehiä.
"Hyvä jos pidät huolta vartalostasi, toivottavasti myös terveydestäsi noin yleisesti."
Alkoholi ylläpitää terveyttäni. Se on kuin polttoaine, se pitää koneen käynnissä.
Puhut kuin alkoholistit.
Ei sillä ole mitään merkitystä, koska en ole alkoholisti. En juo arkisin kuin saunakaljan. Viikonloppuna tai lomalla juon toisinaan isojakin määriä kerralla. En tosin monta päivää peräkkäin, siinä menee vatsa ja kaikki muukin sekaisin.
Ilmeisesti olet useammankin alkoholistin käyttämä, kun on kokemusta.
Ensinnäkään en ole kenenkään "käyttämä". Toiseksi, kumpikin mieheni joi aika vähän. Kokemusta on alkoholistisukulaisista.
"Viikonloppuna tai lomalla juon toisinaan isojakin määriä kerralla."
Ei hyvä.
Kyllä on hyvä. Tarjoan mielelläni tutuille naisillekin hyviä juomia. Kohtuudella tietysti. Kokonaan alkoholista kieltäytyvät naiset ovat yleensä jotain uskovaisia tai muuten vaan tiukkapipoja joilla vanne kiristää päätä. Pari juomaa saa ihmiset rentoutumaan ja joukon hiljaisimmatkin uskaltavat jotain sanoa.
En minäkään täysin kieltäydy, mutta useimmiten ei vain maistu.
Et ole juonut hyviä alkoholijuomia. Ne kyllä maistuu ja etenkin todella hyviltä. Suosittelen lämpimästi.
No mikä olisi sellainen hyvä? Mitä tarjoat niille naisillesi?
Olen kyllä maistellut erilaisia.
Riippuu naisesta. Tiedäthän ettei kaikki naiset ole samanlaisia (minäkään en koskaan sorru yleistämään ;). Ja sen takia naisilla on monenlaisia makuja juomien suhteen.
Kaikista järkevintä on kysyä mistä nainen pitää ja sen perusteella tarjota. Yleisimmin naiset tykkäävät viineistä, siideristä, boolista, drinkeistä ja nyt joulun aikaan esim. glögistä. Myös irish coffee miellyttää naisia jotka ovat kahvin ystäviä. Mutta löytyy naisista myös oluen ja viskin ystäviäkin.
Kyllä tie naisen sydämeen käy hyvän juoman kautta.
Jos on tarve aina lomalla ja viikonloppuna juoda itsensä humalaan asti, niin kyllä silloin on jo jonkinlainen riippuvuus alkoholiin. Se on sitten tulkintakysymys, että missä vaiheessa se on alkoholismia. Eikä se muutu sillä jos on joskus pari viikkoa selvinpäin ja sama homma jatkuu.
Nimimerkkini tulee siitä, että pidän itseäni ainakin jossain määrin alkoholistina, koska vapalla ollessani juon usein itseni humalaan. Käyn töissä, enkä juo arkipäivinä, mutta ei se mielestäni muuta sitä, että on selvä riippuvuus alkoholiin. Se kertoo paljon, että mikä sen alkoholin käytön tarkoitus on. Jos pääasiallinen tarkoitus on vetää känni päälle, niin on aika turha selitellä, että vain nautiskelee hyvistä juomista.
Ennen join siideriä, mutta enää en voi juoda sitä ollenkaan, liian makeaa ja ällöttävää. Olutta en ole koskaan saanut alas, sen kanssa ei tule edes nielaisurefleksiä. Muut luettelemasi alkoholijuomat menevät, paitsi irish coffee ei ole tuttu (luultavasti en pitäisi, koska en juo kahviakaan) ja viski on pahaa.
Nykyään jos jotain juon (ehkä kerran pari vuodessa) niin se on yleensä viiniä.
Mistä itse pidät, oluen lisäksi?
Voin olla vaikka loppuelämäni ilman alkoholia jos tahdon. Mutta kännissä on välillä kiva olla, joten minkä ihmeen takia en joisi itseäni välillä humalaan? Minulla ei ole niin heikko luonne, että alkoholi tuhoaisi elämäni. Alkoholi on hyvä ystäväni ja yhdessä olemme vahvempia. Välillä kun ottaa taikajuomaa, niin pystyy tekemänä ihmeitä.
Olen enimmäkseen oluen ja viskin ystävä. Muistakin alkoholijuomista tykkään, kuten konjakista.
Minä voin juoda alkoholijuomasi jos ne ovat sinulle ongelma.
Niin aiemminkin tarjouduit, mutta et suostunut tulemaan hakemaan.
Nainnn jätti minut kerran koska en ryypännyt tarpeeksi usein.
Siinäs näet että ryypätä pitää.
Ryyppään viikonloppuna ja menen baariin koska ei ole muuta tekemistä. Katson varmaan myös pornoa netistä.
Pornoa voi katsoa myös baarissa, viikollakin voi ryypätä...itse aloitin ryyppäämisen jo 15 vuotta sitten ja pornoa olen katsellut lapsesta lähtien (4v).
Kahden viikon ryyppyputken jälkeen töihin paluu on helpotus.
Lähden kohta ostamaan olutta erttä on sitten jouluna juotavaa.
Kiskon kaikki viikonloput kaljaa niin että tuntuu. Viikolla napsin pillereitä, ei tule rapulaa ja pysyy työkykyisenä. Kukaan ei ole ikinä huomannut/huomauttanut pillerin syöntiäni ja vaikka huomauttaisikin niin en toki lopettaisi.
Olen siis pöhnässä koko ajan :)
Nerokasta! Mitä pillereitä napsit?
Lyricaa päivisin ja illalla rauhoittavia ja nukahtamispillereitä. Suosittelen :)
Suomi taitaa olla oikein PillerinPyörittäjien Paratiisi.. Sellaisen käsityksen olen saanut, kun on näitä asioita nähnyt mediassa, keskusteluissa jne.. ;P
Aika Karua menoa tämä NykyMaailma.. Ihmiset joutuvat syömään kaiken maailman nappuloita, että pystyvät elämään ja pärjäävät tässä Ajassa.. ;P
Mun mielestä asiat on jotenkin enemmänkin Vinksallaan, jos/kun näin on.. ;P